PARTNERZY PORTALU

Fundusz Black Pearls VC zbiera owoce uczestnictwa w programie BRIdge Alfa

Fundusz Black Pearls VC zbiera owoce uczestnictwa w programie BRIdge Alfa
Fundusz Black Pearls VC z każdym rokiem zwiększa skalę swoich inwestycji Fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
 • Dodano: 05-07-2021 10:00

Dzięki uczestnictwu w programie BRIdge Alfa, realizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, fundusz Black Pearls VC przez sześć lat wspierał rozwój spółki skyrise.tech z Katowic. Dziś ma tego wymierne efekty. Właśnie sprzedał swoje udziały w spółce za niemal dwukrotność wartości wszystkich podjętych przez siebie inwestycji.


Osiem lat temu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło pilotaż programu BRIdge Alfa, którego celem była realizacja inwestycji w innowacyjne projekty. Dzięki programowi udało się także zwiększyć zaangażowanie inwestorów prywatnych w sektor badawczo-rozwojowy. Obecnie funkcjonuje 56 funduszy BRIdge Alfa, które łącznie odpowiadają za rozwój już blisko 600 spółek.

Jednym z funduszy objętych programem był, założony przez Marcina Kowalika, Black Pearls VC. W 2015 roku Black Pearls VC przeprowadził 9 wejść kapitałowych, realizując w rekordowym tempie plan przewidziany na trzy lata. Jedna z tych inwestycji trafiła do Katowic do firmy skyrise.tech.

Śląska spółka skyrise.tech dobrze wykorzystała pozyskany kapitał, a sam inwestor aktywnie wspierał projekt, co przełożyło się na rozwój organizacji oraz działań na arenie międzynarodowej. Sukces biznesowy umożliwił rozwój firmy i zaowocował nowymi projektami z obszarów transportu i logistyki, rozwiązań mobilnych i klasy enterprise. Wraz z rozwojem biznesu rozwijał się też zespół, który rozrósł się do 80 osób. Spółka z powodzeniem radziła sobie także na rynkach zagranicznych. W 2020 roku 90 proc. jej przychodów pochodziło spoza Polski. Skyrise.tech przyciągnęło zainteresowanie Etteplan – podmiotu notowanego na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. Skyrise.tech stał się częścią firmy, która dzięki przejęciu spółki z Katowic zwiększyła swój polski zespół do ponad 200 osób.

Inwestycje wracają do gospodarki

Teraz możemy powiedzieć: mamy to! Pierwszy raz na polskim rynku VC exit z jednej spółki zwrócił funduszowi wszystkie podjęte przez siebie inwestycje.

- Jako inwestorowi zależało nam nie tylko na osiągnięciu dobrego zwrotu z inwestycji, ale przede wszystkim oddaniu firmy w dobre ręce, które pozwolą wykorzystać kompetencje i talenty, jakie tworzą tę organizację. Jednak fundusze, takie jak nasz, są oceniane przez pryzmat zwrotów wygenerowanych dla inwestorów, którzy powierzyli nam kapitał. Nasz zwrot na inwestycji wyniósł 18,6 x CoC, co oznacza, że tylko ta jedna spółka zarobiła dla nas więcej niż wynosiła cała wartość środków inwestorów prywatnych w funduszu, a należy mieć na względzie, że posiadamy w tym funduszu jeszcze kilka spółek, z których będziemy wychodzić - mówi Marcin P. Kowalik, partner zarządzający Black Pearls VC.

- Logika programu BRIdge Alfa zakłada, że środki, jakie przekazujemy funduszom, wracają następnie do gospodarki różnymi strumieniami. Tych wspólnych korzyści jest cały szereg. Dzięki programowi tworzymy cały ekosystem przyjazny zespołom inwestycyjnym, które potrafią rozwijać spółki, komercjalizować je i zwracać tę inwestycję publiczną w formie podatku i zatrudniania. To jest dokładnie to, co zdarzyło się w przypadku funduszu Black Pearls VC i ich inwestycji w skyrise.tech. Firma będzie rozwijała się w Polsce, tu będzie tworzyła nowe miejsca pracy, to będzie przekładało się na wzrost polskiego PKB. Dodatkowo spółka ma dalsze plany eksportu swojej technologii na globalne rynki. To jest ilustracja tego, po co program BRIdge Alfa został stworzony. Cieszymy się, że mogliśmy w tym uczestniczyć - mówi Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Transakcja otwiera nowe możliwości przed spółką z Katowic.

