Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłasza konkurs dla gmin, które chcą zostać partnerem strategicznym Centrum w realizacji przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.
Przy powstaniu obiektów zostaną zastosowane technologie pozwalające szybko budować z modułów, prefabrykatów, zapewniać nadwyżkę energii na wszystkie potrzeby eksploatacji budynku (ogrzewanie, energia elektryczna, ciepła woda), a także oszczędzać wodę, redukować ślad węglowy materiałów budowalnych oraz w jak najwyższym stopniu korzystać przy budowie z materiałów z recyklingu.
Samorządowi liderzy innowacji mieszkaniowych
– Zapraszamy gminy do realizowania wraz z Centrum założeń Europejskiego Zielonego Ładu w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. To projekt finansowany ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Jego celem jest stworzenie technologii konstrukcji budynku wielorodzinnego o możliwie jak najlepszym bilansie energetycznym. Wdrożenie tej technologii to wyzwanie dla współczesnego budownictwa, a przede wszystkim odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Gminy, które zostaną naszymi partnerami strategicznymi w tym przedsięwzięciu, zostaną prawdziwymi samorządowymi liderami innowacji mieszkaniowych – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.
Gminy wyłonione w postępowaniu konkursowym wesprą NCBR jako równorzędni, aktywni partnerzy i liderzy w rozwijaniu innowacji mieszkaniowych oraz społecznych. Dlatego kluczowe jest wybranie dwóch takich partnerów strategicznych – gmin, które posiadają nie tylko nieruchomości pod budowę demonstratorów, ale mają również wizję, jak wykorzystać wnioski z budowy i eksploatacji demonstratora do wprowadzenia zmian dotyczących uwarunkowań mieszkaniowych dla danej wspólnoty lokalnej.
– NCBR poszukuje partnerów strategicznych, którzy przyczynią się do promowania rozwiązań technicznych i dzielenia się doświadczeniami, które mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie mieszkalnictwa społecznego i senioralnego w innych miejscach kraju, a także Europy – dodaje dyrektor Kamieniecki.
Fundusze Europejskie wspierają zmiany w budownictwie
Na nieruchomości wybranego partnera strategicznego powstaną budynki wielorodzinne (demonstratory), które zbudują dwaj najlepsi wykonawcy wybrani w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Budżet na realizację przedsięwzięcia to 37,5 mln zł. Prace B+R rozpoczęły się w kwietniu 2021 i mają zakończyć się w listopadzie 2023 roku. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Inteligentny Rozwój ze środków Funduszy Europejskich.
Demonstratory powstaną w dwóch odrębnie realizowanych strumieniach przedsięwzięcia: Strumień I – Budownictwo Społeczne oraz Strumień II – Budownictwo senioralne. Budynki stanowią element prac badawczo-rozwojowych i mają powstać do końca 2023 roku. Przy wyborze najlepszych wykonawców pod uwagę brane jest zapewnienie przez nich jak najlepszych parametrów technologii, takich jak: koszt budowy z uwzględnieniem kosztów eksploatacji przez 30 lat; bilans energetyczny (energia elektryczna z OZE na wszystkie potrzeby: ogrzewanie, urządzenia i instalacje, ciepła woda użytkowa); zużycie energii (możliwe jak najniższe straty energii na przegrodach budowlanych i instalacjach); bilans wodny (nawet 95% oszczędności w poborze wody z sieci); materiały budowalne o jak najniższym śladzie węglowym; materiały budowlane o jak najwyższym poziomie recyklingu.