Gminy będą promować ekologiczne domy. Konkurs NCBR!

Gminy będą promować ekologiczne domy. Konkurs NCBR!
fot. NCBR
  • Autor: Artykuł dostarczony przez NCBR
  • Dodano: 27-04-2022 14:54

Gminy, które chcą zdobyć rozgłos i budować swą markę gminy przyjaznej środowisku dzięki promowaniu nowatorskich, ekologicznych domów jednorodzinnych zaprojektowanych przez polskich przedsiębiorców, mogą zostać partnerem strategicznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Termin składania ofert upływa 23 maja br.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Konkurs NCBR jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich, w tym gmin na prawach powiatu.

- W wyniku ogłoszonego postępowania chcemy wyłonić dwie gminy, które wesprą nas jako równorzędni i aktywni partnerzy oraz liderzy w obszarze stymulowania innowacji dla budownictwa jednorodzinnego - mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Do końca przyszłego roku na nieruchomościach przekazanych przez partnerów strategicznych staną modelowe domy jednorodzinne, tzw. demonstratory. Opracują je dwaj najlepsi wykonawcy wyłonieni w strumieniu III – Budownictwo Jednorodzinne, w przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanym przez NCBR ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Wybrane gminy będą świadkami ich powstawania, aż po przekazanie budynków do eksploatacji i zasiedlenie. Staną się także promotorami tych rozwiązań.

Będą to rozwiązania na miarę strategii Europejskiego Zielonego Ładu, zaprojektowane w toku prac badawczo-rozwojowych. Domy zostaną wykonane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii prefebrykowanych/modułowych, o możliwie najlepszym, optymalnie zerowym lub pozytywnym bilansie rocznym zużycia energii. Oznacza to, że taki budynek wytworzy więcej energii, niż potrzebują na co dzień jego mieszkańcy, a żeby go ogrzać, niczego nie trzeba będzie spalać. Kolejne zalety to niski ślad węglowy materiałów budowlanych, efektywne wykorzystanie deszczówki oraz wysoka jakość powietrza wewnątrz domu. Inteligentne czujniki zapewnią odpowiednią wilgotność i temperaturę. W konstrukcjach w dużym stopniu wykorzystane zostaną materiały pochodzące z recyklingu. Docelowo cena takich domów nie będzie wyższa niż domów wykonanych tradycyjnymi technologiami, natomiast koszty ich eksploatacji – a tym samym comiesięczne rachunki za media – będą minimalne.

- Dom to szczególne miejsce dla każdego człowieka, to także wizytówka danej okolicy. Dlatego warto zabiegać o domy przyjazne i dla ludzi, i dla środowiska. Jestem przekonany, że pierwsze, demonstracyjne budynki jednorodzinne wykonane w efekcie naszego przedsięwzięcia, a zwłaszcza ich mieszkańcy oraz gminy, na których terenie powstaną, będą najlepszymi ambasadorami opracowywanych rozwiązań. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, pociągną innych - zaznacza dr Remigiusz Kopoczek.

Sukces przedsięwzięcia, czyli produkcja na dużą skalę, zależy nie tylko od wykonawców prototypowych budynków, ale też od zainteresowania rynku przygotowywanymi technologiami. Na tym właśnie polu NCBR widzi duże pole aktywności dla gmin, które zostaną partnerami strategicznymi i zaangażują się w promowanie wyjątkowych domów, które staną na przekazanych przez nie nieruchomościach.

Korzyści dla gmin – partnerów strategicznych

Współpraca z NCBR w projekcie badawczym niesie ze sobą szereg korzyści dla gmin. Jedna z nich to walor edukacyjny – na ich terenie będzie można się przekonać, że domy jednorodzinne budowane według oryginalnych pomysłów polskich przedsiębiorców są nowoczesne, funkcjonalne i nie wyrządzają szkody środowisku.

Partnerstwo pozwoli na wdrożenie i szerokie promowanie rozwiązań ekologicznych możliwych do wykorzystania przez mieszkańców budynków jednorodzinnych na terenie gminy. Dzięki temu przekonają się oni, że dzięki zastosowanym technologiom można nie tylko szybko budować nowe budynki, ale także budować je z materiałów z recyklingu i o niskim śladzie węglowym. Co więcej, poprzez wykorzystanie OZE można całkowicie – w skali lokalnej – wyeliminować smog, ograniczyć do minimum zużycie energii w budynku, a także zużycie wody i produkcję ścieków.

Kolejna istotna korzyść dla gmin – partnerów strategicznych to zapewnienie zasobów mieszkaniowych na potrzeby organizacji pożytku publicznego. Do takich domów przyszli mieszkańcy będą się mogli do szybko wprowadzić: wykonawca zadba o biały montaż, wykończenie łazienki, meble w zabudowie oraz sprzęt AGD.

Oczekiwania NCBR wobec partnerów strategicznych

Kluczowe w całym procesie objętym konkursem jest wybranie dwóch partnerów strategicznych, czyli gmin, które nie tylko posiadają wymagane zasoby potrzebne do realizacji budynków demonstracyjnych przez wykonawców przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, ale mają również wizję dotyczącą domu – demonstratora i jego roli w zmianach funkcjonowania uwarunkowań mieszkaniowych dla lokalnej społeczności.

Jeszcze do 23 maja br., do godz. 12.00, NCBR czeka na oferty gmin, które są gotowe m.in.:

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Gminy będą promować ekologiczne domy. Konkurs NCBR!

  • Ekspert OZE 2022-04-28 21:07:42
    Jak zwykle NCBiR spóźnił się ze swoim projektem o kilka lat;( Co z tego, że domy te nowe będę plusenergetyczne (jak wynika z opisu) skoro od 01.04.22 nie można już w Polsce tych nadwyżek efektywnie wykorzystać ? Program MojPrąd4 nie zakłada już możliwości "składowania" nadwyżek zielonej energii z OZE w sieci elekotroenergetycznej (likwiduje net-meterning i opusty), i przewiduje tylko odsprzedaż energii do OSD (po bardzo niskich stawkach - dokładnie po cenach średnich hurtowych rynku dnia następnego na TGE). Czyli cała nadwyżka domu plusenergetycznego nie będzie do niczego potrzebna (oprócz nabijania kasy OSD które kupią tani o dobry prąd od Prosumenta) bo będzie warta grosze - i będzie powodowała znaczne wydłużenie okresu zwrotu z takich inwestycji. Kto do tego dołoży ? Ja nie będę takich inwestycji pozytywnie oceniał. Oczywiście w Dyrektywie RED II przewidziano (w całej niemal Europie to się wdraża) możliwość sąsiedzkiego przekazania nadwyżek energii (peer-to-peer). Ale w Polsce w nowelizacji ustawy o OZE o tym zapomniano i nie da się... Dlatego ten projekt nie ma żadnego sensu. CBDU

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!