Metaverse to sieć wirtualnych światów 3D skoncentrowana na interakcji za pośrednictwem mediów społecznościowych. O technologiach napędzających metaverse, nowych potrzebach i wartościach, jakie może kreować alternatywny, cyfrowy świat, dyskutowano podczas debaty „Metaverse - nowy wirtualny świat”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
- Metaverse ma być cyfrowym odwzorowaniem świata fizycznego na wszystkich jego poziomach. Ale świat fizyczny jest wielozmysłowy, możemy w nim okazywać emocje, dotykać, wąchać smakować, w metaverse nie ma takich możliwości. Na obecnym etapie rozwoju nie ma jeszcze takiej technologii, która umożliwi nam synchroniczną obecność wielu osób, które siebie widzą, obserwują swoje emocje. Koncepcja metaverse będzie realizowana jeszcze przez długi czas - mówiła podczas debaty Natalia Hatalska, CEO i założycielka infuture.institute, autorka książki "Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?”. - Jeśli lustrzany świat cyfrowy ma być stabilny, nie wystarczy do tego technologia 5G, potrzebujemy technologii FG, czyli Future Generation - dodała.
Jak zwracała uwagę Jowita Michalska, prezeska Digital University Singularity Group Warsaw, podstawy metaverse powstają w szybkim tempie, brakuje natomiast ustawodawstwa.
- Nie ma przepisów, tymczasem istnieje ogromne pole do nadużyć. Już mamy problemy z cyberbezpieczeństwem i proceder ten będzie narastał w przyszłości - oceniła Jowita Michalska.