PARTNERZY PORTALU

Innowacyjna Polska w innowacyjnej Europie

Innowacyjna Polska w innowacyjnej Europie
Adobe Stock

Informacje o założeniach i stanie prac nad Strategią Innowacyjności i Efektywności Gospodarczej, komercjalizacja wyników badań i dyskusja nad innowacyjną Polską w innowacyjnej Europie, były głównymi tematami poruszanymi podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu zorganizowanego w ramach III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Bez budowania naszej gospodarki na innowacyjności, nowych technologiach, badaniach, nie będzie rozwoju. Zostaniemy w tyle w ogonie Europy. Musimy stworzyć jasne i przejrzyste prawo, które będzie sprzyjało przedsiębiorcom szukającym innowacyjnych rozwiązań - mówił Grzegorz Napieralski, przewodniczący Komisji.

Podczas Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii minister nauki i szkolnictwa wyższego przedstawiła zmiany jakie wprowadzone zostały do projektów zmiany ustaw dotyczących nauki i szkolnictwa wyższego. Jak tłumaczyła mają one za zadnie polepszyć współpracę świata nauki z gospodarką i wzmocnić innowacyjność polskiej przedsiębiorczości.

- Im lepszą efektywność nakładów na naukę i badania uzyskamy obecnie i w przyszłości, tym większy będzie wskaźnik dochodów trafiających do uczelni i instytucji badawczych pochodzących ze sprzedaży wyników badań. Przecież nie możemy wymagać od przedsiębiorców by kupowali nikomu nie potrzebne badania. Badania muszą być realizowane na takim poziomie aby były konkurencyjne z innymi badaniami na świecie – mówiła Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Do ustaw wprowadzony został także szereg zmian ułatwiających uczelniom i przedsiębiorstwom staranie się o granty na badania i rozwój.

- Po stronie nauki i szkolnictwa wyższego zrobiono w zasadzie wszystko, aby za zmianami regulacyjnymi szły także większe środki i trafiały głównie tam gdzie mamy możliwość sprawdzenia wysokiej jakości badań. Nie jest sztuką zwiększanie finansowania badań w nieskończoność, sztuką jest stworzenie systemu, w którym dużo większość efektywność uzyskamy z określonych środków – mówiła Barbara Kudrycka.

Jak podkreślała Grażyna Hanclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, innowacyjność to droga dla której dzisiaj nie ma alternatywy, zwłaszcza w czasach wychodzenia ze światowego kryzysu.

- Gospodarka w roku 2020 musi być otwarta, ekspansywna, oferująca nowe miejsca pracy, oparta na wzajemnym zaufaniu i współpracy wszystkich uczestników życia gospodarczego, stabilnie rosnąca dzięki innowacjom i wysokiej efektywności wykorzystania zasobów. To gospodarka, która zapewni wzrost standardów życia społeczeństwa oraz konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej – mówiła Grażyna Hanclewska.

Zdaniem podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki,musimy skupić się na doganianiu europejskich liderów innowacyjności.

- Poprawiając swoją pozycję musimy pamiętać jednak o tym, że inne kraje też dokonują postępów w dziedzinie innowacyjności. Musimy się spieszyć – podkreślała Grażyna Hanclewska.

- Musimy kreować innowacyjne postawy i promować postawy ludzi, którym się udało oraz nagradzać tych, którzy próbowali, ale nie odnieśli sukcesu. Innowacyjność tworzą ludzie nietuzinkowi, którzy tworzą coś co innym nie przychodzi do głowy - dodał Grzegorz Napieralski.

Zdaniem Janusza Piechocińskiego, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, innowacyjność to nie tylko cel, który Polska musi osiągnąć, ale także narzędzie wykorzystywane do kreowania zmian w polskiej gospodarce i czynienia jej bardziej konkurencyjną na arenie międzynarodowej.

- Gdy przestaniemy być innowacyjni będziemy na końcu przewodu pokarmowego wielkich tego świata – mówił Piechociński.

Nakłady państwa na badania i rozwój nowoczesnych technologii wynoszą obecnie około 0,4 % PKB, według strategii UE nakłady te powinny wzrosnąć do 1,7% PKB. Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji to cel nie do osiągnięcia.

- Finansowanie nauki nie pochodzi od małych i średnich przedsiębiorstw, ale od dużych. 1,7% PKB to nie do osiągnięcia. Nie określona jest ścieżka dojścia do tego celu - mówił Witold Czarnecki.

Podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu posłowie zwracali jeszcze uwagę na konieczność edukacji w zakresie kreatywności, innowacyjności i potrzeby rozwijania nowoczesnych technologii.

- Powinniśmy wyrabiać w dzieciach świadomość potrzeby nowoczesnych technologii i kreatywność. Abyśmy mieli ludzi o otwartych umysłach. Musimy zaszczepiać postawę proinnowacyjną - mówił Artur Ostrowski, poseł SLD.

W dyskusji głos zabierali także przedstawiciele ośrodków badawczych i instytutów naukowych. Podkreślali jak ważne dla innowacyjnej gospodarki jest odpowiednie finansowanie nauki oraz elastyczność uczelni przy tworzeniu odpowiednich do zapotrzebowania rynku pracy kierunków studiów. Tak aby zmniejszała się liczba osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Ważne jest także finansowanie projektów ze środków prywatnych przedsiębiorców.

- Aby innowacyjna gospodarka mogła się rozwijać musimy także rozwijać finansowanie pozabudżetowe badań i rozwoju. Póki co w Polsce tego brakuje – podkreślał prof. Leszek Rafalski.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Innowacyjna Polska w innowacyjnej Europie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!