Miliardy euro czekają na polskich badaczy

Polskie uczelnie i badacze staja przed ogromna szansą. Horyzont Europa to ambitny program w zakresie badań naukowych i innowacji. O tym, jak zwiększyć udział polskich badaczy w tym programie, mówi w rozmowie z WNP.PL Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Horyzont Europa to szansa na nawiązywanie zagranicznych kontaktów, ale także - co równie ważne - na mnożenie korzyści.

To kolejny program mający wspierać badania w Unii Europejskiej. Poprzedni – Horyzont 2020 - naszemu krajowi poszedł „średnio”. Nasz udział był w nim dość skromny. Dlaczego teraz miałoby się to nam udać?

- Wyniki poprzedniej pespektywy nie były zadowalające – przyznaje dyrektor Kurczewski. Jak dodaje, nasi badacze nie byli do niego przygotowani m.in organizacyjnie.

- Należy pamiętać, że uniwersytety, czy jednostki badawcze z tzw. Starej Europy miały czas przygotować się do tego. My się dopiero tych procedur uczyliśmy – podkreśla nasz rozmówca.

Jednak teraz powinno być inaczej.

- Będziemy się starali, aby wnioski z nowego programu były przygotowywane lepiej. Przecież mówimy o konkurencji z całą Europa. Warto także dodać, że trochę ponad pół roku temu NCBiR otworzyło w Brukseli biuro. To także powinno nam pomóc – podkreśla Kurczewski.

Jak zaznacza, to powinno ułatwić staranie się o granty i przynieść lepsze efekty.

Zobacz całą rozmowę, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Czym jest Horyzont Europa? Ten zaplanowany na lata 2021-2027 program dotyczy badań naukowych i innowacji. Zastąpi program Horyzont 2020. Jego budżet wynosi ok. 95,5 mld euro. 2 lutego 2021 r. Komisja Europejska wraz z prezydencją portugalską dokonały symbolicznego otwarcia nowego programu.

Na kwotę tę składa się m.in. 5,4 mld euro (w cenach bieżących) z instrumentu NextGenerationEU, przeznaczone na przyspieszenie odbudowy Unii i poprawienie jej odporności na przyszłe kryzysy, a także dodatkowe 4,5 mld euro (w cenach bieżących). Stanowi to wzrost o 30 proc. w stosunku do kończącego się programu Horyzont 2020 (porównanie programu HEU z programem H2020 dla UE-27, w cenach stałych) i sprawia, że Horyzont Europa będzie najbardziej ambitnym programem w zakresie badań naukowych i innowacji w historii UE.


 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Miliardy euro czekają na polskich badaczy

  • Kazimierz 2021-11-04 11:02:46
    Mam chec na te 95,5 miliarda euro i dlatego wznalazlem Qwarcowy magazyn energji ktory uratuje swiat .
  • BB 2021-11-04 10:18:59
    Innowacje z takim ministrem edukacji jak Czarnek? Hihihi

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!