PARTNERZY PORTALU

Huawei pokazuje, jak dbać o środowisko naturalne i się rozwijać

Huawei pokazuje, jak dbać o środowisko naturalne i się rozwijać
Stacja metra w Szanghaju z zainstalowanymi panelami słonecznymi od firmy Huawei Fot. PAP/EPA
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PSZ
  • Dodano: 07-10-2021 10:36

Technologiczny gigant Huawei podejmuje szereg działań mających na celu zmniejszenie wpływu człowieka na środowisko naturalne. Inicjatywy tej firmy dotyczą nie tylko jej produktów i usług, ale również optymalizowania działalności koncernu w celu zmniejszenia śladu węglowego i jednoczesnego podniesienia wskaźników dotyczących efektywności energetycznej i recyklingu. Huawei podejmuje też bezpośrednie działania na rzecz ochrony zagrożonych biotopów.

  • Huawei rozwija gamę rozwiązań dla energetyki odnawialnej, zwłaszcza dotyczących fotowoltaiki.
  • Firma obniża własną emisję CO2 i jednocześnie podnosi wskaźniki recyklingu.
  • Koncern wykorzystuje także zużyty sprzęt do ochrony cennych ekologicznie obszarów, takich jak tropikalne lasy deszczowe.
Huawei obecnie, według zestawienia Global 500 autorstwa magazynu „Fortune”, jest 44. największą firmą na świecie. Tym samym ma duży wpływ nie tylko na globalną gospodarkę, ale także – potencjalnie - na środowisko naturalne. Technologiczna firma podjęła jednak szereg inicjatyw, które pozwalają jej minimalizować wpływ na środowisko.

- W ubiegłym roku stworzyliśmy dział Digital Power. To nowa dywizja naszej firmy. W jej ramach dostarczamy szereg usług i elementów, które mają na celu poprawę klimatu i wsparcie ochrony środowiska - tłumaczy Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji firmy Huawei w Polsce, który opowiadał o budowaniu usług w oparciu o neutralność węglową na tegorocznej Międzynarodowej Konferencji i Wystawie PIKE.

Zobacz także: Huawei poszuka ekologicznych start-upów z Polski

Z jednej strony Huawei w coraz większym stopniu jest więc obecny na rynku energetyki odnawialnej. Inwertery tej firmy należą do najpopularniejszych tego typu rozwiązań przy instalacjach fotowoltaicznych, umożliwiając oddawanie zielonej energii do sieci.

- Oferujemy całą paletę inwerterów do instalacji fotowoltaicznych, zarówno dla „zwykłego Kowalskiego”, czyli można je zobaczyć w domach, jak i dla instalacji np. na centrach handlowych czy większych powierzchniach dachowych, a także dla dużych farm. W Polsce w tym momencie największa farma zbudowana z użyciem naszych inwerterów ma 70 MW mocy, natomiast są już budowane kolejne, które będą miały po kilkaset - mówi Hordyński.
Technologiczny gigant dostarcza tez już elementy zarządzające i ładujące dla samochodów elektrycznych i częściowo autonomicznych, które zyskują na znaczeniu w Chinach. Jest też mocno obecny w sektorze ładowarek do pojazdów, wytwarzając choćby uniwersalne moduły do zasilania różnej wielkości samochodów.

Silna obecność w sektorach związanych z zieloną gospodarką to nie wszystko. Huawei wyszukuje też sektory, gdzie podniesienie efektywności energetycznej przynosi największe efekty i realizuje w nich własne projekty.

- Pośród produktów, które zużywają energię, są komputery i elementy centrów danych. W związku z tym zagłębiliśmy się w ten temat. Mamy szereg produktów, które powodują, że data center są po pierwsze prostsze w budowie, po drugie zbudowane są z elementów, które są eco-friendly, oraz zużywają mniej energii. I tutaj jednym z naszych osiągnięć jest system chłodzenia przez wymiennik powietrze-powietrze, czyli dopiero w ostateczności, jeżeli naprawdę trzeba, włączany freon i cała instalacja klimatyzacji. Natomiast jeśli nie jest potrzebny, to pracuje tylko i wyłącznie zużywając energię wiatraka, który te serwery chłodzi - tłumaczy Ryszard Hordyński.

