Niskie płace hamują robotyzację w Polsce

Niskie płace hamują robotyzację w Polsce
Polski przemysł odstaje pod względem robotyzacji od czech i Słowacji. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PSZ
  • Dodano: 04-09-2020 11:29

Pod względem zaawansowania robotyzacji i automatyzacji Polska niekorzystnie odstaje nie tylko od krajów Zachodu, ale również Czech i Słowacji. Jedną z przyczyn tego są niskie płace w naszym kraju, które nie mobilizują firm do inwestowania rozwiązania robotyczne. Takie wnioski płyną z dyskusji „Jutronauci: Robotyzacja i automatyzacja przemysłu w czasach pandemii”, którą zorganizowano na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Nasz region ma kilka bardzo charakterystycznych cech. Jedną z nich jest to, że przez ostatnich 30 lat bardzo wzrosło tu znaczenie rutynowych zadań kognitywnych. Drugą cechą jest rozwinięty przemysł samochodowy. Jeżeli przyjrzymy mu się bliżej, to okazuje się, że w Polsce robotów jest kilka razy mniej niż w Czechach czy na Słowacji - zwrócił uwagę Karol Muszyński z Katedry Filozofii, Prawa i Nauki o Państwie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

- W porównaniu z Czechami czy Słowacją zostajemy bardzo w tyle - przyznał Dariusz Wabik, sales manager w firmie FANUC Polska.

Karol Muszyński ocenił, że jedną z podstawowych barier jest to, iż firmy w Polsce nie mają motywacji do inwestowania w robotyzację i automatyzację. - Przez to, że mamy taką dziurę w regulacjach rynku pracy, że można bardzo mało płacić pracownikom - zaznaczył.

Tymczasem u naszych południowych sąsiadów sytuacja wygląda zupełnie inaczej, co widać szczególnie wyraźnie właśnie na przykładzie przemysłu motoryzacyjnego.

- Tam płaci się ludziom dwa razy lepiej w przemyśle samochodowym. W Polsce firmy nie inwestują w roboty, bo praca w Polsce jest ciągle bardzo tania. To jest złe zarówno dla pracownika, jak i przemysłu, który będzie tracił konkurencyjność i w końcu jest złe dla perspektyw polskiej gospodarki. W Czechach czy na Słowacji pracownicy już uczą się pracy z robotami, co pozwoli im lepiej stawiać czoła wyzwaniom przyszłości - skonkludował Karol Muszyński.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie płace hamują robotyzację w Polsce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!