Wdrożenie sieci 5G ma doprowadzić m.in. do rozwoju telemedycyny, a tym samym pozwolić na objęcie opieką medyczną odizolowanych do tej pory regionów. Rozwój rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, a także metaverse, ma dodatkowo wzmocnić ten proces. Przekonanych jest o tym dwóch największych operatorów szpitali w Azji Południowo-Wschodniej.
Nowe technologie mają pozwolić lekarzom nie tylko na udzielanie porad i prowadzenie operacji na odległość. Zdaniem Linusa Tham z IHH w ciągu najbliższych 10-15 lat należy liczyć się z możliwością doglądania w ten sposób pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Ważną rolę odegrać może także wykorzystanie dronów do dostarczania leków w regionach o słabej infrastrukturze medycznej.
Z kolei Caroline Riady z Siloam widzi obiecujące możliwości dla nowych rozwiązań na polu psychologii i psychiatrii. W jej opinii pacjenci przebywający we własnym domu, a jednocześnie w kontakcie z lekarzem, mogą czuć się bardziej komfortowo. Takie rozwiązanie powinno pozytywnie wpłynąć na proces pomocy.
IHH Healthcare prowadzi 80 szpitali w 10 krajach, głównie na terenie Malezji, Singapuru, Indii i Turcji. Grupa weszła na pole medycyny zdalnej w 2020 inwestując w singapurski start-up telemedyczny Doctor Anywhere. Kolejne inwestycje nastąpiły w ubiegłym roku. Natomiast Siloam prowadzi 40 szpitali w 30 miastach Indonezji. Operator rozwija własną aplikację telemedyczną MySiloam i jest strategicznym inwestorem w Prixa.ai, startupie z Dżakarty rozwijającym platformę diagnostyki medycznej.
W większości państw Azji sieć placówek służby zdrowia jest rzadka, brakuje lekarzy i pielęgniarek, a pandemia tylko pogłębiła ten problem. Trudne warunki leczenie w ostatnich dwóch latach stanowią jednocześnie istotny motor dla rozwoju telemedycyny, co przekłada się także na zainteresowanie inwestorów. Według raportu e-Conomy SEA 2021 sporządzonego przez Google, firmę konsultingową Bain & Company oraz singapurski fundusz inwestycyjny Temasek, perspektywy w azjatyckim sektorze technologii medycznych są bardzo obiecujące. Inwestycje w tym sektorze wyniosły w 2020 ok. 800 milionów dolarów, a w pierwszej połowie 2021 wzrosły do 1,1 miliarda USD. Zdaniem autorów raportu pandemia z jednej strony zmieniła nawyki pacjentów, podczas gdy z drugiej napędziła rozwój firm wprowadzających innowacje w branży medycznej.