Nowe horyzonty dla polskich innowatorów

Nowe horyzonty dla polskich innowatorów
Uczestnicy konferencji zastanawiali się m.in. nad tym jak zwiększać polski udział w europejskim programie Horyzont Europa oraz jak projektować narzędzia wspierające innowacyjność w przededniu uruchomienia nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej Fot. NCBR

- Innowacje nie wyrastają na samotnych wyspach, ale w dialogu. To etap namysłu, co, dlaczego, dla kogo, jak i po co chcemy zrobić, jest często najważniejszy - stwierdził dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki na konferencji „Horyzont Innowacji”, która poszukiwała odpowiedzi na pytania związane z rozwojem innowacji w Polsce.

Konferencja NCBR „Horyzont Innowacji”, zorganizowana 25 listopada, była miejscem wszechstronnej dyskusji ludzi budujących ekosystem innowacji. Uczestnicy konferencji zastanawiali się m.in. nad tym jak zwiększać polski udział w europejskim programie Horyzont Europa oraz jak projektować narzędzia wspierające innowacyjność w przededniu uruchomienia nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

- Jesteśmy w szczególnym momencie historii rozwoju społeczno-gospodarczego. Wiemy, że tradycyjne motory napędzania gospodarki już nie wystarczają. Rozwój wymaga poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych ale też organizacyjnych. To w innowacjach poszukuje się dziś odpowiedzi na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, skutkom pandemii czy zmianom społecznym. Właśnie tworzeniu innowacji, odpowiadających na wyzwania teraźniejszości i przyszłości, poświęcona jest konferencja pod nazwą „Horyzont Innowacji” - powiedział, otwierając konferencję, Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.
- Tesla, Szczepanik, Edison, Skłodowska, Łukasiewicz czy Patek i wielu innych odnosili sukcesy. Jedni żyli w niedostatku, inni w bogactwie, w różnych czasach i w różnych krajach. Co ich łączy - nieśmiertelność, którą zapewnili sobie swoimi innowacjami i wynalazkami. Współczesność jest opisana dynamiką rozwoju technologicznego a punkty odniesienia dla kolejnych faz rozwoju znajdują się coraz bliżej na osi czasu. Motto NCBR brzmi: „Przyszłość dzieje się u nas” - dodał.

Czas sztucznej inteligencji i 5G

Jak stwierdził Wojciech Kamieniecki, strategicznym celem NCBR jest wspieranie takich obszarów jak rozwój badań nad sztuczną inteligencją, automatyzacja i cyfrowa transformacja. - Technologie sztucznej inteligencji będą miały coraz większe zastosowanie w gospodarce. Od 2016 roku obserwujemy znaczący i systematyczny wzrost składanych przez przedsiębiorców i naukowców projektów z zakresu sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego - oznajmił.

To ukierunkowanie na rozwój technologii sztucznej inteligencji znajduje odzwierciedlenie w konkretnych działaniach. Przykładem jest niedawne uruchomienie IDEAS NCBR, ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji oraz ekonomii cyfrowej.

Jego prezes Piotr Sankowski na konferencji „Horyzont Innowacji” zwrócił uwagę, że algorytmy sztucznej inteligencji wiedzą o ludziach więcej, niż mogłoby nam się wydawać.

- Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, które jest podzbiorem sztucznej inteligencji, może się dowiedzieć o ludziach dużo więcej, niż my sami spodziewamy się, że możemy wnioskować - ocenił.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe horyzonty dla polskich innowatorów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!