Miliardy na innowacje w zasięgu polskich firm

Miliardy na innowacje w zasięgu polskich firm
Innowacje są siłą napędową współczesnej gospodarki. Wymagają od firm jednak sporych nakładów. fot. Shutterstock

Blisko 80 proc. polskich firm podejmuje działania innowacyjne, wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw”. Innowacje są siłą napędową współczesnej gospodarki. Wymagają od firm jednak sporych nakładów. Dla 72,2 proc. badanych oczywistym czynnikiem mającym wpływ na podjęcie działalności innowacyjnej jest kwestia finansowa. Skąd zatem wziąć środki na ten cel?

  • Już wkrótce zostaną ogłoszone konkursy i ruszą nabory do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
  • Budżet programu FENG to prawie 8 mld euro, z czego połowa ma zostać przeznaczona na projekty w zakresie innowacji.
  • Środki te czekają na mikro, małe i średnie firmy, nastawione na tworzenie i wprowadzanie innowacji oraz ich konsorcjów. Sięgnąć po nie mogą też duże firmy, instytucje otoczenia biznesu świadczące usługi dla przedsiębiorstw, w szczególności ośrodki innowacji.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – zatwierdzony przez Komisję Europejską 27 września 2022 r. z budżetem 7,9 mld euro – jest największym krajowym programem wspierania innowacyjności w Unii Europejskiej.

Jego celem jest wsparcie działalności badawczo-rozwojowej, wprowadzanie na rynek nowych i ulepszonych produktów i usług, wzrost konkurencyjności polskich firm na światowych rynkach, a także wsparcie i rozwój start-upów.

Jakie możliwości daje program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki?

FENG to kontynuacja dwóch wcześniejszych programów: Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Od poprzedników odróżnia go jednak nowe, kompleksowe podejście do tworzenia projektów, adekwatnie do potrzeb przedsiębiorcy m.in. w zakresie prowadzenia prac B+R i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie.

Program skupia się na czterech priorytetach: wsparcie dla przedsiębiorców, środowisko sprzyjające innowacjom, zazielenienie przedsiębiorstw oraz pomoc techniczna.

Ich realizacja ma pozwolić m.in. na zwiększenie potencjału polskich firm i instytucji nauki w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii do transformacji polskiej gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 i zielonych technologii.

Dla kogo i ile środków z programu FENG?

Oferta programu skierowana będzie do indywidualnych innowatorów, start-upów, przedsiębiorstw, sektora nauki, konsorcjów przedsiębiorców np.: klastrów oraz konsorcjów przedsiębiorców z organizacjami badawczymi, instytucji otoczenia biznesu, czyli ośrodków przedsiębiorczości, ośrodków innowacji, a także instytucji finansowych.

Oferowane wsparcie, a mowa o kwocie blisko 8 mld euro, dostępne będzie w formie dotacji, instrumentów finansowych, kapitałowych i gwarancyjnych oraz instrumentów łączących finansowanie zwrotne i dotacyjne.

Kiedy startuje program FENG?

Ogłoszenia pierwszych konkursów w ramach programu FENG można spodziewać się w I kwartale 2023 r. Nabory, czyli przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, planowane jest w sposób ciągły. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy, i to różnej wielkości, oraz instytucje nauki będą mogli składać wnioski przez cały rok.

Pierwszy priorytet FENG: Ścieżka SMART Wsparcie dla przedsiębiorców

Pierwszy z priorytetów programu Ścieżka SMART – Wsparcie dla przedsiębiorców – zakłada dofinansowanie w obszarach B+R, wdrożeń nowych rozwiązań, infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji oraz zielonej gospodarki.

Co ważne, zakres wsparcia w ramach tego priorytetu stanowią moduły umożliwiające realizację kompleksowych projektów.

Wsparcie modułowe - co to oznacza?

Wnioskodawca wybiera z poniższego katalogu te moduły, które wynikają z jego potrzeb – przy czym jeden z modułów dla MŚP: prace B+R lub wdrożenie innowacji jest obligatoryjny. Moduł B+R będzie obowiązkowy dla dużych firm.

Pozostałe moduły, wśród których znalazły się rozwój infrastruktury B+R, internacjonalizacja, rozwój kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacja przedsiębiorstw czy „zazielenianie” przedsiębiorstw, są fakultatywne, nie trzeba z nich korzystać, jednak nie będzie możliwości dodania modułu po złożeniu wniosku aplikacyjnego. Realizacja projektu może zakładać prowadzenie powiązanych ze sobą działań, które umożliwiają realizację innowacyjnego przedsięwzięcia w ramach kolejnych etapów jego rozwoju lub obejmować zakres wpisujący się w moduły, jednak dotyczący różnych, niezależnych i niepowiązanych ze sobą działań.

