Globalny szczyt cyfrowy w Katowicach. Polskie pomysły wzbogacą formułę

Globalny szczyt cyfrowy w Katowicach. Polskie pomysły wzbogacą formułę
Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 Fot. NCBR

Polska jest gospodarzem 16. edycji Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (6-10 grudnia 2021 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach). Spotkanie będzie okazją do dyskusji o transformacji cyfrowej, nowych technologiach, regulacjach i szeroko pojętych problemach dotyczących przyszłego świata cyfrowego. – Nasza propozycja - połączenia dwóch obszarów wizjonerstwa: nowych strategii cyfrowych i aspektu kapitałowego, inwestycyjnego - spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i akceptacją ONZ – wskazuje w rozmowie z WNP.PL Krzysztof Szubert, prezes NCBR Investment Fund, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021.

  • Polska wyszła z propozycją tematu przewodniego szczytu: „Internet United”, czyli zjednoczony internet łączący wszystkich użytkowników w jedną społeczność odpowiedzialną za jego kształt i działanie .
  • – Zaproponowaliśmy też zorganizowanie „Youth Summit”, szczytu młodych, którzy będą przejmowali zarządzanie nowym światem cyfrowym. Będzie to nowa formuła spotkania młodzieży z osobami wysokiego szczebla – mówi Krzysztof Szubert.
  • Pięć dni obrad to ponad 300 różnych aktywności, a wśród nich warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i sesje networkingowe, sesje wysokiego szczebla z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych.

Polska to gospodarz Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (6-10 grudnia 2021 roku) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jakiego typu to wydarzenie?


Krzysztof Szubert: - Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021 jest kontynuacją jednego z największych wydarzeń cyfrowych pod agendą ONZ. W tym roku mamy 16. edycję, która odbędzie się w Polsce.

IGF, czyli Internet Governance Forum, na początku skupiało się na dyskusjach o przyszłości internetu i zarządzaniu internetem; przez ostatnie lata natomiast szczyty mocno się zmieniły i obejmują znacznie szerszy horyzont – sferę transformacji cyfrowej, nowych technologii, regulacji i szeroko pojętych problemów dotyczących przyszłego świata cyfrowego.

Program szczytu opracowywał Multistakeholder Advisory Group (MAG) - zespół doradczy dla Sekretarza Generalnego ONZ ds. programu szczytów cyfrowych. Miałem przyjemność zasiadać w tym zespole przez ostatnich kilka lat; uczestniczyłem w przygotowaniach trzy lata temu szczytu w Paryżu, dwa lata temu szczytu w Berlinie i rok temu - szczytu online.

Polska miała organizować wspomniany szczyt w 2020 roku, ale pandemia pokrzyżowała te plany, choć odbył się on z bardzo dużym komponentem polskim: przedstawiciele naszego kraju, zaangażowani w ok. 50 paneli, byli bardzo na nim widoczni i wysoko oceniani.

Według jakich kryteriów dobierana jest problematyka szczytu? 

- 90 proc. programu ustala się w grupie MAG - na zasadzie pytań do rynku. ONZ kieruje je do pięciu grup interesariuszy, które zgłaszają propozycje. To biznes, administracja, świat nauki, organizacje pozarządowe i organizacje technologiczne - ustalające standardy czy instytuty badawcze. Składają one propozycje wydarzeń, tematyki, formy, proponowanych prelegentów - czy ma być to panel, dyskusja, wystąpienie czy referat. Ze świata spływa średnio 2-3 tys. tego typu propozycji; wybiera się z nich 200-300 najlepszych. W tym roku stało się podobnie.

Polska jako kraj goszczący w tym roku szczyt - ostatni w Europie, bo następne będą już w Afryce, Azji - zaproponowała nowe kwestie. Organizujemy uroczystości otwarcia oraz zamknięcia - i analogicznie skierowaliśmy zapytania do pięciu polskich grup interesariuszy.

Wpłynęło ponad 100 propozycji, z czego wybrano kilkanaście. Swoje panele i wystąpienia mają m.in. MSZ, organizacje technologiczne, jak NASK, Polska Akademia Nauk czy polskie firmy, np. Exatel.  To wielostronne spojrzenie na wspomnianą problematykę - z polskiej perspektywy.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Globalny szczyt cyfrowy w Katowicach. Polskie pomysły wzbogacą formułę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!