Recykling i efektywność

Huawei ma również wewnętrzną strategię, która pozwala bezpośrednio zazielenić działalność technologicznego koncernu.

- W naszej firmie mamy strategię związaną z ochroną środowiska, która skupia się na czterech obszarach. Jeden to jest redukcja emisji gazów, drugi to promocja wszystkich materiałów czy też produktów, które mogą być ponownie użyte, trzecia to zwiększanie wskaźnika 3R - czyli recykling, ponowne użycie i redukcja ilości materiałów, które muszą być użyte i które są szkodliwe dla środowiska. W końcu, udzielamy też wsparcia dla różnych ekosystemów biologicznych - podkreśla Ryszard Hordyński.

Dbałość o recykling nie dotyczy tylko samego Huaweia, ale również jego kooperantów. - Wszyscy nasi dostawcy muszą również na to zwracać uwagę; jest specjalny wskaźnik, którym weryfikujemy, na ile używają oni odpowiednich materiałów - zapewnia Hordyński.

Czytaj również: Huawei myśli o nowych branżach. Na celowniku górnictwo

Strategia przynosi już wyraźne efekty. Między 2012 a 2020 rokiem firma ograniczyła emisję dwutlenku węgla o 32,7 proc. Jednocześnie zwiększyła efektywność energetyczną swoich produktów o 22 proc. Z kolei aż 86 proc. zwracanych produktów poddaje recyklingowi.

Do 2025 roku możemy spodziewać się dalszych dużych postępów w tych obszarach. Ślad węglowy Huawei w porównaniu do 2019 roku ma zmaleć o 19 proc. Z kolei efektywność energetyczna produktów firmy ma wzrosnąć blisko trzykrotnie.

- Będziemy starali się używać coraz więcej sprzętu, który będzie potrzebował jak najmniej energii - mówi Ryszard Hordyński.

Toteż np. antenom telekomunikacyjnym coraz częściej będą towarzyszyć panele słoneczne i baterie, zaś algorytmy sztucznej inteligencji tak będą optymalizować działanie urządzeń, by zużywały możliwie jak najmniej energii przy zachowaniu pełnej sprawności. To wszystko zresztą już ma miejsce. W kolejnych latach czeka nas po prostu upowszechnienie się takich rozwiązań.
Dodatkowo w niektórych miejscach na świecie maszty telekomunikacyjne pełnią więcej funkcji. Umieszcza się na nich np. kamery monitoringu czy reklamy, optymalizując w ten sposób ich wykorzystanie oraz ograniczając pobór energii względem tego, gdyby wszystkie te funkcje działały z osobna.

Huawei angażuje się też w przedsięwzięcia, które podnoszą poziom ochrony naturalnych siedlisk i biotopów. Przykładem jest współpraca z fundacją Rainforest Connection, która ma na celu zachowanie tropikalnych lasów deszczowych.

- Wykorzystaliśmy stare, proste telefony, dołączyliśmy do nich baterie słoneczne i zaprogramowaliśmy je tak, że wzbudzają się, jak coś usłyszą. I oczywiście mają nadajnik, który wysyła informację o tym, co „słyszy” telefon do chmury obliczeniowej. Następnie sztuczna inteligencja analizuje, co oznacza dany dźwięk i automatycznie włącza odpowiedni alarm. Czyli gdy np. słyszy paniczny wrzask zwierząt, to wie, że dzieje się coś złego. Jeżeli słyszy piły mechaniczne, to wysyła kolejny sygnał informujący służby leśne o nielegalnej wycince - opowiada Ryszard Hordyńśki.

- Czyli łączymy wszystkie elementy - używamy starych urządzeń, które już nie będą nikomu do niczego potrzebne, a z drugiej strony dokładamy nowoczesną technologię, energię słoneczną i w rezultacie działamy na rzecz poprawy środowiska naturalnego - podsumowuje dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Huawei pokazuje, jak dbać o środowisko naturalne i się rozwijać

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!