NCBR daje impuls do zmiany reguł gry w polskiej gospodarce

NCBR daje impuls do zmiany reguł gry w polskiej gospodarce
fot. pixabay/Gerd Altmann

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedstawiło realizowane przez siebie innowacyjne projekty, które mają na celu zmianę reguł gry polskiej gospodarki. Chodzi o Wielkie Wyzwanie: Energia i osiem nowych przedsięwzięć, czyli działań, które wpisują się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Każde z nich ma duży potencjał rozwojowy - komercjalizacji oraz rozwoju konkretnych branż polskiego przemysłu. Z drugiej strony – mają za zadanie zapewnić fundamentalne potrzeby każdego z nas, jak dostęp do wody czy świeżego powietrza, w zgodzie ze środowiskiem.


–  Zrównoważony rozwój i dbanie o ochronę środowiska naturalnego, a także działania na rzecz przekształcania gospodarek na bardziej proekologiczne to założenia Europejskiego Zielonego Ładu. W unijną strategię wpisuje się również działania podejmowane przez Polskę. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wykorzystuje Fundusze Europejskie, dzięki którym wprowadza rozwiązania mające przybliżyć nas do neutralności klimatycznej w 2050 roku. To ważne inicjatywy, dlatego potrzebujemy ich więcej – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Każde z ośmiu nowych przedsięwzięć zabezpiecza także podstawowe potrzeby społeczeństwa z obszarów takich jak m.in. mieszkalnictwo, ciepło, zapewnienie żywności, czyste powietrze i woda w nowy sposób - zgodnie z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego, czyli bez korzystania z zasobów kopalnych surowców i paliw. Jednym z kluczowych celów przedsięwzięć jest rozwój polskiego przemysłu i eksportu na bazie rewolucyjnej zmiany w gospodarce, które dzięki polityce Zielonego Ładu się odbywają. Projekty te realizowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a każdy z nich jest albo dużym projektem infrastrukturalnym albo produktowym o złożonej specyfice i różnym stopniu skomplikowania.

- Projektując nowe przedsięwzięcia, nakreśliliśmy czym ma być finalny produkt. Sposób dojścia do tego celu pozostawiamy wykonawcom – to oni zaproponują, jak ten efekt osiągnąć – tłumaczy Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Ogłosiliśmy już trzy pierwsze przedsięwzięcia dotyczące Budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo, Innowacyjnej biogazowni oraz Oczyszczalni przyszłości. Kolejne pięć uruchomimy w pierwszym półroczu 2021r., a będą to Technologia domowej retencji, Elektrociepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE, Wentylacja dla szkół i domów, Magazynowanie energii (ciepło i chłód) oraz Magazynowanie energii elektrycznej.

Każde z przedsięwzięć zakończy się powstaniem demonstratora wytworzonych nowych technologii. Dzięki temu powstać mają m.in. innowacyjne na skalę kraju, budowane modułowo w kilka miesięcy budynki, które będą produkowały więcej energii niż potrzebują, oczyszczalnie produkujące nawozy rolnicze i czystą wodę, biogazownia wytwarzająca metan czy elektrociepłownia dla około 2000 mieszkańców oparta w 80% na OZE, czyli jedynie w 20% oparta o paliwa kopalne. Efektem końcowym przedsięwzięć będą też m.in. oparte o polskie surowce magazyny energii elektrycznej dla domu, systemy retencji dla gospodarstw domowych, odzyskujące nawet do 80% wody z deszczu czy systemy rekuperacji i wentylacji do zastosowania w starym budownictwie lub szkołach, dające czyste powietrze bez utraty energii.

Energetyka wiatrowa do zastosowań indywidualnych

Z kolei Wielkie Wyzwanie: Energia jest pierwszym tego typu projektem w Polsce. Wyjątkowym także dlatego, że na jego zwycięzcę czeka nagroda w wysokości miliona złotych. Rywalizacja w ramach trwającego wyzwania ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt - oprócz nagrody finansowej, gra toczy się o rewolucję na polskim rynku energii wiatrowej, skierowanej do użytkownika indywidualnego.

NCBR postawiło wyzwanie wszystkim – całej Polsce, oczekując absolutnego minimum formalności i dając dosłownie każdemu chętnemu możliwość partycypacji. Efekt to 84 aktywne, zdeterminowane zespoły z konkretnymi pomysłami na prototypy urządzeń do zastosowań indywidualnych, pozyskujących energię z wiatru i przekształcających ją na energię elektryczną.  Dzięki postawieniu takiego wyzwania, NCBR dąży do zwiększenia wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii, a także jej popularyzacji. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

- Nie stawialiśmy uczestnikom ograniczeń, nie konkretyzowaliśmy wymagań dotyczących ich wykształcenia czy doświadczenia. Start w wyzwaniu nie był obarczony wieloma formalnościami, nie wymagał też dużego nakładu finansowego. Obecnie jesteśmy po pierwszej weryfikacji postępu prac na podstawie nadesłanych przez uczestników filmów. Do dalszego etapu Wyzwania przeszły 84 ekipy
z ponad 180 zgłoszonych – dodaje dyrektor Kamieniecki.

