IT jest jak armia. Czas na dużo większe wydatki

IT jest jak armia. Czas na dużo większe wydatki
Fot. Shutterstock, Inc.

Cyberbezpieczeństwo sporo kosztuje i polskie państwo oraz firmy muszą być gotowe dużo za nie płacić - to jeden z wniosków, który płynie z dyskusji „Cyberbezpieczeństwo wobec postępującej zależności od technologii”, zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Trzeba zacząć wprost mówić, że bezpieczeństwo kosztuje. Płacimy 2 proc. PKB, żeby być bezpiecznym w obszarze militarnym. Ile płacimy na bezpieczeństwo w IT? - oznajmił Artur Józefiak, dyrektor obszaru usług cyberbezpieczeństwa w firmie doradczej Accenture.

Pewne oszczędności można jednak uzyskać dzięki wykorzystaniu branż, które dotychczas nie oszczędzały na cyberbezpieczeństwie, takich jak telekomunikacja czy bankowość.

- Sektor bankowy w ogóle robi więcej niż ktokolwiek inny w stosunku do tego, do czego jest statutowo powołany, dając też pewne wzorce - ocenił Artur Józefiak.

- Wszystkie przedsiębiorstwa, które mają zbudowane rozwinięte systemy cybersecurity, powinny dzielić się wiedzą i pomagać zdobywać wiedzę innym firmom w zakresie cyberbezpieczeństwa - stwierdziła Izabela Błachnio-Wojnowska, dyrektorka biura ds. programu cyberbezpieczeństwa i zarządzania bezpieczeństwem w Banku BNP Paribas.

W przypadku sektora bankowego mamy już do czynienia ze swoistym pozytywnym promieniowaniem na inne branże, jeśli idzie o dziedzinę cyberbezpieczeństwa. Doświadczenia bankowców można jednak wykorzystać w jeszcze większym stopniu.

- Sztuką jest to, żeby dobrze kierować posiadane środki. Ale jeszcze ważniejsze jest to, żeby zadbać o świadomość. Sektor bankowy bardzo dużo pomaga w kształtowaniu właśnie świadomości - podsumował Michał Kurek, szef zespołu cyberbezpieczeństwa w firmie doradczej KPMG na obszarze Europy Środkow-Wschodniej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IT jest jak armia. Czas na dużo większe wydatki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!