Konkurs dla gmin! Ekologiczne domy jednorodzinne po sąsiedzku

Konkurs dla gmin! Ekologiczne domy jednorodzinne po sąsiedzku
fot. Shutterstock
  • Autor: Artykuł dostarczony przez NCBR
  • Dodano: 04-03-2022 16:02

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do 28 marca br. czeka na oferty gmin w konkursie na partnera strategicznego, który zapewni nieruchomości pod budowę nowoczesnych, ekologicznych domów jednorodzinnych, projektowanych w przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Już 11 marca br. odbędzie się specjalne spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych gmin.


Konkurs NCBR jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – gmin miejskich i miejsko-wiejskich, w tym gmin na prawach powiatu. Jego celem jest wybór dwóch partnerów strategicznych do współpracy publiczno-publicznej na potrzeby przedsięwzięcia „Budownictwo efektywnie energetycznie i procesowo” – w obszarze budownictwa jednorodzinnego.

Na nieruchomości partnera strategicznego powstaną budynki jednorodzinne (demonstratory), które zbudują  dwaj najlepsi wykonawcy wybrani  w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanego w ramach Programu Inteligentny Rozwój ze środków Funduszy Europejskich. Projekty już są w toku: prace badawczo-rozwojowe ruszyły w maju ubiegłego roku, a demonstratory zostaną dostarczone do  sierpnia 2023 roku.

Szczegóły konkursu dla gmin zostaną przedstawione na spotkaniu informacyjnym on-line, na które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza wszystkich zainteresowanych 11 marca br., w godz. 12.00 – 14.00. Rejestracja na spotkanie już ruszyła.

Przyjaźnie dla środowiska, komfortowo i niedrogo


– W wyniku ogłoszonego postępowania chcemy wyłonić dwie gminy, które wesprą nas jako równorzędni i aktywni partnerzy oraz liderzy w obszarze stymulowania innowacji dla budownictwa jednorodzinnego – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Zależy nam na stworzeniu i rozpowszechnieniu nowatorskiego, a przy tym ekologicznego i niedrogiego modelu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Polaków, w zgodzie ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu. Jestem przekonany, że pierwsze, demonstracyjne budynki jednorodzinne wykonane w efekcie naszego przedsięwzięcia, a zwłaszcza ich mieszkańcy oraz gminy, na których terenie powstaną, będą najlepszymi ambasadorami opracowywanych rozwiązań. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, pociągną innych – dodaje.

Przy powstaniu domów zostaną zastosowane technologie pozwalające nie tylko szybko (maksymalnie w trzy miesiące) budować z modułów lub prefabrykatów, ale też zapewniać więcej energii niż zużywa się jej na wszelkie potrzeby eksploatacji budynku, takie jak ogrzewanie, chłodzenie, prąd, ciepła woda i zasilanie urządzeń. Będą to obiekty zeroemisyjne: niegenerujące lokalnie CO2 ani smogu. Kolejne ich atuty to oszczędność wody sięgająca nawet 88%, redukcja śladu węglowego materiałów budowlanych oraz konkurencyjność cenowa w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Domy wyróżniać będzie również możliwie jak najwyższy stopień wykorzystania przy budowie materiałów z recyklingu. Przyszli mieszkańcy będą się mogli do nich szybko wprowadzić: wykonawca zadba o biały montaż, wykończenie łazienki, meble w zabudowie oraz AGD.

Oczekiwania NCBR wobec partnerów strategicznych


Kluczowe w całym procesie objętym konkursem jest wybranie dwóch partnerów strategicznych, czyli gmin, które nie tylko posiadają wymagane zasoby potrzebne do realizacji prac badawczych lub uzupełniających prac badawczych przez wykonawców przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, ale mają również wizję dotyczącą domu – demonstratora i jego roli w zmianach funkcjonowania uwarunkowań mieszkaniowych dla lokalnej społeczności.

Do 28 marca br. (do godz. 12.00) NCBR czeka zatem na oferty gmin, które są gotowe m.in.:

·        udostępnić pod budowę nieruchomość zgodną z wymogami konkursowymi,

·        przeprowadzić wszystkie uzgodnienia, tak żeby możliwe było posadowienie budynków, których technologie opracowywane są w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”,

·        zasiedlić demonstratory na potrzeby lokalnej społeczności (przykładowo: rodzinny dom dziecka, ośrodek dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się, dom dla osób niewidomych, itp.),

·        promować technologię demonstratora, współpracować z targami wystawienniczymi, żeby pokazywać przewagi i zalety opracowanej technologii oraz np. zadeklarują, że chcą budować kolejne takie budynki/osiedla domów jednorodzinnych na swoim terenie.

Z dwoma partnerami strategicznymi, czyli gminami wyłonionymi w konkursie, NCBR przeprowadzi negocjacje, w celu udzielenia im zamówienia z wolnej ręki.

Nawiązanie takiej współpracy jest uzasadnione prowadzonym przez Centrum zamówieniem publicznym na opracowanie w trybie zamówień przedkomercyjnych technologii budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo, w ramach którego powstaną dwa demonstratory technologii. Będą to dwa modułowe lub prefabrykowane budynki jednorodzinne o powierzchni minimalnej 130 m2 oraz maksymalnie o dwóch kondygnacjach, tworzone przez dwie różne firmy opracowujące dwie różne technologie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu:

https://www.gov.pl/web/ncbr/222k---ogloszenie-konkursu-w-sprawie-wyboru-partnerow-strategicznych-do-wspolpracy-publiczno-publicznej-na-potrzeby-przedsiewziecia-realizowanego-w-formule-pcp-pn-budownictwo-efektywnie-energetycznie-i-procesowo---budownictwo-jednorodzinne

Rejestracja na spotkanie informacyjne on-line:

https://www.gov.pl/web/ncbr/konkurs-dla-gmin-ekologiczne-domy

Obejrzyj krótki film o przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”:



 Zamówienie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, w ramach projektu pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu.




×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konkurs dla gmin! Ekologiczne domy jednorodzinne po sąsiedzku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!