Konkurs NCBR: W których gminach powstaną demonstratory nowoczesnych budynków ekologicznych?

Konkurs NCBR: W których gminach powstaną demonstratory nowoczesnych budynków ekologicznych?
fot. Shutterstock
  • Autor: Artykuł dostarczony przez NCBR
  • Dodano: 18-01-2022 15:08

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłasza konkurs dla gmin, które chcą zostać partnerem strategicznym Centrum w realizacji przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.

Konkurs NCBR jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – gmin miejskich i miejsko-wiejskich (w tym gmin na prawach powiatu), których liczba mieszkańców nie przekracza 200 tysięcy. Centrum chce wyłonić dwie gminy, które przeznaczą nieruchomości pod budowę dwóch demonstratorów budynków efektywnych energetycznie. Mają być to domy wielorodzinne dla młodych rodzin oraz dla seniorów.

Przy powstaniu obiektów zostaną zastosowane technologie pozwalające szybko budować z modułów, prefabrykatów, zapewniać nadwyżkę energii na wszystkie potrzeby eksploatacji budynku (ogrzewanie, energia elektryczna, ciepła woda), a także oszczędzać wodę, redukować ślad węglowy materiałów budowalnych oraz w jak najwyższym stopniu korzystać przy budowie z materiałów z recyklingu.

Samorządowi liderzy innowacji mieszkaniowych


– Zapraszamy gminy do realizowania wraz z Centrum założeń Europejskiego Zielonego Ładu w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. To projekt finansowany ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Jego celem jest stworzenie technologii konstrukcji budynku wielorodzinnego o możliwie jak najlepszym bilansie energetycznym. Wdrożenie tej technologii to wyzwanie dla współczesnego budownictwa, a przede wszystkim odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Gminy, które zostaną naszymi partnerami strategicznymi w tym przedsięwzięciu, zostaną prawdziwymi samorządowymi liderami innowacji mieszkaniowych – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Gminy wyłonione w postępowaniu konkursowym wesprą NCBR jako równorzędni, aktywni partnerzy i liderzy w rozwijaniu innowacji mieszkaniowych oraz społecznych. Dlatego kluczowe jest wybranie dwóch takich partnerów strategicznych – gmin, które posiadają nie tylko nieruchomości pod budowę demonstratorów, ale mają również wizję, jak wykorzystać wnioski z budowy i eksploatacji demonstratora do wprowadzenia zmian dotyczących uwarunkowań mieszkaniowych dla danej wspólnoty lokalnej.

– NCBR poszukuje partnerów strategicznych, którzy przyczynią się do promowania rozwiązań technicznych i dzielenia się doświadczeniami, które mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie mieszkalnictwa społecznego i senioralnego w innych miejscach kraju, a także Europy – dodaje dyrektor Kamieniecki.

Fundusze Europejskie wspierają zmiany w budownictwie


Na nieruchomości wybranego partnera strategicznego powstaną budynki wielorodzinne (demonstratory), które zbudują dwaj najlepsi wykonawcy wybrani w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Budżet na realizację przedsięwzięcia to 37,5 mln zł. Prace B+R rozpoczęły się w kwietniu 2021 i mają zakończyć się w listopadzie 2023 roku. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Inteligentny Rozwój ze środków Funduszy Europejskich.

Demonstratory powstaną w dwóch odrębnie realizowanych strumieniach przedsięwzięcia: Strumień I – Budownictwo Społeczne oraz Strumień II – Budownictwo senioralne. Budynki stanowią element prac badawczo-rozwojowych i mają powstać do końca 2023 roku. Przy wyborze najlepszych wykonawców pod uwagę brane jest zapewnienie przez nich jak najlepszych parametrów technologii, takich jak: koszt budowy z uwzględnieniem kosztów eksploatacji przez 30 lat; bilans energetyczny (energia elektryczna z OZE na wszystkie potrzeby: ogrzewanie, urządzenia i instalacje, ciepła woda użytkowa); zużycie energii (możliwe jak najniższe straty energii na przegrodach budowlanych i instalacjach); bilans wodny (nawet 95% oszczędności w poborze wody z sieci); materiały budowalne o jak najniższym śladzie węglowym; materiały budowlane o jak najwyższym poziomie recyklingu.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konkurs NCBR: W których gminach powstaną demonstratory nowoczesnych budynków ekologicznych?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!