Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje zawody technologiczne „Wielkie Wyzwanie: Energia”, które mają doprowadzić do powstania prototypowej małogabarytowej elektrowni wiatrowej. Docelowo ma ona znaleźć zastosowanie jako przydomowa instalacja a także źródło prądu w miejscach oddalonych od sieci elektroenergetycznych. Zwycięzca może liczyć na nagrodę w wysokości miliona złotych, zaś zgłoszenia przyjmowane są do 14 grudnia 2020 roku.
- Chodzi o takie miejsca, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest potrzebny, ale nie opłaca się budować nowej linii energetycznej. Myślimy więc o instalacji, która mogłaby pracować także off-grid - tłumaczy Maciej Malski-Brodzicki, koordynator projektu „Wielkie Wyzwanie: Energia” w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Nie ukrywa też, że w przypadku zasilania domów, inicjatywa ma wpisać się w modę na energię odnawialną, jaką napędziły rządowe dopłaty do przydomowych instalacji fotowoltaicznych. - Chcielibyśmy, żeby nasze społeczeństwo zwróciło uwagę nie tylko na słońce, ale także na równie dostępny i równie darmowy wiatr - mówi Malski-Brodzicki.
Zobacz także: Zielona gospodarka z mocnym wsparciem od NCBR
NCBR narzuciło trzy podstawowe kryteria techniczne, które dotyczą wymiarów, masy i hałasu generowanego przez urządzenie. Wielkość instalacji musi zamykać się w sześcianie o długości boku wynoszącej dwa metry, ważyć nie więcej niż 200 kilogramów oraz generować hałas maksymalnie 50 decybeli.
- To są ograniczenia, które według nas w pełni umiejscawiają taki prototyp przy domu jednorodzinnym czy gdzieś w parku, ponieważ nie będzie zasłaniać widoku, a jednocześnie powinien z powodzeniem spełniać swoje funkcje, czyli dostarczać energię elektryczną - wyjaśnia Maciej Malski-Brodzicki.
Przede wszystkim efekty
W tej chwili do Wielkiego Wyzwania zgłosiło się już ponad 90 uczestników. Ta liczba powinna jeszcze wzrosnąć, gdyż termin zgłaszania się do konkursu upływa 14 grudnia. Organizatorzy zadbali, by procedurę zgłoszeniową uczynić możliwe prostą. Wystarczy założyć konto na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl i wpisać w nim nazwę drużyny, jej skład osobowy oraz krótki opis swojego pomysłu. Dodatkowo do 21 grudnia należy przesłać maksymalnie trzyminutowy film na temat proponowanego rozwiązania.Następny etap to przesłanie do 31 marca 2021 roku także maksymalnie trzyminutowego filmu, który zaprezentuje działające już urządzenie. Na podstawie nagrań zostanie wyłonionych maksymalnie 40 drużyn, które 13 sierpnia 2021 roku wezmą udział w półfinałach konkursu na PGE Narodowym w Warszawie. Na tym etapie ocenie podlegać będzie to, czy prototypy rzeczywiście działają i ile energii generują.
Dziesięć najlepszych drużyn zakwalifikuje się do Wielkiego Finału, który 14 sierpnia 2021 roku zostanie zorganizowany również na PGE Narodowym. Finaliści będą rywalizować równolegle w warunkach zmiennego wiatru. Wstęp na Finał będzie otwarty dla zainteresowanych.