Krajowy system cyberbezpieczeństwa po cichu wyklucza z rynku

Krajowy system cyberbezpieczeństwa po cichu wyklucza z rynku
Nie bezpieczeństwo sprzętu, ale kraj pochodzenia dostawcy ma decydować, czy urządzenia będą mogły być kupowane przez polskich operatorów - mówi Radosław Kędzia Fot. mat. pras.

Ostatnia wersja projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wprowadza szereg dyskusyjnych rozwiązań, w tym dopuszczających możliwość wykluczenia firm z dalszej budowy rynku 5G. W zaprezentowanej formie przepisy wywołały falę komentarzy i spotkały się ze stanowczą reakcją chińskiego giganta Huawei.

  • Nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wprowadza kategorię tzw. dostawców wysokiego ryzyka. Dostawców infrastruktury dla sieci 5G w Polsce oceniać będzie rządowe Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa.
  • - W projekcie ustawy prawo producenta do odwołania się od decyzji o uznaniu za „dostawcę wysokiego ryzyka” jest bardzo zawężone, a decyzja ma natychmiastową wykonalność - podkreśla Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje nordyckie.
  • Zdaniem Radosława Kędzi, projekt to „bardzo agresywna legislacja”. Nowelizacja zakłada co prawda, że firma uznana za dostawcę wysokiego ryzyka może się odwołać, ale w praktyce szanse obrony się niewielkie.
- W projekcie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zawarte są dyskryminujące kryteria - wypowiada się w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje nordyckie.

Dostawcy wysokiego ryzyka

Najwięcej kontrowersji budzi kwestia tzw. dostawców wysokiego ryzyka. Dostawców infrastruktury dla sieci 5G w Polsce oceniać będzie rządowe Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa, które pod uwagę weźmie takie czynniki, jak np. prawdopodobieństwo, że dostawca znajduje się pod wpływem państwa spoza UE bądź NATO.

Radosław Kędzia zwraca uwagę, że nie bezpieczeństwo sprzętu, ale kraj pochodzenia dostawcy ma decydować, czy urządzenia będą mogły być kupowane przez polskich operatorów. Nie ma to więc związku z cyberbezpieczeństwem, lecz jest to kwestia wyłącznie polityczna. Operatorzy, mając świadomość, że w niedalekiej przyszłości Huawei może być uznany przez rząd za zagrożenie, już teraz nie chcą kupować od tej firmy technologii 5G.

- Z technologicznego punktu widzenia nasi klienci nie mają żadnego powodu, by z nas rezygnować. To, co się dzieje w wyniku ustawy o KSC, to jest ciche wykluczenie z rynku. I będzie się to dla Polski wiązało z konsekwencjami prawnymi i ekonomicznymi. Każdy kraj broni interesów swoich obywateli i firm. Wydaje mi się, że Chiny podejdą do tego bardzo poważnie - zaznacza Radosław Kędzia w wywiadzie dla DGP.

Podkreśla, że jeśli ustawa zostanie wprowadzona w takiej formie, będzie stanowiła naruszenie dwustronnej umowy inwestycyjnej z Chinami, co na pewno będzie miało swoje konsekwencje.

Agresywna legislacja

Zdaniem Radosława Kędzi, projekt to „bardzo agresywna legislacja”. Nowelizacja zakłada co prawda, że firma uznana za dostawcę wysokiego ryzyka może się odwołać, ale w praktyce szanse obrony się niewielkie.

- W projekcie ustawy o KSC prawo producenta do odwołania się od decyzji o uznaniu za „dostawcę wysokiego ryzyka” jest bardzo zawężone, a decyzja ma natychmiastową wykonalność, co jest jawnym zmierzaniem do tego, żeby kogoś wykluczyć - ocenia wiceprezes Huawei.

Nie przewidziano też zawieszenia wykonalności decyzji, operatorzy będą więc musieli usuwać sprzęt, nawet w sytuacji, gdy złożą zażalenie. Co więcej, dokładnie opisano, jak uznać firmę za dostawcę wysokiego ryzyka, natomiast nie ma ścieżki powrotu.

- Nie przewidziano żadnej karencji ani nie sprecyzowano wymagań, które należy spełnić, żeby móc się poprawić. To droga w jednym kierunku: usuwamy kogoś z rynku i koniec. To wszystko jasno wskazuje na intencje autorów ustawy. Dlatego mówię o dyskryminacji - konkluduje Radosław Kędzia.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krajowy system cyberbezpieczeństwa po cichu wyklucza z rynku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.18.161
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!