Gęstość robotyzacji może martwić. W Gliwicach mają jednak na to sposób

Gęstość robotyzacji może martwić. W Gliwicach mają jednak na to sposób
Fragment Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 w Gliwicach Fot. mat. pras.

Według różnego rodzaju raportów, roboty realizują zaledwie 10 proc. zadań produkcyjnych, które mogłyby wykonywać. Szacuje się, że do 2025 r. wskaźnik ten zwiększy się do 25 proc. Ten wzrost niekoniecznie będzie jednak dotyczył Polski - ocenia w rozmowie z WNP.PL Maciej Walczak, kierownik projektów industry 4.0, specjalista automatyki przemysłowej - obszar Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 w firmie APA Group.

  • APA Group w połowie roku otworzyła w Gliwicach Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.
  • Centrum daje szansę firmom na sprawdzenie nowoczesnych rozwiązań, na których opiera się koncepcja przemysłu 4.0, jak np. IoT, big data czy machine learning, zanim w nie zainwestują.
  • - CTTP4.0 pozwala zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i przez internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego - tłumaczy Maciej Walczak.
APA Group w czerwcu 2021 roku otworzyła w Gliwicach Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Jak wygląda oferta Centrum i co jesteście w stanie tam zasymulować?

- CTTP4.0 to showroom przemysłowy, który pozwala przyjrzeć się z bliska procesowi produkcji w standardach Przemysłu 4.0. Elementami Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 są z jednej strony multifunkcjonalne zautomatyzowane i zrobotyzowane stacje produkcyjne zaprojektowane przez inżynierów APA Group, z drugiej strony  sercem Centrum jest platforma NAZCA 4.0, czyli kompleksowe rozwiązanie IIoT (przemysłowego internetu rzeczy - red.) do zarządzania i optymalizacji procesów produkcyjnych w zakładzie przemysłowym.

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwala zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i przez internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego. Co ważne, w ramach tego systemu możliwe jest obserwowanie funkcji i praktycznych możliwości zastosowania koncepcji internetu rzeczy, big data czy uczenia maszynowego w produkcji przemysłowej.

Zobacz także: Przemysł 4.0 rozlewa się potężną falą. Skorzysta na tym Śląsk i Polska

Po zakończonym cyklu produkcyjnym otrzymujemy przejrzysty raport z wyszczególnieniem kluczowych wskaźników dotyczących m.in.: jakości, wydajności, kosztów oraz danych obrazujących zużycie energii i emisji CO2. To pozwala na precyzyjne oszacowanie jednostkowych kosztów produkcji.

Dodatkowo stacje pozwalają na wprowadzanie zakłóceń w działaniu np. poprzez przełączenie sprawnego obwodu zasilania sprężonym powietrzem na obwód uszkodzony. Badana jest szybkość automatycznego diagnozowania usterki, skuteczność informowania służb utrzymania ruchu, a także wpływ usterki na parametry produkcji i jakość wytwarzanego detalu.

Skąd wziął się w ogóle pomysł na budowę Centrum i jak to dokładnie działa?

- Zbudowaliśmy Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 choćby dlatego, że stanowi ono środowisko badawczo-testowe dla innowacyjnej platformy IIoT -  Nazca 4.0. Odpowiada ona za rejestrowanie parametrów czujników, mierników czy urządzeń wykonawczych, ich analizę w czasie rzeczywistym, a także umożliwia podejmowanie decyzji na podstawie danych.

Podstawą optymalizowania procesów produkcyjnych jest możliwość dokonywania wiarygodnych pomiarów, bieżący odczyt parametrów instalacji i urządzeń, a także możliwość zarządzania parkiem maszynowym w czasie rzeczywistym. Dlatego w ramach CTTP 4.0 powstały pełnowymiarowe stacje produkcyjne – logistyczna i spawalnicza, wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne liderów konkretnych branż.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gęstość robotyzacji może martwić. W Gliwicach mają jednak na to sposób

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.164.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!