PARTNERZY PORTALU

Łukasiewicz sprowadzi do Polski międzynarodowe projekty badawcze

Łukasiewicz sprowadzi do Polski międzynarodowe projekty badawcze
Dążymy do tego, żeby polscy naukowcy i polskie instytucje były liczniej reprezentowane w międzynarodowych konsorcjach. Staramy się, by miały w nich partnerską pozycję, a docelowo realnie wpływały na agendą europejskich prac badawczych – mówi Piotr Dardziński Fot. mat. pras.

Sieć Badawcza Łukasiewicz utworzyła Centrum Foresightu i Internacjonalizacji, którego celem jest wspieranie naukowców oraz przedsiębiorców w poszukiwaniu i wykorzystywaniu możliwości badawczych i innowacyjnych. Centrum w szczególności będzie pomagało naukowcom Łukasiewicza w budowaniu międzynarodowych partnerstw i konsorcjów. Działania zorientowane na umiędzynarodowienie polskiej nauki są zgodne z celami rządu w zakresie zwiększenia udziału Polski w Horyzoncie Europa.

 • Celem utworzenia Centrum Foresightu i Internacjonalizacji jest m.in. budowanie partnerstw i przyspieszenie umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez zaangażowanie w europejskie granty badawcze.
 • Instytuty Łukasiewicza to ponad 4500 naukowców i inżynierów, co czyni go trzecią co do wielkości organizacją badawczo-technologiczną w Europie. 
 • Podczas inauguracji CFI wolę współpracy z Łukasiewiczem wyraziło 10 wiodących zagranicznych i międzynarodowych instytucji.
Celem utworzenia Centrum Foresightu i Internacjonalizacji jest wspieranie jego pracowników w budowaniu partnerstw, komercjalizacji wyników badań oraz przyspieszenie umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez zaangażowanie w europejskie granty badawcze - informuje Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Międzynarodowe konsorcja

Instytuty Łukasiewicza to ponad 4500 naukowców i inżynierów, co czyni go trzecią co do wielkości organizacją badawczo-technologiczną w Europie, z możliwościami niemal we wszystkich dziedzinach nauki.

- Zarówno teraźniejszością jak i przyszłością nauki jest łączenie kompetencji naukowców na skalę międzynarodową. Duże, skomplikowane projekty B+R bardzo rzadko realizowane są w przez jeden podmiot. Powstają wielonarodowe konsorcja zdolne wypracować całościowe rozwiązania. O granty europejskie ubiegają się często autorzy projektów, w których zaangażowane są dziesiątki podmiotów z różnych krajów. Dążymy do tego, żeby polscy naukowcy i polskie instytucje były liczniej reprezentowane w międzynarodowych konsorcjach. Staramy się, by miały w nich partnerską pozycję, a docelowo realnie wpływały na agendą europejskich prac badawczych  – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. – Chcemy też wspierać trend przyjeżdżania do Polski zagranicznych naukowców. Już dziś są instytuty Łukasiewicza, w których język angielski jest równorzędny z polskim w obszarze realizacji projektów - dodaje.

Podczas inauguracji CFI wolę współpracy z Łukasiewiczem wyraziło 10 wiodących zagranicznych i międzynarodowych instytucji. Są wśród nich niemiecki ISI Fraunhofer, brytyjski University of Manchester, irlandzki Science Foundation Ireland, austriacki Austria Institute of Technology, portugalski INESC Brussels HUB&INESC TEC, fińskie VTT Technical Research Centre of Finland, Finland Futures Research Centre (FFRC), belgijski Knowledge4Innovationt a także przedstawiciel Gabinetu Sekretarza Generalnego w Parlamencie Europejskim oraz OECD.

W poprzedniej perspektywie finansowej udział Polski w podziale środków z programu ramowego Horyzont 2020 wyniósł około 820 mln euro (dane na marzec 2021 roku). To o 380 mln euro więcej niż we wcześniejszej perspektywie – 7. Programie Ramowym, realizowanym w latach 2007-2013.

Udział procentowy Polski w wykorzystaniu środków z  programu Horyzont 2020 wyniósł 1,27 proc, a wkład do jego budżetu wyniósł 3,23 proc. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji i Nauki, na koniec programu Horyzont Europa udział Polski w projektach z niego finansowanych ma wynieść co najmniej 3 proc. jego budżetu.

Czytaj: Szef Łukasiewicza: chcemy pracować dla rozwoju elektromobilności, uzupełniając kompetencje branży

 

×

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Łukasiewicz sprowadzi do Polski międzynarodowe projekty badawcze

 • observer 2021-11-28 14:38:22
  Oczywiście ciągle nowe GRANTY ale także potrzebny jest rzut oka w lusterko wsteczne.
 • Krzysztof 2021-11-25 19:34:43
  Jedno wielkie oszustwo. Dowody? Prokuratura zapewne już je ma...
 • As 2021-11-25 14:36:24
  W znanym mi (dobrze) instytucie tej sieci karierowiczostwo własne, kolesiostwo i wycinanie zagrażającej własnym karierom konkurencji kwitnie jak pole tulipanów w maju. Najpierw trzeba sie zabrać za uczciwośc i rzetelność w tzw. nauce, potem można marzyc o sensownych wynikach, a nie tylko o pozorach nauki, panie szanowny.
 • Les 2021-11-25 09:34:39
  Mnie tylko żal Igacego Łukasieiwcza. A może są jacyś spadkobiercy któzy pozwaliby rządzących ( a właściwie to już nierządzącego min. Gowina) za szarganie imienia naszego wizjonera. Typowa zgraja nierobów.
 • Na pierwszym miejscu proponuję: 2021-11-25 00:26:47
  dr Jaki (doktorat z przepisanych papierów z Ministerstwa, "obroniony" na WAT, gdzie promotor zapadł się pod ziemię, potem dr/Prezes PGG - żywy dowód na odlot umysłowy w porównaniu z realiami biznesu, prof. Zybertowicz - niech się i za granicą pośmieją. Dawajcie dalej propozycje. Będzie wesoło a "Łukasiewicz" będzie miał gotową listę. Za to prawdziwy Łukasiewicz to się w grobie przewraca.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.225.221.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!