W japońskim mieście Otsu, w domu opieki pracuje samodzielny robot wyposażony w sztuczną inteligencję. Stanowi część załogi ośrodka i wykonuje swoje zadania na nocnej zmianie, przyczyniając się do poprawy warunków w ośrodku i odciążenia pracowników.
Zobacz także: Japończycy pracują nad sztuczną fotosyntezą, by radzić sobie CO2
Ten niezwykły pracownik ośrodka w Otsu sprawnie porusza się po terenie dzięki specjalnym czujnikom, które sprawiają, że zręcznie wymija wszystkie przeszkody. Jego ramiona wyposażone w siedem stawów pozwalają mu samemu obsługiwać windę, a także nawet chronić pacjentów przed upadkiem, gdy np. ktoś ześlizgnie się ze swojego łóżka. Posiada również wbudowane lampy UV-C, przy pomocy których dezynfekuje często dotykane miejsca, takie jak klamki czy poręcze. Dzięki temu wpływa na zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem COVID-19 u pensjonariuszy.
Robot pracuje obecnie tylko na jednym piętrze budynku, a jego nocny obchód zajmuje mniej więcej 45 minut. Pielęgniarze, którzy współpracują z robotem są zadowoleni z pracy, którą wykonuje ich mechaniczny kolega. Początkowo obawiali się, że android będzie dla nich tylko problemem, który przysporzy więcej pracy. Okazało się jednak, że jego działania znacznie ułatwiają obchód zwykłym pracownikom. Kierownik ośrodka w Otsu, Kayo Kojima, już planuje zakup kolejnych robotów, a docelowo chce, aby pracowały one na każdym z pięter budynku.
Robotyczny pracownik domu opieki jest kolejnym przykładem tego jak pomocne mogą być nowe technologie w codziennym funkcjonowaniu. Taka pomoc przydatna jest zwłaszcza w Japonii, gdzie z uwagi na starzejące się społeczeństwo coraz trudniej o wykwalifikowany personel m.in. w branży opieki pielęgniarskiej. Roboty takie jak Aeolus są jedną z odpowiedzi na te problemy.