Metaverse czeka na przepisy

Metaverse czeka na przepisy
Jak zwracała uwagę Jowita Michalska, prezeska Digital University Singularity Group Warsaw, podstawy metaverse powstają w szybkim tempie, brakuje natomiast ustawodawstwa. Fot. PTWP

Metaverse to sieć wirtualnych światów 3D skoncentrowana na interakcji za pośrednictwem mediów społecznościowych. O technologiach napędzających metaverse, nowych potrzebach i wartościach, jakie może kreować alternatywny, cyfrowy świat, dyskutowano podczas debaty „Metaverse - nowy wirtualny świat”, która odbyła się  podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Metaverse ma być cyfrowym odwzorowaniem świata fizycznego na wszystkich jego poziomach. Ale świat fizyczny jest wielozmysłowy, możemy w nim okazywać emocje, dotykać, wąchać smakować, w metaverse nie ma takich możliwości. Na obecnym etapie rozwoju nie ma jeszcze takiej technologii, która umożliwi nam synchroniczną obecność wielu osób, które siebie widzą, obserwują swoje emocje. Koncepcja metaverse będzie realizowana jeszcze przez długi czas - mówiła podczas debaty Natalia Hatalska, CEO i założycielka infuture.institute, autorka książki "Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?”. - Jeśli lustrzany świat cyfrowy ma być stabilny, nie wystarczy do tego technologia 5G, potrzebujemy technologii FG, czyli Future Generation - dodała.

Jak zwracała uwagę Jowita Michalska, prezeska Digital University Singularity Group Warsaw,  podstawy metaverse powstają w szybkim tempie, brakuje natomiast ustawodawstwa.

- Nie ma przepisów, tymczasem istnieje ogromne pole do nadużyć. Już mamy problemy z cyberbezpieczeństwem i proceder ten będzie narastał w przyszłości - oceniła Jowita Michalska. 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Metaverse czeka na przepisy

