PARTNERZY PORTALU

Fundusze norweskie w drodze do polskich firm. Podpisano pierwsze umowy

Fundusze norweskie w drodze do polskich firm. Podpisano pierwsze umowy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisała pięć pierwszych umów z firmami w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Tomasz Wolf
  Tomasz Wolf
 • Dodano: 09-06-2021 10:33

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisała pięć pierwszych umów z beneficjentami programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Łącznie do pięciu firm trafi prawie 17,5 mln zł. Dofinansowanie z Funduszy Norweskich otrzymają projekty, które wprowadzają technologie poprawiające jakość życia, zielone technologie oraz innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich. Pomoc przyznano 104 projektom w trzech schematach konkursowych o całkowitej wartości dofinansowania wynoszącej ok. 73 mln euro.

 • W ramach Funduszy Norweskich przyznano pomoc 104 projektom w trzech schematach konkursowych o łącznej wartości dofinansowania wynoszącej ok. 73 mln euro.
 • 27 spośród projektów, które uzyskały wsparcie w programie, to projekty partnerskie, realizowane we współpracy z podmiotami norweskimi.
 • W czerwcu planowane jest ogłoszenie wyników (lista projektów rekomendowanych do dofinansowania) w ostatnim z czterech konkursów - Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet.
Pierwsze umowy z beneficjentami konkursu 8 czerwca w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podpisał zastępca prezesa PARP Marcin Czyża. Wśród beneficjentów są: Firma Usługowo Handlowa Holdmar Szymański Sławomir, WTW Poland oraz MS Consulting Group s.c. M. Sobczak, M. Sobczak-Solarska. Oprócz tego dwie kolejne umowy zostały podpisane elektronicznie za pomocą podpisu kwalifikowanego z Jeven i 3Bird K. Gajko J. Ksepko.

W spotkaniu uczestniczył również Konrad Konieczny, Programme Officer w Innovation Norway – norweskiego Partnera w realizacji programu.

– Łącznie aż 78 projektów otrzyma dofinansowanie na kwotę prawie 50 mln euro w schemacie „Technologie przyjazne środowisku”, 12 projektów na sumę niemal 10 mln euro w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” oraz 14 projektów na kwotę niecałych 14 mln euro w schemacie „Technologie poprawiające jakość życia” – wylicza Marcin Czyża, zastępca prezesa PARP. - Dzięki grantom z Funduszy Norweskich będziemy w stanie nie tylko poprawić konkurencyjność polskich małych i średnich przedsiębiorstw, ale również wesprzeć ich w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług ważnych dla naszego środowiska oraz społeczeństwa. Aż 27 spośród projektów, które uzyskały wsparcie w programie, to projekty partnerskie, realizowane we współpracy z podmiotami norweskimi – dodaje Marcin Czyża.

Zielone innowacje

W schemacie „Technologie przyjazne środowisku” granty otrzymają projekty inwestycyjne w szeroko rozumianym sektorze produkcji przemysłowej, a także w branży przetwórstwa odpadów. Na wsparcie mogły liczyć projekty rozwojowe i inwestycyjne. Mają one przyczyniać się do podniesienia konkurencyjności firm i jednoczesnego ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko działalności własnej przedsiębiorcy lub też produktów, które wprowadzi on na rynek.

– Zależy nam na jak najlepszym stymulowaniu zielonych innowacji oraz rozwoju biznesu i konkurencyjności na polskim rynku. Współczesne firmy, które chcą się rozwijać, nie mogą pominąć w tym procesie kwestii środowiskowych. To droga, którą warto podążać, chodzi bowiem o przyszłość nas wszystkich – komentuje Anders Eide, ambasador Norwegii w Polsce.

Dofinansowanie otrzymają również, w schemacie „Technologie poprawiające jakość życia”, rozwiązania technologiczne, które poprawią jakość życia najbardziej wrażliwych grup społeczeństwa. W szczególności mają też odpowiadać na potrzeby i poprawę jakości życia osób starszych.

Beneficjenci konkursu

Projekt Firmy Usługowo Handlowej Holdmar Szymański Sławomir dotyczy wdrożenia innowacyjnego procesu przetwarzania złomu mieszaniny metali oraz elektroodpadów.

– Dzięki grantowi będziemy w stanie prężniej się rozwijać, co przysłuży się zarówno rozwojowi firmy, jak i środowisku. Przewidujemy, że wprowadzenie w życie planowanych innowacji przełoży się na zwiększenie ilości odpadu przetworzonego i odzyskanego, a także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych odprowadzanych do atmosfery – ocenia Sławomir Szymański, właściciel firmy.

Celem projektu firmy WTW Poland jest opracowanie i wprowadzenie do oferty nowego produktu – specjalnej grupy turbin, które znajdą swoje zastosowania w małych elektrowniach wodnych.

– Dofinansowanie pozwoli nam nie tylko na rozwój firmy. W naszych planach jest też kampania informacyjna, która pozwoli zwiększyć społeczną świadomość związaną z innowacjami w obszarze wód śródlądowych, w tym nowych procesów i produktów – wyjaśnia Mateusz Wiszniewski, wiceprezes zarządu WTW Poland.

MS Consulting Group s.c. M. Sobczak, M. Sobczak-Solarska chce wprowadzić na rynek innowacyjną usługę Independent Living. Celem projektu jest także opracowanie i wdrożenie rozwiązań technologicznych wspierających codzienne życie osób starszych i poprawiających bezpieczeństwo i jakość życia.

Umowy do końca 2021 roku

PARP będzie kontynuowała podpisywanie umów z beneficjentami do końca 2021 roku. Ponadto w czerwcu planowane jest ogłoszenie kolejnej listy projektów rekomendowanych do dofinansowania. Będą to wyniki w ostatniej z czterech linii konkursowych - Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet.

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program wspierania rozwoju firm, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. To jeden z dwunastu programów w Polsce, opracowanych i finansowanych w ramach funduszy norweskich i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Został opracowany przez PARP we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli, Ambasadą Norwegii i norweską agencją ds. innowacji – Innovation Norway.

Czytaj: Sescom rozwija program wodorowy i celuje w rynek obrotu zieloną energią

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Fundusze norweskie w drodze do polskich firm. Podpisano pierwsze umowy

 • Okradziony w OFE 2021-06-09 16:05:36
  "beneficjentom" tych funduszy proponuję dokładnie sprawdzić umowy! Czy aby przypadkiem nie będą zmuszani do zatrudniania jakichś tęczowych żandarmów do pilnowania właściwej struktury LGBTQWERTY+XYZ, czy nie będą musieli zatrudniać odpowiedniej ilości transpłciowców, i wszleakich innych dewiantów!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!