Kolejnym etapem jest ćwierćfinał – wtedy, uczestnicy będą musieli przedstawić działanie swoich prototypów. Półfinał wyzwania, do którego zaproszonych zostanie maksymalnie 40 drużyn, polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru. Każdy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej podłączony zostanie do aparatury pomiarowej dostarczonej uczestnikom przez organizatora. „Wielkie Wyzwanie: Energia” rozstrzygnie się 14 sierpnia 2021 roku na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.  Na żywo, z wysokości trybun – o ile tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna - każdy będzie mógł obejrzeć „pojedynek wiatraków”, w którym zmierzy 10 najlepszych drużyn projektowych. W Wielkim Finale urządzenia poddane zostaną działaniu sztucznego wiatru o zmiennej prędkości, identycznego dla każdego z nich. Rywalizacja potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra jeden milion złotych. Wielki Finał będzie także wielkim świętem innowacji w ramach Dnia NCBR.

Szczegółowe informacje dotyczące trzech pierwszych z ośmiu nowych przedsięwzięć oraz Wielkiego Wyzwania: Energia znajdują się na stronach: gov.pl/NCBR oraz wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl.

Projekty finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Osiem nowych przedsięwzięć NCBR realizowanych jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu (projekt realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Wielkie Wyzwanie: Energia realizowane jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (projekt realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: NCBR daje impuls do zmiany reguł gry w polskiej gospodarce

 • Ekspert OZE 2021-02-12 10:26:54
  TO kolejny pomysł utwierdzający nas w przekonaniu, że w NCBiR siedzą (sami?) dyletanci. Przydomowe turbiny wiatrowe ? tylko po co, żeby zrobić 300 W w 12 czy 24 VDC a potem naładować sobie akumulator 120 Ah raz na tydzień, a może raz na dwa w Polsce ? Cały poważny świat naukowy i techniczny zarzucił tą zabawę, ponieważ każdy kto ma pojęcie o wietrze wie, że mała turbina wiatrowa nie może efektywnie działać ani na budynku ani w jego pobliżu - więc po co te wydane pieniądze ? 40 Ekip będzie pokazywało swoje osiągnięcia ? a NCBiR w tym miejscu i czasie zorganizuje wiatr min 3,5 m/s ? To pomysł godny Barei albo festynu ludowego a nie wydawania naszych pieniędzy z podatków. Mam nadzieję, że prezes Banaś się tym w końcu zajmie. Ręce opadają...
  • EL MPPW-3 2021-02-12 10:48:21
   Szanowny Ekspercie OZE. Pochwal się co wynalazłeś nowego, to schylę pokornie moją głowę - też ekspercką. Inaczej uznam Cię jako pospolitego malkontenta. W tym "wyzwaniu" brakuję mi połączenia przydomowego wiatraka (2 - 5 kWe) z instalacją fotowoltaiczną (PV ok. 5 - 10 kWe), czyli instalacji hybrydowej OZE, gwarantującej niemal równomierną podaż energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego.
   • Ekspert OZE 2021-02-12 20:55:51
    No cóż przez skromność nie wymienię tych kilku patentów (większość z zakresu OZE ) z których teraz dostatnio żyję (po latach które zmarnowałem ucząc za półdarmo studentów na Uczelni). Być może się kiedyś spotkamy panie ELMPPW-3, wtedy je chętnie przedstawię ale nie tu. Idea przydomowej MTW, to kolejnych kilka lat zmarnowanych na testowanie małych turbin wiatrowych MTW (w tym różne modyfikacje Savoniusa) które głównie służą robieniu hałasu a nie efektywnym dostarczaniu energii OZE. MTW to jest również ekonomicznie ślepa uliczka - i postaram się to w kilku zdaniach udowodnić. Koszt przydomowej MTW (Np WHI 500, nominalnie 3 kWe) - to min 3000 USD+ ok 10.000 zł na wieżę, razem 40.000+ zł. W przeciętnych polskich warunkach klimatycznych, w miejscu o "średnim natężeniu wiatru ok 4 m/s" n na wysokości ok 450 mnp - uzysk energetyczny z niej to około 1500 kWh (własne dane za ok 10 lat jej testowania). Uwzględniając fakt, że energii z niskonapięciowej turbiny nie opłaca się synchronizować z siecią elektroenergetyczną - jest to energia użyteczna właściwie tylko do grzania wody lub ładowania akku. Wartość rocznego uzysku energii z niej (a jest to raczej Merc a nie Dacia w świecie MTW) - to ok 900 zł rocznie czyli jej SPBT - ok 40 lat, niestety takie są fakty. Nie wspominając o tym, że w ciągu 15 lat użytkowania mieliśmy dwie krytyczne awarie, usunięcie każdej kosztowało ponad 10.000zł (raz złamana wieża i śmigła, drugi raz spalony generator i sterownik po burzy). Kupione za te same pieniądze PV - 10 KWp, to uzysk 6 x większy (min 9 MWh rocznie i trwałość ok 20 lat, raczej bez serwisów przez 15 lat (tyle mamy gwarancji na system) i prosty sposób synchronizacji z siecią (falownik). Pytam więc - jaki jest sens zabawy z czymś takim jak MTW? które dawno zostało w Świecie zarzucone ? (poza typowymi off-grid i military) ? To festyn ludowy godny Kierdziołka poszukującego alternatywną turbinkę Kowalskiego a nie zadanie dla NarodowegoCentrumBadaniRozwoju... I dlaczego pytam mam za to płacić jako podatnik ??? Dalej pokładam jedyną nadzieję w Banasiu..
 • Np 2021-02-12 10:22:52
  budyni modułowe, powstające w kilka miesięcy , do tego z ekologicznych (odnawialnych ) materiałów są już od dawna realizowane na świecie, dajcie im tylko prawne pole do rozwoju w PL, a technologie same sobie poradzą.
 • JaK 2021-02-11 19:42:19
  Ogłoszono kolejny konkurs ? Tym razem w kategorii : Patos i Megalomania?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!