4 Design Days - NA ŻYWO

26-29 stycznia 2023 r.
Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe
TRWA TRANSMISJA

DESIGN #4DEVELOPMENT. TAK TWÓRZMY RZECZY: Cel: długowieczność. Jak tworzyć przedmioty, które nie będą śmieciami?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Mercor i Elmech łączą siły. Będą produkować magazyny energii na zamówienie

Mercor i Elmech łączą siły. Będą produkować magazyny energii na zamówienie
Magazyny energii pozwolą na optymalizację zakupu energii z sieci i zarządzanie własnymi zasobami energii z OZE - mówi Krzysztof Krempeć Fot. mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Wolf
    Tomasz Wolf
  • Dodano: 08-12-2021 09:18

Grupa Mercor, działająca na rynku nowych technologii w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych, podpisała 7 grudnia 2021 roku umowę nabycia 25 proc. udziałów w spółce Elmech-ASE, rozwijającej  technologię inteligentnego zarządzania energią  na bazie produkowanych magazynów energii. Docelowo Mercor, w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, będzie posiadać łącznie 50 proc. udziałów w przejmowanej firmie.

  • Grupa Mercor kupuje udziały w spółce Elmech-ASE od Grupy Technologicznej ASE. Wartość transakcji wyniesie łącznie 5,2 mln zł, w tym 3,1 mln zł pójdzie na objęcie udziałów, a 2,1 mln zł na udzielenie pożyczki przejmowanej spółce.
  • Transakcja wpisuje się w strategię Mercoru na lata 2020-2023 i przyjęty program zrównoważonego rozwoju. Produkty Elmech-ASE Grupa Mercor wykorzysta do wsparcia zarządzaniem swoimi systemami.
  • Magazyny energii Elmech-ASE tworzone wspólnie z Mercor S.A. współpracują z instalacjami OZE, z ładowarkami samochodowymi (EV), pracują w taryfie szczyt/ poza szczytem, stabilizują zasilanie i zasilanie awaryjne.

Grupa Mercor kupuje udziały w spółce Elmech-ASE od Grupy Technologicznej ASE. Wartość transakcji wyniesie łącznie 5,2 mln zł, w tym 3,1 mln zł pójdzie na objęcie udziałów, a 2,1 mln zł na udzielenie pożyczki przejmowanej spółce.

Rozwijane przez Elmech-ASE magazyny energii mają zapewnić grupie i jej klientom zwiększanie efektywności energetycznej i tym samym stabilność energetyczną. 

Magazyny energii


Transakcja wpisuje się w strategię firmy na lata 2020-2023 i przyjęty program zrównoważonego rozwoju. Produkty Elmech-ASE Mercor wykorzysta także do wsparcia zarządzaniem swoimi systemami.

Magazyny energii tworzone przez Elmech-ASE pod indywidualne zamówienia firm pozwolą na lepsze zarządzanie produkowaną lub kupowaną energią elektryczną, minimalizację kosztów energii elektrycznej. Są także gwarancją dostaw energii w czasie braku produkcji, pokrycia w okresie zwiększonego zapotrzebowania - ocenia zarząd Mercora.

Magazyny energii współpracują z instalacjami OZE, ładowarkami samochodowymi (EV), pracują w taryfie szczyt / poza szczytem, stabilizują zasilanie i zasilanie awaryjne.

- Magazyny energii, które będziemy produkować wspólnie z Elmech-ASE pod indywidualne zamówienia firm, pozwolą na optymalizację zakupu energii z sieci i zarządzanie własnymi zasobami energii z OZE. To konkretne oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne. Opierając się na wiedzy naszych inżynierów, synergiach produktowych i bazie klientów możemy wspólnie wykorzystać możliwości rynkowe - mówi prezes Mercora Krzysztof Krempeć.

Magazyny energii są podstawą dalszego rozwoju nowoczesnej energetyki rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii.

