NCBR zrobił przegląd cyfrowego rynku. Widać tu ciekawe trendy

NCBR zrobił przegląd cyfrowego rynku. Widać tu ciekawe trendy
Do sukcesu w każdym procesie cyfryzacji potrzebnych jest pięć filarów: skala, inno­wacyjność, talenty, infrastruktura i prawo­dawstwo. Zdj.ilustracyjne Fot. Shutterstock, Inc.
  • Autor: JD
  • Dodano: 02-06-2022 14:49

W jakim kierunku zmierza cyfryzacja w Polsce? Jakie technologie wykorzystują rodzime firmy? Eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), w ramach cyklu „Krajobraz innowacji”, opracowali nową publikację „Cyfrowa przyszłość dzieje się u nas”. Przyglądają się w niej rynkowi, a także obserwowanym na nim trendom.

  • Analiza została przeprowadzona na podstawie umów o dofinansowanie projektów zawartych przez NCBR od początku 2016 do połowy 2021 roku, w ramach dysponowanych środków z Funduszy Europejskich - Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
  • Raport pokazuje w jaki sposób polskie firmy odpowiadają na glo­balne wyzwania gospodarcze i technolo­giczne związane z cyfryzacją i Przemysłem 4.0.
  • Jednocześnie wskazuje, które dziedziny i jakie obszary są w szczególności rozwijane dzięki środkom będącym w dyspozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dowiadujemy się też z niego, które regiony przodują w rozwoju technologii cyfrowych, a także ile kosztują projekty B+R związane z cyfryzacją.

 - W pracach NCBR, w finansowanych przez nas projektach, jak w soczewce ogniskują się najważniejsze trendy technologiczne. Dokonana przez naszych ekspertów analiza wniosków i umów o dofinansowanie jasno pokazała, że digitalizacja jest dziś obecna niemal w każdym realizowanym projekcie badawczo-rozwojowym - mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Od 2016 roku obserwujemy w NCBR stały wzrost liczby wniosków, których autorzy stawiają na wy­korzystanie technologii cyfrowych. W 2021 roku z ponad 1100 podpisanych przez NCBR umów o wsparcie, aż 441 dotyczyło projek­tów związanych z przetwarzaniem danych, wykorzystywaniem sztucznej inteligencji czy optymalizacją i automatyzacją procesów dzięki digitalizacji - dodaje.

Publikacja zawiera komentarze ekspertów: przedstawicieli biznesu (Google, Microsoft) i nauki (Sieć Badawcza Łukasiewicz), fundacji (Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości) oraz instytucji tworzących ekosystem wsparcia innowacji w Polsce (NCBR Investment Fund ASI, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości).

- Do sukcesu w każdym procesie cyfryzacji potrzebnych jest pięć filarów: skala, inno­wacyjność, talenty, infrastruktura i prawo­dawstwo - wskazał Artur Waliszewski, dyrektor biznesowy Google w Europie Środkowo-Wschodniej, członek Think Tank NCBR. - Niewątpliwie stabilna sytuacja makroekonomiczna naszego kraju i rozmiar naszego rynku pozwalają na sprawne testo­wanie i wdrażanie najnowszych rozwiązań z zakresu technologii, a nasza głodna inno­wacji młoda gospodarka charakteryzuje się wysokim potencjałem przedsiębiorczości i kreatywności - zaznacza Artur Waliszewski.

Technologie przyszłości

Z 2604 analizowanych w publikacji umów w ramach POIR, prawie 60 proc. obejmowało prace związane z cyfryzacją. Spośród nich 40 proc. dotyczyło oprogramowania, 32 proc. innowacji procesowych, natomiast 28 proc. rozwiązań sprzętowych.

Co istotne, aż 85 proc. projektów związanych z rozwojem oprogramowania obejmuje swoim zakre­sem technologie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, sieci neuronowych, big data czy blockchain.

Obszary te stanowią również większość (46 proc.) w umowach dotyczących rozwiązań sprzętowych. Z kolei w zakresie innowacji procesowych, aż 85 proc. projektów ma na celu optymalizację i/lub automatyzację procesów. 

Warto podkreślić, że zdecydowana większość projektów finansowanych przez NCBR ma multidyscyplinarny charakter. Następuje w nich przenikanie się metod, technik i na­rzędzi badawczych czerpiących z więcej niż jednej dziedziny i dyscypliny nauki.

Takie projekty wymagają często nie tylko zaangażowania do współpracy jednostek naukowych, ale także przedsiębiorców z in­nych branż. Obserwujemy wtedy znaczne poszerzenie współpracy świata nauki ze światem biznesu.

Siła regionów

Które regiony Polski przodują w rozwoju technologii cyfrowych? W skali kraju znacząco wyróżniają się Śląsk, Małopolska i Mazowsze. Ponad 18 proc. projektów dofinansowanych w ramach POIR przez NCBR, wykorzystujących AI/ML/sieci neuronowe/Big Data czy blockchain do opracowania oprogramowania, realizowanych jest w Małopolsce.

Rozwijający się tu ekosystem IT, przyciąga globalnych potentatów. Synergię pomaga osiągnąć wysoce wykwalifikowana kadra wywodząca się z lokalnych ośrodków naukowych, jak również napływ specjalistów z całego kraju.

Z kolei ponad 16 proc. projektów związanych z udoskonaleniem procesów produkcyjnych, dofinansowanych w ramach POIR przez NCBR, realizowanych jest na Śląsku. W tym województwie zlokalizowanych jest wiele dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, głównie z branży chemicznej.

To one dzięki pomy­słom na nowe wykorzystanie czy ulepszenie technologii lub procesu funkcjonującego w obecnej działalności, realizują najwięcej projektów współfinansowanych z NCBR.

Natomiast ponad 40 proc. projektów związanych z opracowaniem rozwiązań sprzętowych wpisujących się w trendy transformacji cyfrowej, dofinansowanych w ramach POIR przez NCBR, realizowanych jest łącznie w Małopolsce, na Mazowszu i Śląsku.

Dominującą pozycję w liczbie realizowanych projektów związa­nych z rozwiązaniami sprzętowymi, należy przypisać województwu małopolskiemu. Warto zaznaczyć, że nieodłącznym elemen­tem inteligentnych, bardziej użytecznych rozwiązań sprzętowych jest rozwój oprogra­mowania, co przełożyło się na największą liczbę projektów realizowanych właśnie w tym regionie. Publikacja jest bezpłatna i dostępna do pobrania na stronie NCBR.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową, od ponad dekady łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Zobacz również: 100 mln zł na innowacje w żywieniu. NCBR ogłasza ważny konkurs

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NCBR zrobił przegląd cyfrowego rynku. Widać tu ciekawe trendy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.82.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!