NCBR ma nową ofertę wsparcia międzynarodowych innowacji

NCBR ma nową ofertę wsparcia międzynarodowych innowacji
Polska ostatnio poprawia pozycję na światowej mapie innowacji Fot. Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PSZ
  • Dodano: 23-07-2021 13:11

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło zupełnie nowy w swojej formule konkurs, który ma wspierać współpracę zagraniczną polskich innowatorów. Dzięki INNOGLOBO będą oni mogli swobodniej niż dotychczas dobierać tematykę i zagranicznego partnera projektu. Właśnie ruszył nabór w pierwszym konkursie programu, w którym łączna pula środków przeznaczona na dofinansowanie opiewa na 10 mln zł.

Zapraszamy do Katowic na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Targi pod patronatem WNP.PL odbędą się 4-6 października 2022 r. - w ich ramach zapraszamy na ciekawą konferencję Nowy Przemysł 4.0. Rejestracja trwa!

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od wielu lat działa na rzecz zwiększania innowacyjności polskiej gospodarki. Dzieje się to zarówno za sprawą programów krajowych, jak i międzynarodowych. W ostatnim czasie Centrum podejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie międzynarodowych zasięgów polskich przedsięwzięć oraz wykorzystanie do rozwoju polskiej innowacyjności nie tylko zasobów i doświadczeń krajowych, ale również zagranicznych.

Współpraca międzynarodowa w NCBR ma wieloraki charakter. Ze względu na typ wdrażanych inicjatyw można podzielić ją na: ERA-NET-y, czyli partnerstwa w ramach Programów Ramowych UE; inicjatywy wielostronne; współpracę dwustronną; a także programy finansowane z funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Łącznie NCBR zaangażowało się w 102 inicjatywy, czego wynikiem jest prawie 1000 projektów o łącznej wartości dofinansowania przekraczającej 1,1 miliarda złotych. NCBR ogłasza średnio 30 międzynarodowych konkursów rocznie, z łącznym budżetem około 100 mln zł.

Polska powoli ale skutecznie awansuje

Pomimo licznych wysiłków na rzecz poprawy sytuacji w dziedzinie innowacji, Polska wciąż ma się od kogo uczyć. W edycji 2020 Globalnego Indeksu Innowacyjności (Global Innovation Index - GII), który bierze pod uwagę 131 krajów świata, nasz kraj zajął 38. miejsce.

Indeks opracowują corocznie od 2007 roku: Światowa Organizacja Własności Intelektualnej ONZ (WIPO), Uniwersytet Cornell’s SC Johnson College of Business oraz Szkoła Biznesu INSEAD. GII mierzy wyniki danego kraju w oparciu o jego nakłady na innowacje - takie jak krajowe wydatki na badania i rozwój, szkolnictwo wyższe, otoczenie regulacyjne i infrastrukturę - oraz wyniki w zakresie działania na rzecz innowacji - jak choćby własność intelektualna lub tworzenie innej wiedzy.

Pozycja nr 38 jest najlepszym wynikiem w historii obecności Polski w rankingu. Oprócz 2020 roku taki rezultat został osiągnięty tylko raz - w 2017 roku. Aż do 2015 roku nasz kraj zajmował miejsca w piątej lub szóstej dziesiątce rankingu.

Poprawa pozycji Polski na światowej mapie innowacji może cieszyć, niemniej 38. miejsce pokazuje, że wciąż jest sporo przestrzeni do rozwoju.

Większe otwarcie na zagranicę

NCBR, w celu skuteczniejszego wspierania naukowców i innowatorów na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza realizowania projektów w ramach programu Horyzont Europa, podjęło już szereg istotnych działań m.in. powołało Biuro Współpracy Międzynarodowej, włączyło w struktury Centrum Krajowy Punkt Kontaktowy oraz uruchomiło Biuro w Brukseli.

Kolejnym krokiem w kierunku poszerzenia możliwości zagranicznej współpracy dla polskich innowatorów jest program INNOGLOBO. Jego celem jest udzielenie wsparcia polskim podmiotom w realizacji innowacyjnych pomysłów naukowo-technicznych na arenie międzynarodowej.

Kierując ofertę współpracy do większej grupy państw, Centrum ma nadzieję, że Program INNOGLOBO pozwoli na zwiększenie efektywności działań polskich innowatorów. Dotychczasowa współpraca dwustronna NCBR była w znacznym stopniu motywowana bliskością geograficzną krajów partnerskich, najlepszymi doświadczeniami z dotychczasowej współpracy międzynarodowej polskich naukowców, a także relacjami kulturowymi i związkami historycznymi..

- Jeszcze szerzej otwieramy polską naukę i przemysł na świat. Współpraca międzynarodowa mniej skrępowana granicami geograficznymi czy formalnymi przysłuży się do zwiększenia światowej konkurencyjności polskiego sektora B+R, łatwiejszego dostępu polskich podmiotów do zagranicznych rynków i infrastruktury badawczej. To również możliwość zaadaptowania najlepszych zagranicznych praktyk do Polski - mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nabór wniosków do pierwszej odsłony konkursu INNOGLOBO jest realizowany do końca listopada 2021 roku. Budżet konkursu wynosi 10 mln zł. Laureaci konkursu mogą każdorazowo liczyć na dofinansowanie w wysokości od 400 tys. zł do 1,5 mln zł. Środki te będą mogli przeznaczyć na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych.

Udział w konkursie mogą wziąć nie tylko firmy, ale również organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę czy też konsorcja przemysłowe, naukowe lub naukowo-przemysłowe. Składane w konkursie wnioski muszą wpisywać się swoją tematyką w przynajmniej jedną ze specjalizacji znajdujących się na aktualnej polskiej Liście Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zawarcie przez polskiego wnioskodawcę umowy konsorcjum międzynarodowego z przynajmniej jednym partnerem zagranicznym, który może pochodzić ze wszystkich krajów świata, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne za wyjątkiem tych, z którymi NCBR regularnie organizuje konkursy dwustronne - Chin, Izraela, Luksemburga, Niemiec i Turcji.

Więcej informacji o INNOGLOBO na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/konkurs-w-ramach-programu-innoglobo

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NCBR ma nową ofertę wsparcia międzynarodowych innowacji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.97
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!