Kontakt dzieci ze smartfonami zaburza ich rozwój

Kontakt dzieci ze smartfonami zaburza ich rozwój
Kontakt dzieci, szczególnie małych, z ekranami, w tym ze smartfonami, jest dużym problemem Shutterstock

Kontakt dzieci, szczególnie małych, z ekranami, w tym ze smartfonami, jest dużym problemem i bardzo zaburza rozwój. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego problemu – zwróciła uwagę psycholog Bogna Białecka.

  • Towarzystwa psychologiczno-pedagogiczne stoją na stanowisku, że nastolatek do 18. roku życia nie powinien spędzać więcej niż trzy godziny dziennie przez ekranem.
  • Dziecko nie musi być uzależnione, aby pojawiły się u niego problemy rozwojowe. Oglądanie krótkich filmików powoduje m.in. problemy ze skupieniem uwagi.
  • Długofalowym zadaniem jest zmiana kultury w Polsce. Chodzi o to, aby normą było nieposiadanie smartfona przez dziecko i aby brak takiego smartfona nie powodował wykluczenia dziecka z grupy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Kontakt dzieci ze smartfonami zaburza ich rozwój

  • Każdy z nas mniej lub bardziej ale tęskni za dawną harmonią i zdrowym rozsądkiem cz.3 2022-05-11 16:45:17
    i by przeciwdziałać siecioholizmowi( wszechobecność wi-fi bardzo przyczyniło się do tego, że nie możemy się powstrzymać od tego by nie wejść w internet, zwłaszcza jak mamy komórkę pod ręką). Na fonoholizm i siecioholizm się przymyka oko a nawet wręcz przyzwala na te zjawiska, bo przecież "takie czasy" "postęp to postęp" "nie ma odwrotu" "społeczeństwo się zmienia" "oczekuje innowacji". Kilkanaście lat temu telefon był tylko telefonem i niczym więcej, internet był w domu i miejscu pracy w komputerze na kablu, a jedynym social medium było życie - aparatem się zdjęcia robiło/filmiki nagrywało i zdjęcia po wywołaniu lądowały w albumach dla siebie, rodziny, przyjaciół, a filmiki można było zgrać na CD( jeszcze dawniej były VHS-y, które także miały swój urok, nawet jeśli czasem taśma trochę zatrzeszczała czy obraz mógł być nieco niewyraźny) - i były naturalne pamiątki, wspomnienia, to budowało więzi międzypokoleniowe.
  • Każdy z nas mniej lub bardziej ale tęskni za dawną harmonią i zdrowym rozsądkiem cz.2 2022-05-11 16:44:32
    no chyba, że ktoś żył w bogatych krajach USA albo zachodniej czy północnej Europy w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych czy 90-tych to wówczas co innego – to były niesamowite czasy, rozwijała się moda, kultura, sztuka, były świetne filmy kasowe w kinach, muzyka w radiu do której można było śpiewać i tańczyć, bawić się w najlepsze). Największą hipokryzją XXI wieku jest to, że z jednej strony stanowczo i radykalnie pragnie się zwalczać nałóg nikotynizmu, alkoholizmu, narkomanii i osiąga się bardzo dobre efekty, a z drugiej strony nie robi się nic(albo robi się stanowczo za mało) by przeciwdziałać fonoholizmowi( ale ten to już wcześniej był obecny, zanim pojawiły się smartfony, lecz nie było to to co teraz, bo zwykłe komórki sieci 2G i 3G nie uzależniały tak mocno, bo były nudne, monotonne, nie miały aplikacji od czego wlezie, z reguły dostępu do sieci także, a jak był to kosztował drogo i służyły tylko rozmowom/sms-om i niczemu innemu więcej, ich plus był taki, że miały ładne kolory i wzory, były to też telefony rozsuwane, z klapką, klawiszowe, klawiszowo-dotykowe, dotykowe - jak kto wolał, poza tym były kablowe telefony stacjonarne w domach i miejscach pracy a w pejzażu miejskim widoczne były liczne budki telefoniczne - wszystko to optymalnie zaspokajało potrzeby telekomunikacyjne ludzi)
  • Każdy z nas mniej lub bardziej ale tęskni za dawną harmonią i zdrowym rozsądkiem cz.1 2022-05-11 16:43:32
    Nie da się ukryć, że smartfony to "papierosy XX wieku" - jest dokładnie ten sam mechanizm uzależnienia( a nawet gorszy, bo na smartfona zerkamy średnio co 3-5 minut, a na fajkę mocno uzależniony palacz wychodzi co 30-45 minut i paradoksalnie fajka mimo iż jest nałogiem paskudnym ma tą zaletę jedną chociaż, że można przy niej pogadać, jak się jest w palącym towarzystwie, a przy smartfonie to każdy siedzi sam w tej swojej wirtualnej bańce, albo jak już to sobie pokazują coś z sieci ludzie, ale porozmawiać ze sobą bez srajtfona już byłoby ciężko). Ze smartfonami( właśnie przez to, że jest w nich mnogość aplikacji i sam fakt dostępu do sieci, nie mówiąc o tym, że wi-fi jest praktycznie wszechobecne, nawet w toalecie) mają problem nie tylko dzieci i młodzież ale ludzie młodzi urodzeni w latach 80-tych i 90-tych i po 2000-nym roku oraz ludzie w średnim wieku urodzeni w latach 50-tych, 60-tych, 70-tych( bo już starsze pokolenia urodzone w latach 20-stych, 30-stych i 40-stych tego nie zna, gdyż ominęły ją cyfrowe rewolucje, ale i oni sami nie byli tym zainteresowani z racji sędziwego wieku i paradoksalnie nie mają czego żałować - mówię to jako młody człowiek i nawet im zazdroszczę, że ich życie pomimo tego, że różnych wydarzeń doświadczyli czy to lepszych czy gorszych, to przynajmniej czuli, że żyją i nie zaznali i nie zaznają tego "uroku" robienia z rzeczywistości jakiegoś filmu science-fiction, ale mieli pecha, bo zdecydowaną większość ich życia pochłonęła komuna, bo ci w średnim wieku to zależy w jakiej części ale też w mniejszym czy większym zakresie jej zaznali,

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!