PARTNERZY PORTALU

Nie tylko SpaceX i Virgin Orbit. Polskie firmy też mają kosmiczne ambicje

Nie tylko SpaceX i Virgin Orbit. Polskie firmy też mają kosmiczne ambicje
Polska branża kosmiczna rozwija się dynamicznie, ale i systematycznie. Rok 2022 będzie ważny dla wielu firm tego sektora. Fot. Shutterstock.com

Polskie firmy kosmiczne w 2022 roku nie zamierzają zwalniać tempa. Swój nowy sprzęt będą testować zarówno w laboratoriach, jak i na orbicie. Wszyscy uczestnicy rynku mają nadzieję na wdrożenie przez polskie władze Krajowego Programu Kosmicznego.

  • O plany na 2022 rok i spostrzeżenia dotyczące polskiej branży kosmicznej zapytaliśmy prezesów i menedżerów firm: Creotech Instruments, KP Labs, Progresja Space i SpaceForest.
  • Firma KP Labs wiosną 2022 roku planuje przeprowadzkę do zupełnie nowej siedziby – z własnym clean roomem, stacją naziemną i dobrze wyposażonymi stanowiskami inżynierskimi.
  • Creotech Instruments szykuje się m.in. do pozyskania kapitału w drodze oferty publicznej. Progresja Space ma przeprowadzić orbitalne demonstracje swoich napędów satelitarnych i kół zamachowych do mikrosatelitów.

Michał Zachara, dyrektor operacyjny KP Labs

- To będzie dla nas bardzo ważny rok z kilku względów. Po pierwsze w okolicach kwietnia będziemy przeprowadzać się do nowej siedziby, czyli naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego. To ponad 2300 mkw. powierzchni laboratoryjnych i biurowych, z własnym clean roomem, stacją naziemną i dobrze wyposażonymi stanowiskami inżynierskimi. Przeprowadzka pozwoli nam wejść na całkowicie nowy poziom jakości.

Rozpoczynamy kilka kluczowych dla firmy projektów, między innymi budowę jednostki do przetwarzania danych dla mikrosatelitów. Domykamy również istniejące projekty, takie jak np. budowę naszego satelity do obserwacji Ziemi w paśmie hiperspektralnym – Intuition-1. W połowie roku wysyłamy komponenty satelity na integrację do naszego partnera ze Szkocji, tak by pod koniec 2022 roku być gotowym na wystrzał na orbitę. To będzie dla nas przełomowe wydarzenie – weryfikacja w realnym środowisku, na orbicie.

Chcemy, by w kolejnych latach nasza firma przechodziła z roli poddostawcy do roli prime’a, co zaczęło się już dziać w 2021 roku, a kolejne lata –  mam nadzieję – tylko ugruntują tę drogę. Dodatkowo rozpoczynamy bardzo ciekawą podróż, poza naszą ziemską orbitę, ale o tym mam nadzieję dowiecie się w przyszłym roku.
To będzie bardzo istotny rok dla polskiej branży kosmicznej, która nierozerwalnie połączona jest z polityką. Przede wszystkim mam nadzieję, że w końcu przegłosowany zostanie Krajowy Program Kosmiczny, który będzie dużym wsparciem dla sektora, zarówno finansowo, jak i organizacyjnie.

Po drugie pod koniec przyszłego roku odbędzie się kolejna Rada Ministerialna ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej), podczas której zostanie ustalony polski budżet na kolejne lata oraz zostaną wybrane programy ESA, w których Polska będzie brać udział. Sprawne przeprowadzenie tego  procesu  jest szalenie ważne dla polskich firm, szczególnie tych, które swoje projekty realizują właśnie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Będzie to zapewne rok bardzo obfity w wydarzenia kosmiczne. Firmy takie jak SpaceX czy Virgin Orbit będą nadal prześcigały się w swoim „wyścigu zbrojeń”, ale jak grzyby po deszczu wyrastać im będzie konkurencja, taka jak Firefly czy Rocket Lab. Na pewno będzie ciekawie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie tylko SpaceX i Virgin Orbit. Polskie firmy też mają kosmiczne ambicje

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.146.28
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!