Zakłady produkcyjne, huty, producenci żywności, centra logistyczne, hotele, biurowce - duzi odbiorcy energii elektrycznej szukają sposobów na optymalizację jej zużycia. W największych organizacjach umiejętne dostosowanie poboru energii do faktycznych potrzeb może przynieść miliony złotych oszczędności w skali roku. Aby je wygenerować warto skorzystać z narzędzia takiego jak EMaaS, które pozwala na opomiarowanie i analizę zużycia energii elektrycznej bez ponoszenia nakładów inwestycyjnych.
Aby robić to skutecznie potrzebne jest narzędzie, które pozwoli precyzyjnie określić zużycie energii elektrycznej w organizacji, takie jak EMaaS - Energy Management as a Service.
- EMaaS to rozwiązanie chmurowe, które pozwala na szczegółowe zarządzanie zużyciem energii po stronie jej odbiorcy bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych na sprzęt i oprogramowanie. Jedyne koszty dotyczą miesięcznego abonamentu za kompleksową usługę. To innowacyjny model biznesowy na rynku systemów do zarządzania energią, dzięki któremu jego użytkownik może szybko zacząć oszczędzać, bez potrzeby inwestowania we wdrożenie systemu - mówi Robert Duszka, ekspert Chmury Krajowej ds. rynku energii.
EMaaS skierowany jest do wszystkich podmiotów, które są dużymi odbiorcami energii elektrycznej. Naturalnymi użytkownikami EMaaS są więc wszelkiego rodzaju zakłady produkcyjne. Zarządzanie zużyciem energii możliwe jest zarówno na poziomie pojedynczych urządzeń, jak i całych hal produkcyjnych czy innych jednostek biznesowych. EMaaS sprawdza się też świetnie w dużych budynkach takich jak biurowce czy hotele. Z kolei w centrach logistycznych i handlowych platforma może nie tylko obniżać koszty, ale również ułatwiać rozliczenia między najemcami a wynajmującymi.
Jak to działa w praktyce?
Przeanalizujmy to na przykładzie hal produkcyjnych. Wykorzystywane są w nich rozbudowane układy wentylacyjne, które zapewniają wymianę powietrza w budynku, ale mogą również je chłodzić lub ogrzewać. Jeżeli na hali znajduje się kilkanaście central wentylacyjnych, które posiadają jedynie włączany ręcznie lokalny system sterowania, powoduje to straty energii i jej nieefektywne działanie.W jednym z zakładów produkcyjnych opomiarowano temperaturę na hali produkcyjnej oraz w kanałach wentylacyjnych, a także zużycie energii elektrycznej przez wentylatory. Podłączenie pomiarów do EMaaS pozwoliło na zebranie danych i analizę pracy całego układu wentylacji. Na tej podstawie opracowano optymalne algorytmy sterowania centralnego dla całego systemu wentylacji, który finalnie został zainstalowany. W efekcie optymalizacji średnioroczne oszczędności zużycia energii elektrycznej wyniosły około 120 tys. zł.