PARTNERZY PORTALU

IFS ECO-FOOTPRINT MANAGEMENT - Równoważony rozwój

IFS ECO-FOOTPRINT MANAGEMENT - Równoważony rozwój
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny względem środowiska przestało już być opcją dla firm. A przynajmniej dla takich, które chcą przetrwać na rynku i zachować przewagę nad konkurencją. Istniejące i planowane przepisy międzynarodowe, rosnąca świadomość klientów i inwestorów oraz rozsądna biznesowa kalkulacja prowadzą do wniosku, że dbałość o środowisko powinna stanowić imperatyw działalności. A zatem, działając w sposób proekologiczny, firma przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale może również poprawić wyniki finansowe.

Konferencja Sztokholmska z 1972 r. zorganizowana pod auspicjami ONZ wyraźnie postawiła kwestie związane z ochroną środowiska w centrum międzynarodowej uwagi i stała się punktem zwrotnym w rozwoju międzynarodowych inicjatyw dotyczących ochrony środowiska. Kolejne raporty i szczyty, takie jak Raport Brundtland z 1987 r. oraz Szczyt Ziemi z Agendą 21, umocniły i skonsolidowały kwestie środowiskowe jako problemy, z którymi należy walczyć na każdym poziomie rozwoju społeczeństwa. Cały świat biznesu musiał zapoznać się z rosnącą listą wymogów, takich jak WEEE, REACh, RoHS, GRI, ISO 14001, dyrektywa dotycząca ekoprojektowania (eco-design) oraz szereg innych regulacji wprowadzonych w celu zapewnienia większych możliwości zrównoważonego rozwoju.

Rosnąca świadomość rynku

Równolegle ze wzrostem liczby regulacji prawnych wzrosła świadomość konsumentów. Coraz więcej użytkowników końcowych jest skłonnych płacić więcej za kupowane towary, jeśli wiedzą, że cały proces ich wytworzenia - od pozyskania surowców po dostarczenie do konsumenta - przeprowadzony został w sposób bezpieczny dla środowiska.

Obecność tzw. "ekoetykiety" na produkcie świadczy o tym, że jego produkcja, wykorzystanie i ostateczna
utylizacja zostały zaplanowane z uwzględnieniem kwestii środowiskowych. Der Grüne Punkt (zielony punkt), "kwiat" UE i nordycki "łabędź" to przykłady ekoetykiet pomagających konsumentom wybierać "zielone" alternatywy, a tym samym wywierać pewien wpływ na podaż i popyt. W podobny sposób Deklaracje Środowiskowe Produktu (Environmental Product Declaration, EPD) oraz certyfikaty ISO 14001 stanowią przykłady standardów wpływających na rynek B2B.

...oraz inwestorów

Rośnie również świadomość inwestorów. W miarę jak wzrasta świadomość ekologiczna, wartość firmy jest
mierzona również pod kątem zdolności i gotowości do prowadzenia działalności w sposób zrównoważony.
Raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju stają się równie nieodzowną częścią raportu rocznego, co sprawozdanie finansowe czy rachunek zysków i strat. Jednym z nowych sposobów ustalania wartości firmy – zgodnie ze standardem Global Reporting Initiative – jest zasada Triple Bottom Line (lub Planet. People.Profit - ludzie, planeta, zyski), czyli mierzenie stabilności firmy za pomocą trzech wskaźników: wyników ekonomicznych, wpływu na środowisko oraz wpływu na otoczenie społeczne.

IFS ECO-FOOTPRINT MANAGEMENT – Przegląd funkcjonalności

Kalkulacja śladu środowiskowego dla produktów
 • Metoda obliczeń oparta na kalkulacji kosztów

 • Przegląd śladu środowiskowego poprzez wszystkie etapy produkcji

 • Możliwość parametryzacji – dodawania obserwowanych substancji

 • Ocena cyklu życia – kalkulacje wpływu na środowisko w cyklu życia produktu w trybach:

  • Od surowców do produktu (cradle-to-gate)

  • Od surowców do utylizacji (cradle-to-grave)
   • Tworzenie Deklaracji Środowiskowych Produktu (Environmental Product Declaration, EPD)
   Analiza w wielu przekrojach
   • Analiza oddziaływania na środowisko w podziale na powietrze, glebę lub wodę

