KE lansuje "Unię Innowacji" na rzecz rozwoju i miejsc pracy

KE lansuje "Unię Innowacji" na rzecz rozwoju i miejsc pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost wydatków na badania i rozwój do 3 proc. PKB, osobne budżety krajowe na innowacyjność, europejskie partnerstwa publiczno-prywatne i nowe logo "wybitne europejskie wzornictwo" - to niektóre założenia ogłoszonego w środę przez KE planu "Unia Innowacji".

To jeden z flagowych projektów nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020. Zakłada ona, że promowanie innowacji przełoży się na wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy, a także, że lepiej skoordynowane badania naukowe pozwolą walczyć ze zmianami klimatycznymi, poprawią bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe oraz zdrowie społeczeństw.

KE podkreśla, że sektor publiczny ma stymulować sektor prywatny oraz usuwać przeszkody, które uniemożliwiają wprowadzanie nowatorskich pomysłów na rynek. To nie tylko brak funduszy, ale też rozdrobnienie krajowych systemów badawczych, niedostateczne korzystanie z zamówień publicznych oraz zbyt wolne ustanawianie wspólnych norm.

"Jeżeli nie przekształcimy Europy w Unię Innowacji, nasze gospodarki zaczną poważnie podupadać, a pomysły i talenty zostaną zmarnowane. Innowacje stanowią klucz do zrównoważonego wzrostu oraz sprawiedliwszego i bardziej ekologicznego społeczeństwa. Radykalna poprawa wyników Europy to jedyny sposób na utworzenie stałych i dobrze płatnych miejsc pracy, które wytrzymają presję globalizacji" - powiedziała unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn.

Zwiększenie inwestycji w badania i rozwój do 3 proc. PKB pozwoliłoby do 2025 r. utworzyć 3,7 mln miejsc pracy i podwyższyć roczny PKB nawet o 795 mld euro - przekonuje KE.

By to osiągnąć, "Unia Innowacji" zakłada m.in., że rządy będą przeznaczać specjalne budżety na zamówienia publiczne na innowacyjne produkty i usługi, co ma w całej UE stworzyć rynek przetargów wartości co najmniej 10 mld euro rocznie. Tzw. europejskie partnerstwa innowacyjne mają połączyć różne podmioty - europejskie, krajowe i regionalne, publiczne i prywatne. Już w przyszłym roku ma powstać pilotażowe partnerstwo dotyczące aktywnej i zdrowej starości. Celem jest przedłużenie o dwa lata okresu dobrego stanu zdrowia Europejczyków, co ma nastąpić do 2020 r. - zapowiada KE.

Potem powstaną kolejne partnerstwa w takich dziedzinach jak np: energia, inteligentne miasta i inteligentna mobilność, zrównoważony rozwój wydajnego rolnictwa. By zapewnić lepsze finansowanie badań, KE chce m.in. skłonić kraje do lepszego wydawania 86 mld euro z funduszy strukturalnych, które przeznaczono na badania i innowacje w obecnym budżecie UE na lata 2007-13. Po roku 2103 - zastrzega KE - w unijnym budżecie jeszcze większy nacisk zostanie położony na innowacje, a w 2011 r. KE ogłosi nowe ramy przyznawania pomocy państwa na ten cel. Ponadto KE proponuje rozszerzenie programów finansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny i ułatwienia transgranicznych funduszy ryzyka (venture).

W 2011 r. KE ustanowi Europejską Radę ds. Wzornictwa oraz markę "wybitne wzornictwo europejskie". Do 2014 r. ma powstać przewidziana w Traktacie z Lizbony europejska przestrzeń badawcza. Ma to m.in. usunąć przeszkody dla mobilności naukowców, w tym brak możliwości przenoszenia uprawnień emerytalnych. Oznacza to również upowszechnienie wyników badań finansowanych ze środków publicznych na jak największą skalę. KE zapowiada także niezależny system rankingowy uczelni wyższych.

"Unia Innowacji jest kluczowym krokiem, by sprawić, że europejska gospodarka będzie bardziej dynamiczna i konkurencyjna. Ale by była skuteczna, potrzebuje wsparcia 27 krajów - zarówno politycznego, jak i finansowego. Wzywamy, by ten plan przerodził się w szybkie, skuteczne działanie" - skomentowała Naukowo-Biznesowa Rada Innowacji, organizacja non-profit zrzeszająca przedstawicieli świata akademickiego i przemysłu.

Plan ma być zatwierdzony przez szefów państw i rządów na szczycie UE w grudniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE lansuje "Unię Innowacji" na rzecz rozwoju i miejsc pracy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!