Naukowiec z UJ zbadał skalę problematycznego używania smartfona wśród młodzieży

Naukowiec z UJ zbadał skalę problematycznego używania smartfona wśród młodzieży
fot. unsplash.com/Trenton Stevens
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 14-05-2022 06:07

Co trzeci młody człowiek bez smartfona w zasięgu ręki czuje się niepewnie i ciągle ucieka do niego myślami. Co czwarty słyszy od bliskich uwagi, że zajmuje się smartfonem, zamiast rozmawiać - pokazały badania prowadzone przez dr. Łukasza Tomczyka z UJ.

Naukowiec z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczy, że to, co dawniej nazywano potocznie uzależnieniem od internetu, to już określenie błędne. Poprawnie powinno się mówić: problematyczne używanie internetu. To jednak ciągle szerokie pojęcie. Dlatego w jego obrębie wyróżniono kilka bardziej szczegółowych zjawisk. Wśród nich są m.in. nomofobia i phubbing.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Naukowiec z UJ zbadał skalę problematycznego używania smartfona wśród młodzieży

  • Społeczeństwo i tak zaprowadzi dawną normalność jeśli tego zachce i parcie ku temu będzie 2022-05-14 12:23:27
    W latach 2000-2009 tego problemu praktycznie nie było, gdyż nie było smartfonów, wszechobecnego wi-fi oraz mediów społecznościowych( Facebook dopiero pojawił się u nas w 2008 roku a bardziej się upowszechniać zaczynał po 2010). Były zwykłe komórki sieci 2G i 3G służące niczemu innemu więcej jak kontaktowi krótka rozmowa/sms-y, były telefony stacjonarne kablowe w domach i miejscach pracy, a w pejzażu miejskim liczne budki telefoniczne, w których można było za rozmowę zapłacić drobnymi monetami groszowymi lub dedykowaną kartą abonamentową doładowywaną okresowo w kiosku - kto jak wolał, internet z kolei był w domach i miejscach pracy na kablu( nawet takim archaicznym miedzianym) w komputerze, jedynym medium społecznościowym było życie - normalne, szczere, spontaniczne, pełne jakiejś dynamiki i entuzjazmu, a jak ktoś bardzo chciał to zdjęcia robił aparatem by móc je potem wywołać i zamieścić w albumie dla siebie, rodziny czy też przyjaciół, z kolei nagrywane filmiki można było zgrać na płytę CD. Wszystko to budowało więzi, podtrzymywało relacje międzyludzkie i międzypokoleniowe, był umiar, zdroworozsądkowa równowaga pomiędzy światem cyfrowym a realnym( tj. ten pierwszy nachalnie i brutalnie nie dążył do tego by przeżerać ten pierwszy), potrzeby telekomunikacyjne były optymalnie zaspokojone. w w w. wnp. pl/tech/rewolucyjna-szansa-dla-polski-widoki-na-prywatne-sieci-5g,556121.html#comment - komentarz pod tym artykułem jest istną krucjatą przeciwko tym chorym i porąbanym czasom zmierzającym do cyfrowego komunizmu i technokratyzmu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!