   • Utylizacja substancji szkodliwych – ścieki, odpady

   • Produkt – pozostałości, które wymagają obsługi podczas utylizacji

   • Ponowne przetworzenie lub wykorzystanie
   Ocena cyklu życia produktu

   Rosnące wymagania wobec biznesu dotyczące wzięcia odpowiedzialności za cały łańcuch dostaw sprawiają, że zdolność przeprowadzenia oceny cyklu życia produktów nabiera kluczowego znaczenia. Możliwość przeanalizowania wszystkich etapów cyklu życia produktu począwszy od produkcji, przez fazę użytkowania, po wycofanie z rynku - tzw. podejście "cradle to grave" - zapewnia pełną kontrolę nad wpływem firmy na środowisko. Dzięki temu łatwiej spełnić wymogi przepisów środowiskowych (np. ISO 14040), tworzyć dokładniejsze deklaracje produktowe oraz produkować w sposób w mniejszym stopniu obciążający środowisko oraz firmę.

   Jak zmierzyć działania i osiągnąć zyski

   IFS Eco-footprint Management pozwala wyjść poza intuicyjne działania ("wydaje mi się, że to dobre posunięcie") i uzyskać wymierną ocenę wpływu biznesu na środowisko na podstawie istotnych danych. narzędzie umożliwia obliczenia oraz analizy wpływu działalności na środowisko, kontrolę kosztów i przygotowanie się na zmiany legislacyjne dotyczące ochrony środowiska. Kalkulacja śladów środowiskowych jest częścią systemu ERP i ściśle opiera się na zgromadzonych w systemie danych.

   Pełna parametryzacja

   Jedną z największych zalet IFS Eco-footprint Management jest możliwość samodzielnej parametryzacji i definiowania substancji, które mają być ujęte w raportach. Pozwala to na utworzenie listy substancji fizycznych, które są istotne z punktu widzenia danej branży, takich jak dwutlenek węgla, amoniak czy ołów, lub nawet zmiennych, które same w sobie nie są substancjami, np. energia. Bez względu na branżę, w jakiej prowadzona jest działalność, rozwiązania można używać do łatwego uzyskiwania danych wymaganych do pomiaru wpływu firmy na środowisko naturalne.

   Jak najlepiej śledzić swój ślad środowiskowy? Według produktów końcowych? Według gniazd produkcyjnych? Według transportu? Czy może lepiej wiedzieć, kto lub co odpowiada za największy wpływ na środowisko w danym okresie? Oczywiście, można również śledzić kierunki zmian poszczególnych zmiennych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by przygotować prognozy dla celów planowania. Bez względu na sposób mierzenia przyjazności swoich działań dla środowiska IFS Eco-footprint Management stanowi idealne narzędzie do kompleksowych przeglądów sytuacji i szczegółowych analiz w wielu przekrojach. Możliwa jest również analiza zagregowanego wpływu emisji różnych substancji na poszczególne obszary środowiska. Ponieważ różne substancje w różny sposób potencjalnie oddziałują na środowisko (np. toksyczność dla ludzi, globalne ocieplenie, dziura ozonowa), możliwość ich porównania zapewnia lepszy przegląd wpływu firmy na środowisko.

   IFS ECO-FOOTPRINT MANAGEMENT Częścią aplikacji biznesowej

   IFS Eco-footprint Management wykorzystuje istniejące komponenty systemu IFS Applications, służące do rejestrowania kosztów oraz pozyskiwania informacji na temat wpływu działalności firmy na środowisko naturalne. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do danych już zapisanych w aplikacjach biznesowych, pomiar i dokumentowanie oddziaływania na środowisko nie wymaga wielkiego wysiłku. Prowadzenie dokładnej dokumentacji zapewni firmie większą wiarygodność w oczach ustawodawców i klientów, a także pozwoli identyfikować odpady i redukować koszty. Opracowany przy współpracy z klientami moduł IFS Eco-footprint Management uwzględnia działalność przedsiębiorstwa na wszystkich szczeblach od planowania na poziomie zarządu do działań na poziomie wydziałów produkcyjnych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IFS ECO-FOOTPRINT MANAGEMENT - Równoważony rozwój

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.84.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!