Oferta publiczna Aplisens, warta szacunkowo ok. 32 mln zł ruszy 22 kwietnia

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: ISB
  • Dodano: 07-04-2009 15:56

Pierwotna oferta spółki Aplisens, producenta kompleksowych rozwiązań w zakresie przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki, rozpocznie się 22 kwietnia od budowy księgi popytu i potrwa do 29 kwietnia. Szacunkowa wartość oferty, obejmującej 2,5 mln akcji nowej emisji serii B i 1,0 mln istniejących akcji serii A, wynosi brutto ok. 32 mln zł, w tym wartość nowych akcji to 21,3 mln zł netto, a koszty emisji to 1,8 mln zł, wynika z informacji przedstawicieli spółki.

Akcje Aplisens oferowane będą w dwóch transzach. W transzy dużych inwestorów spółka zaoferuje 2,7 mln akcji, a pozostałe 0,8 mln akcji, tylko nowej emisji, zostanie zaoferowanych w transzy małych inwestorów.

Zapisy na oferowane akcje inwestorzy mogą składać od 27 do 29 kwietnia 2009 r., zarówno w transzy detalicznej, jak i transzy dużych inwestorów. Ewentualne zapisy składane przez subemitentów odbędą się 30 kwietnia.

Maksymalna cena zostanie podana 20 kwietnia, 22 kwietnia rozpocznie się proces budowy księgi popytu, który potrwa do 23 kwietnia do godz. 15. Ostateczna cena emisyjna i liczba akcji sprzedawanych zostaną natomiast podane do 26 kwietnia.

Według harmonogramu, 5 maja ma nastąpić przydział akcji, a 7 maja zamknięcie publicznej oferty. Debiut jest natomiast przewidywany po 15 maja.

Oferującym jest Dom Maklerski Navigator.

Kapitał spółki dzieli się obecnie na 10 mln akcji o nominale 10 gr każda. Ponad 90% akcji posiadają założyciele i kluczowi akcjonariusze, natomiast 10,51% inne podmioty. Po ofercie 3,5 mln sztuk akcji nowi akcjonariusze razem z dotychczasowymi mniejszościowymi będą mieć 36,41% kapitału.

Spółka szacuje, że pozyska z emisji 21,3 mln zł netto. Środki zostaną przeznaczone głównie na inwestycje w rozwój mocy produkcyjnych (11,6 mln zł), zasilenie kapitału obrotowego (7,7 mln zł) oraz na inwestycje rozwojowe (1,2 mln zł) i 0,8 mln zł na zapłatę za 49% udziałów w spółce zależnej OSK.

Oprócz akcji nowej emisji, oferta Aplisens obejmuje 1 mln istniejących akcji serii A o szacunkowej wartości 8,5 mln zł netto.

Aplisens przewiduje, że w ciągu dwóch lat zainwestuje w rozwój organiczny 15-25 mln zł Strategia firmy zakłada też akwizycje z budżetem 30-40 mln zł, finansowane w pełni ze środków własnych i kredytów.

Rozmowy w sprawie dwóch akwizycji trwają i co najmniej jedna w perspektywie 2009 roku powinna być zakończona. Będzie to przejęcie w jednym z krajów UE, prowadzące do rozwoju oferty produktowej.

Druga akwizycja, prowadząca do rozwoju oferty usługowej jest 'dopinana' w Polsce, ale zostanie sfinalizowana raczej dopiero w 2010 roku.

Według prezesa Aplisensu, spółka rozmawia w sumie z kilkoma firmami.

W 2007 r. Aplisens zanotował 8,9 mln zł zysku netto, przy 11,3 mln zł zysku EBIT i przychodach w wysokości 41,2 mln zł. Według wstępnych danych w 2008 r. spółka osiągnęła odpowiednio 9,2 mln zł, 11,3 mln zł i 46,0 mln zł.

Prognoza na 2009 rok zakłada wzrost zysku netto do 11,1 mln zł, zysku EBIT do 13,8 mln zł, a przychodów do 61,6 mln zł.

Aplisens ocenia, że jest liderem wśród krajowych dostawców kompleksowych rozwiązań w zakresie przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej. Produkuje urządzenia do pomiaru ciśnienia, różnicy ciśnień, poziomu oraz temperatury wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Dodatkowo świadczy usługi doradcze związane z aplikacjami produkowanej aparatury, serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny. Zaplecze produkcyjne grupy obejmuje 5 zakładów w Polsce oraz jeden na Białorusi.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oferta publiczna Aplisens, warta szacunkowo ok. 32 mln zł ruszy 22 kwietnia

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!