PARTNERZY PORTALU

NCBR zmienia się w centrum kompetencji i coraz mocniej wchodzi w Zielony Ład

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na bazie swoich doświadczeń przekształca się w stronę centrum eksperckiego, które wspiera polską innowacyjność. Dyrektor Centrum Wojciech Kamieniecki w rozmowie z WNP.PL opowiada o tym, jak przebiega przekształcanie centrum w tym kierunku oraz o działaniach NCBR wspierających m.in. transformację energetyczną i zwalczanie pandemii COVID-19.

- Od końca zeszłego roku mamy przyjęta strategię rozwoju i pokazuje ona, że Centrum chce się rozwijać w z jednej strony bardzo sprawnie działająca rządową agencję wykonawczą, która potrafi sprawnie rozdysponować środki na wspieranie innowacji, a z drugiej strony chcielibyśmy na bazie doświadczeń, które uzyskaliśmy w poprzednich latach działalności, na zbudowanej na tym wiedzy, zasobie danych, którymi dysponujemy, stać się centrum wiedzy o innowacjach w wydaniu krajowym, w porównaniu do tego, co dzieje się na świecie i w tym kierunku uruchamiamy szereg działań, które z biegiem czasu pozwolą nam takim ośrodkiem się stać - tłumaczy Wojciech Kamieniecki.

Zobacz także: PKP PLK i NCBR zainwestują 100 mln zł w innowacje na kolei

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju aktywnie włączyło się też we wspieranie polskiej transformacji energetycznej wpisującej się w unijny Zielony Ład. W tym celu zamówiło choćby kilka demonstratorów nowych ekotechnologii. W ramach projektu powstać mają m.in. nowoczesna oczyszczalnia ścieków, nowoczesna biogazownia, nowoczesne budynki o zerowym lub wręcz dodatnim bilansie energetycznym czy prekursorskie, efektywne systemy retencji wody przydomowej. Planowana jest też budowa elektrociepłowni przyszłości, która będzie "umiała" magazynować nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło i chłód.

- Forma realizacji tych projektów jest bardzo ciekawa, bo to nie ma takiego mechanizmu, jak wszystko, co do tej pory realizowaliśmy w NCBR, czyli mechanizmu dotacyjnego, grantowego czy tez inwestycji kapitałowej, ale zawsze z tym pierwiastkiem dotacyjnym. Tylko realizujemy tu normalne zamówienie. Nie udzielamy grantu, tylko zamawiamy coś i płacimy za to, płacimy 100 proc. ceny tak jak każdy zamawiający - zaznacza Wojciech Kamieniecki.

Zobacz całą rozmowę z dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju:

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: NCBR zmienia się w centrum kompetencji i coraz mocniej wchodzi w Zielony Ład

  • Podziel się 2021-10-15 11:24:50
    Dlaczego NCBR nie umożliwi, poprzez stronę internetową typu wspieram.to czy Kickstarter, kapitałowi prywatnemu na współfinansowanie chociaż części projektów w zamian za udziały w spółce lub gotowy produkt albo jego część? Wiedząc, że NCBR sprawdził podmiot i wykonał "due diligence" sporo dodatkowych środków z lokat bankowych mogłoby się znaleźć, tym samym udałoby się sfinansować więcej projektów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.112.140
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!