Ograniczanie konkurencji rodzi ryzyko mniej korzystnych warunków handlowych, jednak bezpieczeństwo państwa nie powinno być postrzegane wyłącznie przez pryzmat finansowy - tak do jednego z przepisów nowelizowanej właśnie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa odnosi się Krzysztof Dyki, ekspert od rynku telekomunikacyjnego, prezes ComCERT. Z kolei według Andrzeja Arendarskiego, prezydenta Krajowej Izby Gospodarczej, jakiekolwiek przepisy nie powinny być sprzeczne z zasadami równego dostępu do rynku.
- Ustawa to dobry krok naprzód, który ze względu m.in. na zaległości naszego kraju nie spowoduje jednak istotnego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.
- Należy dziś stworzyć centralny, wyspecjalizowany analityczno-badawczy, certyfikujący ośrodek usługowy z zakresu cyberbezpieczeństwa.
- Nowa wersja projektu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa jest od 15 marca br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
Nie dla firm spoza UE i NATO
Pomimo zastrzeżeń przedstawicieli branży telekomunikacyjnej, w projekcie nadal jest m.in. zapis o wykluczeniu z budowy polskiej sieci 5G przedsiębiorców telekomunikacyjnych spoza Europy.