Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich (blue growth)” to część programu ,,Rozwój przedsiębiorczości i innowacje''. Program zakłada wsparcie innowacyjnych rozwiązań w polskich firmach oraz stawia na wzmocnienie współpracy pomiędzy firmami z Polski i partnerami z Norwegii.
- Program ,,Rozwój przedsiębiorczości i innowacje'' jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest krajowym operatorem odpowiedzialnym za zarządzanie programem, ogłoszenie konkursów oraz przyznanie dofinansowania wybranym projektom.
- Polska jest jednym z kilkunastu krajów, które realizują programy wparcia finansowane przez rząd Norwegii i rządy krajów EOG.
Projekty blue growth
Dofinansowanie w konkursie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą związaną z gospodarką morską lub śródlądową lub prowadzący działalność realizowaną w otoczeniu jezior, rzek, morza. Projekty powinny dotyczyć zastosowania innowacyjnych procesów lub rozwiązań w prowadzonej działalności, wprowadzenia na rynek nowych usług lub produktów. Jednocześnie w ramach tego schematu mogą przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia wód i ich otoczenia. Ponadto efektem każdego projektu powinno być zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorcy, w tym wzrost przychodów, zysku lub zatrudnienia.Kto może otrzymać wsparcie? Ze wsparcia mogą skorzystać mikro, małe lub średnie firmy które:
- zamknęły jeden rok obrotowy trwający przynajmniej 12 miesięcy;
- przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym złożyły wniosek o udzielenie wsparcia, osiągnęły przychody ze sprzedaży nie niższe niż równowartość 20 tys. euro.
Na co można przeznaczyć pomoc?
Działania prowadzące do wdrożenia mogą obejmować opracowanie, zastosowanie lub wprowadzenie na rynek (komercjalizację) innowacyjnych procesów, produktów, usług lub rozwiązań. Wydatki objęte wsparciem:- inwestycyjne (m.in. w portach morskich lub śródlądowych): maszyny i urządzenia, roboty budowlane, wartości niematerialne i prawne, dodatkowe koszty w zakresie ochrony środowiska;
- eksperymentalne prace rozwojowe;
- usługi doradcze.
Ocena wniosków, w zależności od ich liczby, potrwa od trzech do sześciu miesięcy, wówczas zostanie też ogłoszona lista projektów, które dostaną wsparcie. Projekty muszą zostać zakończone do kwietnia 2024 roku.
Na inwestycje w portach morskich lub śródlądowych można uzyskać do 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych.
Konkurs już miał swoją pierwszą edycję w 2019 roku, natomiast PARP otrzymał dodatkowe środki i zdecydował o ogłoszeniu nowego naboru w tym obszarze tematycznym.
Nie wszystkie typy projektów w obszarze gospodarki wodnej będą mogły otrzymać wsparcie, np. nie jest możliwe dofinansowanie działalności projektów z zakresu rybołówstwa i akwakultury oraz przetwórstwa w tym zakresie. Ponadto przedsiębiorcy, którzy działają w sektorze transportu wodnego, mają możliwość otrzymania dofinansowania tylko na wybrane typy projektów, np. na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych lub zwiększenie efektywności energetycznej. Nie mogą jednak realizować klasycznych w ich działalności inwestycji, czyli zakupu nowego taboru transportu wodnego.