Obudziły się uśpione konta prokremlowskie. Wcześniej walczyły ze szczepieniami

Obudziły się uśpione konta prokremlowskie. Wcześniej walczyły ze szczepieniami
Michał Wroczyński, prezes i współtwórca Samurai Labs Fot. mat. pras.

Konta, które zajmowały się skrajnymi narracjami, typu antyszczepionkowcy czy foliarze, nagle zamieniły się w konta propagandowe, prokremlowskie. Od początku tworzone były z myślą, by zebrać skrajną publiczność, która jest emocjonalnie zaangażowana i wierzy we wszystko, co tam jest podawane - wyjaśnia Michał Wroczyński, prezes i współtwórca Samurai Labs.

 • - W przypadku dezinformacji mamy do czynienia z typowymi mechanizmami, schematami - wskazuje Michał Wroczyński i radzi - Jeżeli nie jesteśmy pewni źródła danej informacji, powinniśmy się wstrzymać z jej powielaniem.
 • Social media stają się potężną bronią dezinformacyjną, a większość ich użytkowników nie ma odporności i nie umie się bronić. Zdaniem Wroczyńskiego potrzebne są mechanizmy, które wykrywają dezinformację. Internet, który znamy, wymaga jakościowej zmiany.
 • O narastających cyberzagrożeniach, ale także o znaczeniu i metodach dezinformacji oraz strategiach obronnych będziemy dyskutować w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To ostatnie godziny, by zarejestrować swój udział w wydarzeniu.

Wojna w Ukrainie przyniosła także wielką liczbę dezinformacji. Jak ją rozpoznać? Na co powinniśmy być szczególnie wyczuleni? 

Michał Wroczyński, prezes i współtwórca Samurai Labs: – Z punktu widzenia technicznego są to konta botowe. Istnieją różne technologie, aby wykryć, czy za kontem stoi człowiek, czy bot. Trzeba dojść do źródła informacji, to pozwoli nam zweryfikować jej prawdziwość. Dlatego, jeżeli nie jesteśmy pewni źródła danej informacji, powinniśmy się wstrzymać z jej powielaniem.

Jakie mamy narzędzia, by walczyć ze źródłami dezinformacji? 

– Na pewno powinniśmy je zgłaszać administratorom danego portalu. W tym momencie na dużych platformach nie ma skutecznych narzędzi, które automatycznie wykryją dezinformacje. Duże portale nie mówią, czy to jest fake, czy nie. Informują, kto finansuje albo kto stoi za danym kontem. Mamy sporo organizacji fact-checkingowych, które wtórnie służą danymi na temat prawdziwości konkretnych informacji. Niektóre portale oznaczają wtedy wiadomość, że może być nieprawdziwa. 

Wyobraźmy sobie, że social media to są tuby do przesyłania informacji – one nie wiedzą, co tam jest napisane.

W przypadku dezinformacji mamy do czynienia z typowymi mechanizmami, schematami. 

– Zgadza się. Na przykład wiadomość jest podana od kogoś, kto jest dobrze poinformowany. Drugim elementem jest podanie chociaż ziarenka prawdy, z którą możemy się zgodzić, zanim poda się wielką nieprawdę.

Kolejną zasadą działania takich kont jest, że ich użytkownik nigdy nie przyzna się do kłamstwa, będzie w nie brnął, bo część widowni jest z tego zadowolona. W końcu w momencie, kiedy ktoś próbuje prowadzić kontrdialog, atakowany jest personalnie, najlepiej przez kilku trolli z kilku kont.

Czy Big Techy nie powinny wdrażać mechanizmów, które wykrywają fake newsy?

– Takie mechanizmy muszą zacząć istnieć. Social media, które miały służyć dzieleniu się informacjami, stają się potężną bronią. Społeczeństwa są kompletnie nieodporne na to, jak wykorzystuje się social media i wszelkie aplikacje.

W momencie, kiedy wiadomo, że dany tekst jest dezinformacją, z punktu widzenia platformy można go wyłączyć. Do tej pory platformy mówiły, że nie odpowiadają za treści, które u nich się znajdują, chociaż na tym zarabiają. Myślę, że te czasy przechodzą do lamusa.