 • Sporo refleksji 6 2022-04-26 22:42:55
  18.”Już mamy problemy z cyberbezpieczeństwem” – wobec tego nie bierzmy się za cyfryzację/informatyzację jak stwarza to realne problemy w obszarze zapewnienia cyberbepieczeństwa państwa, oszczędźmy sobie dodatkowych utrudnień i pogmatwań, nie jest to nam do niczego potrzebne. 19.”i proceder ten będzie narastał w przyszłości” – skoro tak, to „bawmy” się dalej w informatyzowanie, w cyfryzację czego ile, jak, kiedy, gdzie popadnie, uzależniając wszystko od sieci to sobie kuku i niezłego bigosu dopiero narobimy. Budowanie państwa w oparciu o cyfryzację to jak budowanie domu na piasku – przypływ przyjdzie i chałupę porwie. Tutaj „przypływ” trzeba rozumieć jako m.in. atak hakerski, wyciek danych, awaria systemu a „chałupę” jako ojczyznę, słowem chodzi o to, że wywoła to komplikacje i mniejsze lub większe paraliże w funkcjonowaniu różnych obszarów strategicznych państwa.
 • Sporo refleksji 5 2022-04-26 22:42:37
  16.”podstawy metaverse powstają w szybkim tempie, brakuje natomiast ustawodawstwa.” – jak zwykle, ustawodawstwo zawsze nie nadąża za tym by móc szybko reagować regulacjami prawnymi, jak się Facebook pojawiał w Polsce to pamiętamy jak było – to były czasy PO-PSL, w 2008 roku ogłoszono wejście Facebooka do Polski, dostał on praktycznie wolną rękę w naszym kraju, mógł robić co chciał, podatków nie płacił żadnych i prowadził w najlepsze działalność nasilającą różnice i podziały poglądowe pośród społeczeństwa. 17.”Nie ma przepisów, tymczasem istnieje ogromne pole do nadużyć.” – i na bank, gdybyśmy wpuścili ten nowy wynalazek z „fabryki” Facebooka do naszego kraju to byłoby to na pewno wykorzystane choćby do kontrolowania demokracji w naszym kraju, bo nasz kraj ma przecież być uczony jak ma wyglądać w nim demokracja, nie może być samodzielny, niezależny, tylko obce wpływy i mocarstwa mają nas w tym zakresie edukować, pouczać i tym samym wpływać na wybory w taki sposób by lewicowo-liberalne środowiska mocniej dochodziły do głosu.
 • Sporo refleksji 4 2022-04-26 22:41:51
  13.”Czy technologia nas ocali?” – przeciwnie, nadmierny postęp, progresywizm, liberalizm na tle cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjnym poprowadzi nas do zguby i lepiej żeby nie było czasów takich jakie widzieliśmy w niejednych filmach science-fiction przed laty czy nawet dekady – zimnych, antyludzkich, gdzie wszystko zostało podporządkowane, zdominowane przez cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjne kwestie doszczętnie. 14.”Jeśli lustrzany świat cyfrowy ma być stabilny,” – czy będzie stabilny czy nie to się okaże, na pewno nie będą w nim stabilni psychicznie ludzie, tylko żyjący ułudą, fikcją, oderwaniem od rzeczywistości, zinfantylizowani i prowadzeni jak „za rączkę” przez niestety złych i nikczemnych osobników-agentów, mających za zadanie wodzić ludzi za nos i prowadzić ich ku przepaści. 15.”nie wystarczy do tego technologia 5G, potrzebujemy technologii FG, czyli Future Generation” – czy to byłaby technologia 5G czy ta FG(o której pierwszy raz słyszę muszę przyznać) to i tak jeden pies – dosyć łatwo będzie to wszystko wprowadzić, natomiast nie będzie już żadnego powrotu. Jak te technologie powchodzą, to rewolucja polegająca na wprowadzeniu w latach 2010-2019 na szeroką skalę i rozpropagowanie, wylansowanie smartfonów, 4G, wi-fi, mediów społecznościowych będzie istnym kabaretem przy tym co będzie wprowadzane w latach 20-stych i 30-stych XXI wieku. Powiem tylko tyle – z łezką w oku będziemy wspominać lata 2000-2009, jako dekadę ostatnią z normalnych, ba! Wielu ludzi już wspomina nie tylko tą ale i znacznie wcześniejsze czasy.
 • Sporo refleksji 3 2022-04-26 22:41:25
  8.”smakować,” – mogę skosztować czekolady, zjeść wartościowe jedzenie w restauracji albo coś na szybko przekąsić w barze szybkiej obsługi, a w medium społecznościowym nic takiego nie mogę 9.”w metaverse nie ma takich możliwości.” – ani na fejsie, insta czy jakimkolwiek innym social medium. 10.”Na obecnym etapie rozwoju nie ma jeszcze takiej technologii,” – i na pewno prędko jej nie będzie, nie wiem czy w ogóle będzie, bo coś takiego to istna utopia 11.”która umożliwi nam synchroniczną obecność wielu osób, które siebie widzą, obserwują swoje emocje.” – nawet jeśli byłaby taka możliwość w wirtualnym świecie tego zaznać ja bym i tak nie skorzystał, to nie mój świat, nie utożsamiam się z czasami w jakich przyszło mi żyć. Ale jeśli będzie machina czasu to nie miałbym nic przeciwko temu, gdybym mógł cofnąć się w przeszłość i zobaczyć na własne oczy i doświadczyć jak się żyło w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych czy 90-tych w bogatych krajach Europy, których nie objął swymi szponami komunizm. Chciałbym usłyszeć niemal jak na żywo muzykę z tamtych dekad żyjąc w tamtym czasie jako młody człowiek, chciałbym zobaczyć niejedne filmy, które były kasowymi hitami wówczas w kinach. 12.”Koncepcja metaverse będzie realizowana jeszcze przez długi czas” – może i tak, ale komu to potrzebne? Kiedy powróci moda na bycie sobą, na bycie naturalnym, szczerym, spontanicznym? Nie powróci, bo tego nie da się nauczyć, taką osobą po prostu trzeba być, osobą o otwartym umyśle i realnym, trzeźwym spojrzeniu na rzeczywistość.
 • Sporo refleksji 2 2022-04-26 22:40:53
  3.”Metaverse ma być cyfrowym odwzorowaniem świata fizycznego na wszystkich jego poziomach.” – ale należy dodać, że wejście do niego będzie możliwe za pośrednictwem social medium FB, bo to z nim skorelowane będzie to Metaverse. Mi się podoba świat fizyczny taki w jakim przyszło mi żyć, bywa lepiej bywa i gorzej ale się żyje. Nie chcę „cyfrowych kajdan” by być przykutym do jakiegoś wirtualnego świata, chce się nacieszyć tym realnym w którym przyszło mi żyć a jest mi to odbierane tak jak i mojemu pokoleniu, a jestem młodym człowiekiem i wybitnie nie cierpię jak ktoś chce mnie „uszczęśliwiać” na siłę. Może ja chce mieć starszej generacji telefon komórkowy( bo mam na to wywalone, używam go bardzo rzadko) i nie życzę sobie prób naciskania na mnie bym koniecznie miał smartfona czy to 4G czy 5G – gdyż jestem wolnym człowiekiem i nie chcę gdziekolwiek się nie ruszę być kuszonym przez jakieś wi-fi czy żeby mi jakieś aplikacje uwagę ściągały czy mobilne social media, bo sobie zdaję sprawę jak mocno potrafi to uzależniać, a chce mieć przerwę od tego, gdyż dość często korzystam z komputera i na myśl o spędzaniu czasu przed ekranikiem smartfona robi mi się niedobrze. Może ja chce płacić gotówką kiedy, gdzie, ile, jak zechce i nie życzę sobie utrudniania czy wręcz uniemożliwiania mi mojego podstawowego prawa w tym zakresie - prawa możliwości wyboru zapłaty( moje prawo konsumenckie). 4.”Ale świat fizyczny jest wielozmysłowy,” – oczywista oczywistość. 5.”możemy w nim okazywać emocje,” – jak najbardziej. 6.”dotykać,” – owszem, mogę potrzymać dziewczynę za rękę, przytulić, a w medium społecznościowym nic takiego nie zrobię. 7.”wąchać” – mogę powąchać kwitnące kwiaty, mogę powąchać pieczeń czy jakąś inną potrawę albo ciasto, a w medium społecznościowym nic takiego nie mogę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.148.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!