Kwantowe ładowanie elektryków szybkie jak tankowanie benzyny

Kwantowe ładowanie elektryków szybkie jak tankowanie benzyny
Technologia kwantowa ma pozwolić na ładowanie samochodów elektrycznych szybciej, niż tankowanie spalinowych Fot. Shutterstock.com
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 22-03-2022 07:44

Technologia kwantowa ma pozwolić na ładowanie samochodów elektrycznych w czasie odpowiadającym typowemu tankowaniu pojazdów spalinowych na stacji benzynowej, a nawet szybciej - informuje pismo „Physical Review Letters“.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zdaniem naukowców implikacje ładowania kwantowego mogą wykraczać daleko poza samochody elektryczne i elektronikę użytkową.
  • Na przykład może ono znaleźć kluczowe zastosowania w przyszłych elektrowniach termojądrowych, w których wielkie ilości energii byłyby przekazywane w krótkim czasie.
  • Choć technologie kwantowe istnieją na razie tylko teoretycznie, wyniki obecnych badań wyznaczają jednak obiecujący kierunek i mogą stanowić zachętę dla agencji finansujących i przedsiębiorstw do dalszego inwestowania w te technologie.
  • O rozwoju elektromobilności będziemy rozmawiać na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

Zasoby paliw kopalnych kiedyś się wyczerpią, a światowe zużycie energii stale rośnie, dlatego przejście na odnawialne źródła energii wydaje się być nieuniknione.

Akumulatory wykorzystywane w pojazdach elektrycznych przez długi czas miały znacznie niższą gęstość energii niż paliwa płynne, dlatego wczesne pojazdy elektryczne miały bardzo mały zasięg. Teraz jest to już kilkaset kilometrów po całkowitym naładowaniu akumulatora - nadal mniej niż na pełnym baku wielu samochodów, ale wystarczająco dużo do typowego użytku.

Jeszcze 10 lat temu samochodów elektrycznych prawie nie było na drogach, ale obecnie sprzedaje się ich miliony rocznie. Problemem pozostaje dostęp do ładowarki i czas ładowania akumulatora - w warunkach domowych około 10 godzin. Nawet najszybsze superładowarki na stacjach ładowania wymagają 20-40 minut na pełne naładowanie pojazdów, co stwarza dodatkowe koszty i niedogodności dla klientów.

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy chcą wykorzystać zjawiska typowe dla fizyki kwantowej. Koncepcja "baterii kwantowej" została po raz pierwszy zaproponowana w przełomowym artykule opublikowanym przez Alickiego i Fannesa w 2012 r. Wysunięto teorię, że zjawiska kwantowe, takie jak splątanie, mogą zostać wykorzystane do znacznego przyspieszenia procesu ładowania akumulatora poprzez jednoczesne ładowanie wszystkich ogniw w akumulatorze w sposób zbiorczy.

Niedawno naukowcy z Center for Theoretical Physics of Complex Systems przy koreańskim Institute for Basic Science (IBS) dokładniej zbadali te kwestie. Udało się im przedstawić wytyczne dotyczące projektowania takich baterii oraz precyzyjnie określić, jak dużą prędkość ładowania można osiągnąć. Podczas gdy maksymalna prędkość ładowania wzrasta liniowo wraz z liczbą ogniw w klasycznych akumulatorach, badanie wykazało, że typowy pojazd elektryczny z akumulatorem, który zawiera około 200 ogniw przy zastosowaniu kwantowego ładowania zostałby naładowany w pełni 200 razy szybciej - zamiast 10 godzin około 3 minut. Na stacjach szybkiego ładowania czas ładowania zostałby skrócony z 30 minut do zaledwie sekund.

Zdaniem naukowców implikacje ładowania kwantowego mogą wykraczać daleko poza samochody elektryczne i elektronikę użytkową. Na przykład może ono znaleźć kluczowe zastosowania w przyszłych elektrowniach termojądrowych, w których wielkie ilości energii byłyby przekazywane w krótkim czasie. Choć technologie kwantowe istnieją na razie tylko teoretycznie, wyniki obecnych badań wyznaczają jednak obiecujący kierunek i mogą stanowić zachętę dla agencji finansujących i przedsiębiorstw do dalszego inwestowania w te technologie.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Kwantowe ładowanie elektryków szybkie jak tankowanie benzyny

  • Loco 2022-03-23 16:35:52
    Super artykuł , żadnych konkretów. Teraz "kwantowe" jest modne . To takie słowo wytrych na luki technologiczne . Kwantowe baterie , kwantowe ladowanie . Kwantowy ekspres do kawy zagotuje wodę bez prądu. Jak ? Kwantowo. Autor nie wie , nie sprawdził , nie podał źródeł , ale napisał. Nawet pół zdania o zasadzie działania. Redaktor chyba też jest trochę taki kwantowy
  • Roman 2022-03-23 15:45:33
    Pożyjemy zobaczymy. Jak na razie na szybkie tankowanie elektrycznych aut pozwala wodór. Mirai jest w pięć minut gotowe do dalszej jazdy i to na dystanse podobne do spalinowych samochodów. Ciekaw jestem co wyjdzie z takiego kwantowego ładowania
  • Morfeusz 2022-03-23 02:50:55
    Ładowanie szybkie, kilkuminutowe wymaga ogromnych ilości prądu. Dla naładowania jednego auta trzeba mieć instalację, jak dla jednego bloku. Razy np. chociaż 6 "dystrybutorów", bo przy dużej ilości elektrycznych aut na ulicach, nikt nie będzie chętnie stał w długiej kolejce. Razy tyle stacji, ile obecnie stacji paliw. Skąd wziąć tyle prądu w jednej chwili?
  • Janek 2022-03-22 08:25:47
    Skoro chcą wykorzystać splątanie kwantowe, to może tak ładować samochody zdalnie? Wtedy akumulatory mogły by być nawet o 100 razy mniejszej pojemności, bo i tak został by zaraz naładowane. pożyjemy zobaczymy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.250.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!