Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) ogłosiła tegorocznych zdobywców nagród za innowacyjność, które przyznano miastom Dortmund i Vantaa, a także czterem czołowym innowacyjnym kobietom i trzem innowatorom w zakresie zamówień publicznych. W konkursie w różnych kategoriach nagrodzone zostało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ( NCBR) i polscy prawnicy Mateusz Stańczyk i Monika Adamczak, z kancelarii SMM Legal.
- Europejską Stolicą Innowacji w 2021 r. został Dortmund w Niemczech, wygrywając 1 mln euro, Nagrodę dla Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje przyznano miastu Vantaa w Finlandii.
- - Ogłoszone zwycięskie miasta wykonały niezwykłą pracę na rzecz rozwoju ekosystemów innowacji dla innowatorów i swoich mieszkańców- stwierdziła Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.
- W pierwszej edycji konkursu o Nagrody UE za zamówienia publiczne na innowacje (European Innovation Procurement Awards EUIPA 2021) nagrody zdobyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prawnicy Mateusz Stańczyk i Monika Adamczak, z kancelarii SMM Legal.
Stolica innowacyjności w Niemczech
Przedstawiając zwycięzców siódmego wydania Nagrody dla Europejskiej Stolicy Innowacji, Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, ogłosiła, że Europejską Stolicą Innowacji w 2021 r. został Dortmund w Niemczech, wygrywając nagrodę pieniężną w wysokości 1 mln euro.Nagrodę dla Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje przyznano miastu Vantaa w Finlandii, które otrzyma 0,5 mln euro.
- Ogłoszone dziś zwycięskie miasta wykonały niezwykłą pracę na rzecz rozwoju ekosystemów innowacji dla innowatorów i swoich mieszkańców. Miasta te są autentycznymi platformami testowymi dla innowacji; są to fora, na których różni partnerzy w ekosystemie innowacji wspólnie tworzą oddolne inicjatywy na rzecz bardziej innowacyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich – powiedział Mariya Gabriel.
O tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji ubiegały się też Dublin (Irlandia), Malaga (Hiszpania) i Wilno (Litwa), natomiast w konkursie o tytuł Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje miasta Cascais (Portugalia) i Trondheim (Norwegia) zajęły drugie i trzecie miejsce.
Nagrody UE dla Innowacyjnych Kobiet
Komisarz Mariya Gabriel ogłosiła także zdobywczynie Nagród UE dla Innowacyjnych Kobiet, z których każda otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. euro. Są to:Merel Boers (Holandia), współzałożycielka i dyrektor generalna NICO-LAB – firmy oferującej
rozwiązanie technologiczne ułatwiające lekarzom usprawnianie opieki w nagłych wypadkach.
Mathilde Jakobsen (Dania), współzałożycielka i dyrektor generalna Fresh.Land – platformy cyfrowej, która umożliwia skrócenie i cyfryzację łańcucha dostaw żywności, zapewniając łatwy dostęp do dobrej jakości żywności.