Wykorzystanie rozwiązań chmurowych w Polsce szybko rośnie, ale wciąż jest trzykrotnie niższe od unijnej średniej. Wśród firm świadomość tych rozwiązań jest zbyt mała. Tymczasem technologie te podnoszą wydajność i obniżają koszty działania – mówili uczestnicy dyskusji „Chmura w biznesie, biznes w chmurze” zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- Przemysł analizuje tylko jedną czwartą zbieranych danych. W Polsce 11 proc. firm używa rozwiązań chmurowych, a średnia unijna to 26 proc. Technologie chmurowe mają otrzymać wsparcie rządu.
- W środowiskach operacyjnych zakładów przemysłowych takie technologie chmura potrzebują dekady, żeby zaistnieć. Biznes cały czas traktuje technologie cyfrowe jako koszt, a nie inwestycję.
- Dziś chmura jest bezpieczniejsza niż rozwiązania inhouse. W dużych chmurach publicznych cyberbezpieczeństwo jest na wyższym poziomie niż ten, który może zapewnić pojedyncza firma.
Firmy w Polsce w bardzo ograniczonym zakresie wykorzystują możliwości digitalizacji do poprawy swojego biznesu. Przemysł od dawna gromadzi ogromne ilości danych, ale dziś tylko 27 proc. tych zasobów wykorzystuje się do analiz.
- Pandemia przyspieszała wiele procesów, z którymi dotąd wiele firm się nie spieszyło - stwierdził Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGNiG.
- Technologia chmury jest obecna w Polsce od ponad 14 lat, ale w środowiskach operacyjnych zakładów przemysłowych takie technologie potrzebują dekady, żeby zaistnieć - powiedziała Anna Wujec, dyrektor ds. cyfryzacji biznesu Automatyki Przemysłowej ABB w Polsce.
- Biznes cały czas traktuje technologie cyfrowe jako koszt, a nie inwestycję - dodał Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI SA, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz pełnomocnik rządu ds. jednolitego rynku cyfrowego w latach 2017-2018.
- Według Eurostat dziś 11 proc. firm w Polsce używa rozwiązań chmurowych, a średnia unijna to 26 proc. Wśród małych i średnich firm świadomość dotycząca możliwości działań w chmurze jest dużo niższa niż w przypadku dużych podmiotów, a to one napędzają gospodarkę. Należy je wspierać i pomagać iść śladem dużych firm - powiedział Krzysztof Szubert. Dodał, że według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, technologie chmurowe otrzymają wsparcie rządu.
Według Anny Wujec nie trzeba się obawiać, że firmy, które dziś nie skorzystają z cyfryzacji czy technologii chmury obliczeniowej, nie przetrwają. Utracą jednak pozycję konkurencyjną na rynku. - Cyfryzacja daje ogromne możliwości. Może zwiększyć produktywność do 40 proc. - przekonuje Anna Wujec.
Antoni Rytel, wicedyrektor programu GovTech Polska, stwierdził, że wejście w chmurę zamiast wykorzystywania własnych serwerów pozwala na redukcję kosztów nawet o dwie trzecie.
- Potencjał w Polsce jest ogromny. Jest niesłychanie dużo przestrzeni do optymalizacji czy to kosztowej, czy wydajnościowej i coraz więcej pojawia się publicznych inicjatyw mających na celu ułatwienie wdrożenia chmury i pozyskiwania jej od polskich przedsiębiorców – powiedział.