- Cieszymy się, że możemy być częścią Etteplan. Etteplan ze swoimi 3400 pracownikami i operacjami w ośmiu krajach oferuje pracownikom Skyrise.tech ciekawe możliwości uczestniczenia w większych projektach i pozyskania klientów w wielu branżach. Doceniamy także zaangażowanie Black Pearls VC, które pozwoliło nam się nie tylko rozwinąć, ale także było kluczowe w ramach całej transakcji sprzedaży naszej spółki - mówi Jarosław Pilarczyk, Prezes zarządu, Skyrise.tech.

Sam fundusz z każdym rokiem zwiększa skalę swoich inwestycji. Niedawno uruchomił instrument dla inwestorów prywatnych, do którego dołączyło już 50 osób zainteresowanych alternatywnymi formami inwestycji kapitałowych. Black Pearls VC stawia także na prowadzenie transakcji jako inwestor wiodący. Pozwala to sprawnie zarządzać rundami finansowania, w których uczestniczą duże syndykaty inwestorów, w tym także zagranicznych. Ostatnią tego typu transakcją była inwestycja w łotewski fintech Nordigen, w której Black Pearls VC przewodziło wraz z fińskim Inventure, w rundzie na 2,1 mln €.

- Jako gdański fundusz, jesteśmy twarzą zwróceni do Bałtyku. Właśnie w regionie Europy Północnej i Centralnej upatrujemy dobrych okazji inwestycyjnych. Kilka lat temu, jako pierwszy polski fundusz inwestowaliśmy w Estonii. Ostatnio staliśmy się pierwszym polskim VC, który zainwestował na Łotwie. W swoim portfelu mamy także spółkę szwedzką, a niebawem ogłosimy naszą pierwszą inwestycję na Litwie. Równocześnie aktywnie szukamy projektów na arenie krajowej. Takie podejście oraz uczestnictwo w sieci Kauffman Fellows daje nam dostęp do najlepszych projektów inwestycyjnych. To co jest naszą mocną stroną to fakt, że jesteśmy w stanie wspierać startupy w ramach kilku kolejnych rund finansowania. Bez takich możliwości nie bylibyśmy w stanie generować zwrotów dla naszych inwestorów - komentuje Marcin P. Kowalik, partner zarządzający Black Pearls VC.

Czas exitów?

Opisana transakcja jest niewątpliwie przełomowa, ale nie jest to pierwsze wyjście funduszu BRIdge Alfa z inwestycji. W przeszłości nie były one jednak aż tak spektakularne. Prawdziwej fali exitów i zwrotów z inwestycji w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju należy spodziewać się dopiero w najbliższych latach. 40% działających obecnie Alf kończy realizację projektu grantowego w okresie krótszym niż rok. Podjęte inwestycje trwają najczęściej od 3 do 5 lat. Black Pearls VC był zaangażowany w skyrise.tech przez sześć. Owoce z inwestycji dojrzewają więc powoli. Biorąc pod uwagę także ryzyko związane z podejmowaniem inwestycji na wczesnym etapie życia spółek, spodziewać się można, że dzięki swojej skali program BRIdge Alfa dostarczy rynkowi VC jeszcze wiele dobrych informacji.
 

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Fundusz Black Pearls VC zbiera owoce uczestnictwa w programie BRIdge Alfa

 • venture capitalst 2021-07-05 11:02:59
  Nie ma co się jarać! w vc istotna nie jest wartość netto z inwestycji, ale IRR!!! Biech łaskawie radaktor doszkoli, bo nie tekst wygląda na bardzo nieprofesjonany, bo czysto PROPAGANDOWY!!!! Przez 6 lat investycji, sprzedając udziały za +100% osiąga się IRR na poziomie (+/-) 12%. Jak na fundusz typu "seed" czy "early stage" to MIZERNIUTKO!!!!! Bo po rozliczeni POZOSTAŁYCH inwestycji (zazwyczaj wtopy do zera - branżowcy wiedzą jak to działa), fundusz jako całość osiągnie UJEMNĄ stopę zwrotu, czyli prosty dawca kapitału (NCBiR = podatnicy) zanotuje STRATĘ NETTO. W pokerze, w którego grają URZĘDNICY, a nie doświadczeni inwestorzy, właśnie padło "SPRAWDZAM". I z tych "innowacyjnych" MILIARDÓW nie dostaniemy NIC!!!
  • księgowa 2021-07-05 11:11:16
   Ciekawe, jakie mają kontraktowe koszty zarządzania funduszem! Słyszałam, (ale to napewno plotki), że w niektórych przypadkach koszty zarządzania sięgają 8% rocznie CAŁEGO KAPITAŁU FUNDUSZU. Więc póki co wychodzi, że dzielny fundusz ma niazłą stratę netto. Za to pan prezes zapewne przytulił parę miłych groszy za "zarządzanie".

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!