IDEAS NCBR nawiązuje współpracę z polskimi uczelniami

IDEAS NCBR nawiązuje współpracę z polskimi uczelniami
IDEAS NCBR chce stworzyć największe centrum rozwoju sztucznej inteligencji w kraju. Fot. Shutterstock
  • Autor: Artykuł dostarczony przez NCBR
  • Dodano: 08-02-2022 22:44

IDEAS NCBR, ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, nawiązał współpracę z pierwszą uczelnią - Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. Preferowane obszary badań to uczenie maszynowe, inteligentne kontrakty, robotyka, blockchain i uczące się struktury danych.

  • Ambicją IDEAS NCBR jest stworzenie największego centrum rozwoju sztucznej inteligencji w kraju.
  • Celem współpracy jest zapewnienie studentom atrakcyjnych warunków edukacji, zarówno od strony finansowej, jak i merytorycznej.
  • W ciągu najbliższych lat IDEAS NCBR zatrudni 200 naukowców, którzy będą prowadzili badania w ramach grup roboczych.
- Współpraca IDEAS NCBR z uczelniami pozwoli na zbudowanie unikalnej w skali kraju platformy kształcenia przyszłych samodzielnych badaczy, wykorzystujących algorytmy oparte na sztucznej inteligencji do poszukiwania przełomowych rozwiązań w różnych dziedzinach. Stworzenie młodym naukowcom możliwości rozwoju w rodzimych ośrodkach ma w dłuższej perspektywie przeciwdziałać zjawisku ‘brain drain’, a także zapewnić na rynku jak najlepszych specjalistów, którzy tworzyć będą cyfrową gospodarkę kraju - mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przez które powołany został ośrodek IDEAS NCBR.

Stworzyć centrum rozwoju sztucznej inteligencji

Kształcenie nowego pokolenia naukowców to jeden z fundamentów działalności IDEAS NCBR. Aby to osiągnąć, konieczne jest zapewnienie atrakcyjnego środowiska do prowadzenia prac badawczych oraz możliwość współpracy z uznanymi ekspertami.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja w przemyśle to oszczędność, bezpieczeństwo i szansa rozwojowa

- Wielu młodych ludzi po ukończeniu studiów nie decyduje się na dalszą karierę naukową. Najczęściej z powodu niskich zarobków, ale też przez brak możliwości prowadzenia badań, które leżą w kręgu ich zainteresowań. W IDEAS NCBR inwestujemy w prace badawczo-rozwojowe na dużą skalę, przez co zwiększamy nasze szanse na znaczące innowacje i zbudowanie sprawnie funkcjonującego systemu AI w Polsce. Naszą ambicją jest stworzenie największego centrum rozwoju sztucznej inteligencji w kraju - mówi dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Zapewnienie studentom atrakcyjnych warunków edukacji

Współpraca z uczelniami będzie oparta na sponsoringu i mentoringu badaczy na czas trwania studiów doktorskich. Oferta skierowana jest do studentów zainteresowanych prowadzeniem badań w takich obszarach jak uczenie maszynowe, inteligentne kontrakty, robotyka, blockchain czy uczące się struktury danych. Celem współpracy jest zapewnienie studentom atrakcyjnych warunków edukacji, zarówno od strony finansowej, jak i merytorycznej.

Czytaj także: PKN ORLEN i NCBR wspierają rozwój innowacyjnych projektów

Studenci będą mogli realizować swoje projekty badawcze pod okiem promotora, ale jednocześnie korzystać ze wsparcia ekspertów IDEAS NCBR. To szansa na uczestnictwo w dodatkowych projektach badawczo-rozwojowych, udział w publikacjach w prestiżowych czasopismach, wymianę informacji w międzynarodowym środowisku oraz bycie częścią projektów, które mają praktyczne zastosowanie w różnych sektorach gospodarki.

Rozwijanie współpracy naukowców z biznesem

W ciągu najbliższych lat IDEAS NCBR zatrudni 200 naukowców, którzy będą prowadzili badania w ramach grup roboczych związanych z sektorami nauki i gospodarki takim jak m.in.: medycyna, ekonomia, grafika komputerowa, robotyka czy rozszerzona rzeczywistość. Oprócz działań edukacyjnych, Istotnym obszarem działalności spółki jest rozwijanie współpracy naukowców z biznesem oraz komercjalizacja wyników realizowanych projektów (np. poprzez współtworzenie spółek spin-out, w których badacze mogą zostać udziałowcami).

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IDEAS NCBR nawiązuje współpracę z polskimi uczelniami

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.118.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!