Jak tłumaczy PARP, wsparcie zakłada przede wszystkim realizację kompleksowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym lub wdrożeniowym dla firm, które w największym stopniu dotykają bariery działalności B+R i innowacyjnej. Wnioskodawca może ubiegać się m.in. o finansowanie całego procesu badawczego obejmującego badania przemysłowe i prace rozwojowe, powstanie prototypu czy testowanie go.

Priorytet ten ma na celu rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw oraz zwiększenie stopnia dostosowania działalności przedsiębiorstw do wyzwań współczesnej gospodarki wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie poprzez inwestycje w obszarze cyfryzacji i zazielenienia działalności, internacjonalizację działalności, a także wzrost kompetencji kadr.

- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest zaangażowana w przygotowanie działań i konkursów w ramach programu FENG skierowanych do mikro-, małych i średnich firm oraz ich konsorcjów. Fundusze Europejskie pozwolą Agencji na wsparcie innowacyjnych projektów przedsiębiorców, gdzie prawie 2,4 mld euro dofinansowania trafi do firm w ramach Ścieżki SMART – powiedział prezes PARP Dariusz Budrowski.

Duże podmioty oraz konsorcja z organizacjami badawczymi będą wnioskować o dofinansowanie w programie FENG do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Drugi priorytet FENG: Środowisko przyjazne innowacjom

Drugi priorytet zakłada wspieranie projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, w tym m.in. rozbudowy publicznej infrastruktury badawczej, transferu i komercjalizacji technologii powstających na uczelniach i w instytutach, a także wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu takich jak akceleratory, klastry, instytucje badawcze oraz szerokie wsparcie startupów.

Wśród adresatów oferty znajdują się m.in. sieci EDIH (Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych). Duży nacisk kładziony będzie na wsparcie na rzecz rozwoju przedsiębiorstw typu startup i scaleup.

Przewidziano również środki na promowanie polskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych, internacjonalizację oraz uczestnictwo w programach Unii Europejskiej, zarządzanych przez Komisję Europejską.

Na co przeznaczone będą środki z programu FENG?

Po unijne środki sięgnąć mogą firmy, które chcą wdrażać innowacje. Poza Ścieżką SMART Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie odpowiedzialna za szereg instrumentów, które to umożliwią. Wśród nich znalazły się:

  • Granty na Eurogranty – wsparcie otrzymają podmioty, które planują ubiegać się o dofinansowanie w konkursach organizowanych w ramach programów UE zarządzanych przez Komisję Europejską.
  • Współfinansowanie działań prowadzonych przez Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs) – wsparcie będzie skierowane na świadczenie usług dla mikro, małych i średnich firm, chcących dokonać cyfrowej transformacji działalności gospodarczej. W ramach swojej działalności, Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych będą świadczyć, w szczególności, usługi w zakresie: informacyjno-promocyjnym, demonstracyjnym, edukacyjno-szkoleniowym, doradczym, wdrożeniowym.
  • Promocja marki innowacyjnych MŚP – wsparcie dla MŚP zamierzających uczestniczyć w kluczowych, z punktu widzenia promocji polskiej gospodarki, wydarzeniach targowych i konferencyjnych.
  • Programy rozwojowe dla innowacyjnych spółek – w ramach działania oferowane będą programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym dla innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju (startupów), realizowane przez wyspecjalizowane podmioty (w szczególności akceleratory i inne ośrodki innowacyjności) w celu przyspieszenia rozwoju przedsiębiorstw.
  • Wsparcie indywidualnych innowatorów – wsparcie wynalazców i osób zainteresowanych wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań poprzez utworzenie dostępnej, przyjaznej przestrzeni przeznaczonej do eksperymentowania, doświadczania, testowania, pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, a także weryfikacji potencjału komercjalizacyjnego, technologicznego i biznesowego pomysłów.
  • Rozwój przedsiębiorstw poprzez wsparcie klastrów – wsparcie dla Krajowych Klastrów Kluczowych oraz ponadregionalnych klastrów wzrostowych poprzez wzmocnienie innowacyjnej oferty usługowej dla firm w zakresie B+R+I. Wsparcie będzie mogło dotyczyć również internacjonalizacji oferty ponadregionalnych klastrów wzrostowych na wydarzeniach branżowych oraz wykorzystanie potencjału klastrów do rozwijania priorytetowych obszarów tematycznych, takich jak przemysł 4.0, GOZ, nowoczesna edukacja.
  • Rozwój przedsiębiorstw poprzez wsparcie ośrodków innowacji – rozwój potencjału akredytowanych ośrodków innowacji lub konsorcjów specjalizacji technologicznych (np. huby innowacji cyfrowych), mający przyczynić się do rozszerzenia ich oferty o nowe lub ulepszone proinnowacyjne usługi, które będą oferowane przedsiębiorcom.

Więcej informacji o programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miliardy na innowacje w zasięgu polskich firm

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!