Fundusze Europejskie dla rozwoju godnej zaufania sztucznej inteligencji w konkursie NCBR

Fundusze Europejskie dla rozwoju godnej zaufania sztucznej inteligencji w konkursie NCBR
W konkursie NCBR na wsparcie działań centrów TEF AI przeznaczono 111 mln zł z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. fot. NCBR
  • Autor: Artykuł dostarczony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
  • Dodano: 08-03-2023 14:57

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych przez Centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej inteligencji (TEF AI) wybranych w ramach programu Digital Europe. 111 mln zł na ten cel pochodzi z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

 

W naborze dla działania TEF AI od 28 marca br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie projektów, które otrzymały pozytywną decyzję Komisji Europejskiej w zakresie współfinansowania Centrów testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej inteligencji (Testing and Experimentation Facilities Artificial Intelligence – TEF AI) ze środków programu Digital Europe, stanowiącego odpowiedź na wyzwania związane z transformacją cyfrową w Unii Europejskiej. W konkursie NCBR na wsparcie działań centrów TEF AI przeznaczono 111 mln zł z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Nabór potrwa do 20 kwietnia br.

Z laboratoriów na rynek

Centra TEF AI, funkcjonujące w formie międzynarodowych konsorcjów, w skład których wchodzą polskie podmioty, będą wyspecjalizowanymi obiektami działającymi na dużą skalę, służąc dostawcom AI w podnoszeniu ich zdolności technologicznej. Współfinansowanie działań TEF AI pomoże im przyczynić się do zwiększenia wdrożeń rynkowych godnej zaufania sztucznej inteligencji i lepszego wykorzystania AI w Europie.

Dofinansowanie obejmuje współfinansowanie centrów TEF AI, jak i świadczenie przez nich usług przedsiębiorcom. Oferowane usługi mają w szczególności umożliwić przedsiębiorcom eksperymentowanie, testowanie oraz walidację rozwiązań AI zarówno w środowisku wirtualnym, jak i rzeczywistym. Przyczynią się przez to do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw MŚP w procesie transformacji cyfrowej w obszarze sztucznej inteligencji.

W dłuższej perspektywie wsparcie tworzenia centrów TEF AI pozwoli na włączenie się do transgranicznej sieci testów i eksperymentowania sztucznej inteligencji, monitorowania, walidacji i certyfikacji tej technologii na podstawie wypracowanych również w Polsce standardów i reguł technicznych, organizacyjnych i etycznych.

Interesują nas projekty, które w największym stopniu pozwolą na czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i instytucji publicznych. Dobrze wiemy, że nie wszystko, co jest w tym obszarze technicznie możliwe, taką korzyść przynosi – mówi dr Jacek Orzeł, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Nowoczesne technologie wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji są już obecne praktycznie w każdej dziedzinie, znajdując coraz szersze zastosowanie w życiu społecznym i gospodarczym, m.in. w obszarze zdrowia, edukacji, energetyce, transporcie, rolnictwie, przemyśle czy handlu. Wiążą się z nimi ogromne szanse, ale przekonujemy się, że nie brakuje też zagrożeń, stąd na innowatorów wciąż czeka wiele wyzwań i problemów do rozwiązania. Centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej inteligencji będą promować godną zaufania sztuczną inteligencję. Umożliwią przedsiębiorcom sprawdzanie rozwiązań opartych na AI nie tylko pod względem solidności w wymiarze technologicznym, ale także bezpieczeństwa, zgodności z obowiązującym prawem i w aspekcie etycznym – dodaje.

Kto skorzysta?

Wnioski o dofinansowanie projektów w konkursie NCBR mogą składać zarejestrowane i prowadzące działalność w Polsce podmioty wchodzące w skład międzynarodowych konsorcjów TEF AI, wybrane w konkursach organizowanych przez Komisję Europejską w ramach programu Digital Europe, które podpisały z Komisją Europejską umowę o dofinansowanie lub oświadczą, że taką umowę podpiszą. W przypadku gdy TEF AI jest tworzony przez więcej niż jeden podmiot albo jedną spółkę cywilną, wnioskodawcą może być wyłącznie koordynator TEF AI, którego dotyczy wniosek o dofinansowanie.

Zapewnienie finansowania wkładu własnego pozwoli polskim innowatorom – a w konsekwencji Polsce – na aktywne włączenie się do międzynarodowej sieci testów i eksperymentowania AI. Wysokość współfinansowania projektu z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) jest możliwa do wysokości 50% wydatków kwalifikowalnych ponoszonych przez polskie podmioty wchodzące w skład międzynarodowego konsorcjum tworzącego TEF AI. Jednocześnie do 50% dofinasowania projektu będzie pochodzić z Digital Europe Programme.

W naborze wnioskodawcy mogą aplikować w dniach 28 marca – 20 kwietnia br. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00), wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego NCBR. Projekty, które zostaną wyłonione w konkursie, mogą być realizowane przez okres 60 miesięcy, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2029 roku.

Sztuczna inteligencja to domena innowatorów

Wspófinansowanie działań Centrów testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej Inteligencji znajdzie przełożenie na:

  • sieć podmiotów utworzoną w celu testowania i eksperymentowania najnowocześniejszych rozwiązań i produktów opartych na sztucznej inteligencji,
  • wyspecjalizowane obiekty referencyjne działające na dużą skalę,
  • obiekty oferujące testy zarówno w środowisku wirtualnym, jak i rzeczywistym,
  • centra otwarte dla wszystkich dostawców technologii w całej Europie.

Nabór dla działania „Współfinansowanie działań TEF AI” jest realizowany w ramach Priorytetu 2. Środowisko sprzyjające innowacjom Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.

 

Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: https://www.gov.pl/web/ncbr/tef-ai

 

 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!