- Magazyny energii pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości odnawialnych źródłach energii pod kątem optymalizacji kosztów energii elektrycznej, przychodów z jej produkcji i sprzedaży. Ponadto są ważnym czynnikiem ochrony środowiska, poprzez redukcję emisji CO2 i ochrony zasobów naturalnych. Współpraca z firmą Mercor pozwoli na pełne wykorzystanie synergii firm i rozwój tego produktu z korzyścią dla użytkowników – komentuje Arkadiusz Marat, prezes spóki Elmech-ASE.

Polityka UE w zakresie energii i klimatu postrzega magazyny energii jako kluczową technologię wspomagającą gospodarkę niskoemisyjną, przeznaczając znaczące środki na projekty badawcze, rozwojowe i pokazowe.

Zarząd spółki Mercor, ocenia, że sytuacja grupy w najbliższych miesiącach będzie stabilna. Grupa w pierwszym półroczu 2021/22 pozyskała zamówienia o łącznej wartości 263,5 mln zł, co oznacza wzrost o 31 proc. rdr. Przychody narastająco po pierwszym półroczu (okres kwiecień-wrzesień 2021 roku) były wyższe o 17 proc. rdr i wyniosły ok. 230,5 mln zł. W Polsce przychody wzrosły w tym okresie o 16 proc., do ponad 115,5 mln zł, a na zagranicznych rynkach o ok. 19 proc., do blisko 115 mln zł.

Czytaj: Mercor z dwucyfrowym wzrostem. "Przenosimy częściowo wzrost cen na klienta"

Czytaj: Mercor z dwucyfrowym wzrostem wartości kontraktów. Problemem ceny materiałów budowlanych

Innowacje technologiczne

Elmech-ASE ma ponad 30-letnie doświadczenie w zakresie projektowania i produkcji elektroniki oraz energoelektroniki dla lekkiego i ciężkiego przemysłu, rynku morskiego, energetyki, wojska, lotnictwa, kolei i przemysłu stoczniowego oraz spożywczego. Spółka opracowała wiele innowacyjnych konstrukcji dla zasilania gwarantowanego, konwersji energii, ładowania, nadzoru i zarządzania bateriami akumulatorów oraz poprawy jakości energii. Oferuje urządzenia do poprawy jakości energii elektrycznej zarówno dla konkretnych odbiorników, jak i całych fragmentów sieci zasilającej.

Wykorzystuje innowacyjne, własne technologie i urządzenia, unikalne w skali międzynarodowej. Rozwija produkty, wprowadza nowe rozwiązania i optymalizuje algorytmy pracy urządzeń. W tym roku uruchamia laboratorium magazynów energii na terenie Kampusu Technologicznego Automatic Systems Engineering. Elmech-ASE należy do Grupy Technologicznej ASE - Automatic Systems Engineering z siedzibą w  Gdańsku.

Mercor jest obecny na rynku od ponad 33 lat. Grupa kapitałowa z siedzibą w Gdańsku ma w swojej ofercie systemy biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych: oddymianie grawitacyjne, wentylacja pożarowa, zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych oraz drzwi i bramy ppoż.

Grupę tworzy 9 spółek operacyjnych zlokalizowanych na europejskich rynkach: Polska, Rosja, Ukraina, Hiszpania, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, Wielka Brytania, a także 8 zakładów produkcyjnych. Mercor połowę sprzedaży realizuje za granicą, a produkty znajdują zastosowanie w ponad 50 krajach na świecie, głównie w Europie, Azji czy na Bliskim Wschodzie.

Listę realizacji tworzą takie obiekty, jak: porty lotnicze w Moskwie, Pradze, Madrycie, Barcelonie i Paryżu, nowoczesna stacja kolejowa Afragola (Włochy), Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu,  Rosyjski Kosmodrom Wostocznyj, oczyszczalnia ścieków w Henriksdal (Szwecja), elektrownia węglowa RWE w Holandii i in.

W Polsce grupa zabezpieczała np. Metro Warszawskie, Hotele Hilton w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Narodowy Bank Polski w Warszawie, Bibliotekę Narodową, porty lotnicze w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, czy rafinerie i elektrownie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mercor i Elmech łączą siły. Będą produkować magazyny energii na zamówienie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!