Proszę pamiętać, że przez jakiś czas moderatorzy Facebooka pracowali w Rosji i obsługiwali m.in. Ukrainę. Wiele fake newsów było wówczas ignorowanych. To wszystko wymaga jakościowej zmiany internetu, który znamy.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (46)

Do artykułu: Obudziły się uśpione konta prokremlowskie. Wcześniej walczyły ze szczepieniami

 • Franz Maurer 2022-04-29 17:49:53
  A co powiedzieć o grafini Róży Thun und Heande Hoch, która oskarża rząd w Warszawie o nieudzielenie pomocy ukraińskim uchodźcom? I oskarżenia te wygłasza w niemieckich me(R)diach, wspierających niemiecki rząd w antypolskiej krucjacie?
 • keczup 2022-04-26 11:03:34
  A ja na przykład chciałbym dowiedzieć sięczegokolwiek o stratach wojsk UKRAIŃSKICH! Niestety cenzura na to nie pozwala, więc słyszę tylko o dziesiątkach tysięcy zabitych rosyjskich żołnierzy i tysiącach zniszczonych rosyjskich samolotów, czołgów, transprterów itd. I Ukraińcy precyzyjnie co do sztuki potarfią to policzyć. Natomiast jak się dowiadujemy z ukraińskich szczekaczek propagandowych, dotychczas nie zginął ani jeden żołnierz ukraiński, nie został zniszczony żaden czołg a "duch Kijowa" jedną rakietą strąca 5 najnowocześniejszych rosyjskich samolotów. Aha! No i te moherowe babcie co to słoikiem z kiszonymi ogórkami strącają MiGa 29... Takie to są te antyszczepionkowe konta!
 • górnik dołowy 2022-04-26 10:55:43
  Za pierwszej komuny, takim bejsbolem do zwalczania opozycji było nadanie człowiekowi statusu "WRÓG LUDU". W sowietach i w innych komunistycznych rajach bolszewicy WYMORDOWALI ponad STO MILIONÓW WROGÓW LUDU. Żeby zostać wrogiem ludu wystarczyło na masówce w kopalni zapytać "Czymu ni ma masła?"
  • gugiel & fb 2022-04-27 11:14:42
   Od dzisiaj jesteś RUSKĄ ONUCĄ, ty podnóżku Putina! Będziesz wisiał!
 • Jędrzej 2022-04-25 19:44:05
  Zdecydowana większość wypowiedzi i lajków jest dowodem tezy wypowiedzianej w tym artykule. Foliarzy u nas nie brakuje. Ziemia jest płaska i tyle.
  • Lucy Fair 2022-04-26 11:22:59
   Jak widać, spreparowanych głupków też nie brakuje!
  • felczer 2022-04-29 11:41:36
   Ziemia jest płaska. A kto uważa inaczej jest ruską onucą.
 • fff 2022-04-25 09:25:55
  Trochę przerażające jest klasyfikowanie antyszczepionkowców COVIDowych i prokremlowskich troli jako tych samych. jeżeli ktoś miał uwagi do procesu szczepień na COVID, a normalnie się szczepi na inne choroby, to od razu do wora z onucami ruskimi. Niestety nikt nie rozlicza za to co było podczas 2 lat pandemii. Teraz przychało ponad 2 mln gości ze wschodu nieszczepionych na COVID i na inne choroby (dzieci niezaszepione chodzą do przedszkola) i nie ma problemu, a jeszcze 3 miesiące temu, żeby wyjechać bez zaszczepienia to trzeba było robić testy, dobrze, że nie analne jak w Chinach. Takie płynne przejście od ostrego zamordyzmu sanitarnego, do udawania, że nic sie nie dzieje budzi bardzo poważne obawy co do stanu globalnego systemu ostrzegania przed chorobami i ogólnie tego, co politycy (niektórzy nie przejmowali się obostrzeniami które wprowadzali) robia z ludźmi. Poza tym inflacja - wydaje się, jak to mówią foliarze, że pandemia i teraz wojna bardzo dobrze ukrywają zwiększony podatek inflacyjny. Kto go nakłada i dlaczego?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!