Grupa Tell spodziewa się znacznego wzrostu wyników w 2010 dzięki przejęciom

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 05-02-2010 18:21

Dzięki przejęciom Grupa Tell spodziewa się znacznego wzrostu przychodów i zysku operacyjnego w 2010 roku, choć na wynikach mogą zaważyć nieco kłopoty spółki zależnej Connex. Grupa jest też zadowolona z osiągniętych wyników w 2009 roku - poinformował PAP członek zarządu i dyrektor finansowy Robert Krasowski.

"Spodziewamy się wyników (za 2009 rok) zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Jesteśmy zadowoleni z wyników każdej z naszych spółek. Czwarty kwartał 2009 roku był najlepszy ze wszystkich kwartałów tego roku" - powiedział PAP Krasowski.

Dodał, że dzięki planowanej na pierwszy kwartał akwizycji dystrybutora usług sieci Plus liczba sklepów tego operatora prawie podwoi się i wyniesie 89, przychody grupy wzrosną z tego tytułu o ok. 25 proc., zaś zysk operacyjny o ok. 20 proc.

"W grudniu ogłosiliśmy, że planujemy kolejne przejęcie w sieci Plusa, którego ma dokonać nasza spółka zależna - PTI. Jeżeli uda się tę transakcję zrealizować, a wydaje się, że tak, to od kwietnia br. liczba sklepów Plusa powinna się niemal podwoić, tj. osiągnąć liczbę 89. Z tym wiążą się dwie podstawowe kwestie" - powiedział Krasowski.

"Po pierwsze, znaczący przyrost przychodów, zarówno dla samej spółki PTI, jak i dla Grupy, wynikający poza wzrostem przychodów z prowizji także z odmiennego w stosunku do pozostałych spółek Grupy, sposobu rozliczania subsydiów do telefonów abonamentowych, który generuje wysokie, ale bezmarżowe przychody" - dodał.

"Dla przykładu, PTI wygenerowała po trzech kwartałach 2009 roku 85 mln zł przychodów, posiadając niecałe 50 sklepów, podczas gdy Tell ok. 87 mln zł mając ok. 250 sklepów. Planowany w wyniku ww. transakcji wzrost przychodów Grupy wyniesie w 2010 roku ok. 25 proc. Po drugie, zysk operacyjny Grupy powinien w wyniku ww. przejęcia i restrukturyzacji PTI wzrosnąć o co najmniej 20 proc. w stosunku do roku 2009" - powiedział również.

Do poprawy tegorocznych wyników przyczyni się też ubiegłoroczne przejęcie w segmencie sprzedaży usług operatora sieci Era.

"Co do spółki sprzedającej usługi Ery - w zeszłym roku, w wyniku przejęcia spółki Europhone osiągnięta została liczba 111 sklepów. Efekty tego przejęcia i podjętej następnie przez tę spółkę restrukturyzacji wystąpiły już w IV kwartale 2009. Spodziewamy się, że w 2010 roku spółka ta osiągnie znaczącą dynamikę zysku operacyjnego, która jednocześnie oznaczać będzie kilkunastoprocentowy wzrost wyniku operacyjnego całej Grupy" - powiedział Krasowski.

"Jeśli chodzi o samego Tella, to oczekujemy wyników zbliżony do tych z roku 2009" - dodał.

Powiedział jednak, że zapewne nie uda się osiągnąć w 2010 roku zakładanych kilkuset tysięcy złotych zysku operacyjnego w spółce Connex. Dodał, że w spółce analizowana jest też sytuacja po utracie umowy z firmą P4, operatorem sieci komórkowej Play.

"Sytuacja jest analizowana. Spółka w czwartym kwartale 2009 roku poprawiła wyniki. Spodziewaliśmy się kilkuset tysięcy złotych zysku operacyjnego w 2010 roku z tej spółki, lecz w tej sytuacji wydaje się to wątpliwe" - powiedział PAP Krasowski.

W styczniu tego roku P4 rozwiązała z dniem 26 stycznia umowy dealerskie z firmą Connex, która posiadała w sieci sprzedaży Play 63 punkty, oraz wypowiedział, z zachowaniem 30 dniowego terminu wypowiedzenia, umowę dystrybucyjną.

Krasowski powiedział również, że Connex odwołała się od decyzji urzędu skarbowego w sprawie zobowiązań podatkowych na ponad 17 mln zł, na które Tell nie będzie tworzył rezerw.

"Odwołanie zostało złożone przez Connex w wymaganym terminie 14 dni. Wartość spółki w naszych księgach to 150 tys. zł, a wartość pożyczek to nieco ponad 500 tys. zł i to jest ewentualnie podstawa utworzenia rezerw w Tellu" - powiedział.

Pozostałe spółki z grupy Tell nie posiadają żadnych wierzytelności wobec Connex, która po trzech kwartałach 2009 roku miała przychody w wysokości 8,7 mln zł, czyli 4,68 proc. przychodów Grupy, natomiast strata spółki wynosiła 204.438,52 zł, wobec zysku netto grupy w wysokości 4,9 mln zł.

Na początku stycznia Tell informował o decyzjach Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług za lata 2004-2006, w których to decyzjach określono zobowiązania podatkowe spółki Connex na kwotę 17,6 mln zł plus odsetki.

Grupa Tell miała narastająco po trzech kwartałach 2009 roku 186,4 mln zł przychodów, 6,8 mln zł zysku operacyjnego oraz 4,9 mln zł zysku netto.

W całym 2008 roku Grupa Tell osiągnęła 181 mln zł skonsolidowanych przychodów, 7,7 mln zł zysku operacyjnego oraz 5,7 mln zł zysku netto.

Tell jest największym dystrybutorem produktów i usług PTK Centertel (operatora sieci Orange), a poprzez swoje spółki zależne Europhone i PTI grupa jest też dystrybutorem odpowiednio PTC (sieć Era) i Polkomtela (sieć Plus). Natomiast należący do grupy dystrybutor sieci Play, spółka Connex, straciła w styczniu umowę z P4.

Na koniec trzeciego kwartału 2009 roku grupa Tell posiadała łącznie 489 salonów sprzedaży: Tell miał 249 salonów sprzedaży sieci Orange, ETI (która połączyła się ze spółką Europhone) miała 117 sklepów sieci Era, PTI miała 47 sklepów Plusa, a Connex miał 76 sklepów sieci Play.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Tell spodziewa się znacznego wzrostu wyników w 2010 dzięki przejęciom

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.96.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!