Orange Polska planuje osiągnąć do 2040 r. neutralność klimatyczną. To o dziesięć lat wcześniej niż zakładają cele Europejskiego Zielonego Ładu czy rekomendacje globalnego stowarzyszenia operatorów telekomunikacyjnych (GSMA) dla branży. Spółka ma podstawy do wyznaczania sobie ambitnych zadań. W latach 2015-20 zredukowała emisje CO2 o 1/5, pomimo zwielokrotnienia transmisji danych w sieciach.
- W 2019 r. GK Orange Polska przyczyniła się do łącznej emisji 426 tys. ton CO2. W porównaniu z 2018 r. była ona o 5,5 proc. mniejsza. W porównaniu z rokiem 2017 redukcja wyniosła 9,2 proc.
- Największy udział w łącznej emisji - 92,2 proc. - miały emisje pośrednie (tzw. zakresu 2), powstające podczas produkcji kupowanej przez grupę energii elektrycznej. Orange w latach 2017-19 zmniejszył zużycie prądu o 5 proc.
- Grupa wdrożyła dotąd blisko 160 inicjatyw, ujętych w programie Energy Optimisation. W latach 2014-2019 przyniosły one łączne oszczędności 583 GWh. Przekłada się to na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery łącznie o 446 tys. ton.
Plany neutralności klimatycznej Orange Polska obejmują zarówno własne emisje bezpośrednie i pośrednie, jak i te powstające w łańcuchu wartości. W takim ujęciu firma raportuje je też już od kilku lat.
Struktura i infrastruktura
Grupa kapitałowa Orange Polska jest częścią Grupy Orange z siedzibą we Francji.Orange Polska jest jednym z największych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce. Działa we wszystkich segmentach rynku telekomunikacyjnego. Dostarcza komórkowe i stacjonarne usługi telekomunikacyjne, w tym połączenia głosowe, usługi przesyłu wiadomości i treści, dostęp do internetu oraz telewizję. Ponadto Grupa świadczy usługi ICT (information and communications technology), usługi dzierżawy łączy oraz inne usługi telekomunikacyjne.
Grupa ta ma największą infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce. Jej Orange Światłowód dotarł na koniec 2020 r. do 5 mln gospodarstw domowych. Udział klientów korzystających ze światłowodu wśród wszystkich klientów stacjonarnego internetu Orange potroił się w ciągu trzech lat, do 27 proc. w końcu 2020 r.
Akcje Orange Polska są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Od aplikacji po handel energią
Grupa kapitałowa Orange Polska składa się ze spółki wiodącej Orange Polska SA i jej spółek zależnych:- Blue Soft opracowuje oprogramowanie i aplikacje dla biznesu
- TP Teltech specjalizuje się w utrzymaniu sieci telekomunikacyjnych, projektowaniu i budowie infrastruktury telekomunikacyjnej, a także świadczeniu usług antywłamaniowych i monitoringu pożarowego dla Orange
- Integrated Solutions oferuje innowacyjne rozwiązania w obszarach: integracji sieci lokalnych i rozległych (LAN i WAN), Unified Communication, bezpieczeństwa sieci
- Craftware zajmuje się analizą, projektowaniem i wdrażaniem systemów zarządzania relacjami z klientami (CRM)
- Orange Energia jest największym alternatywnym sprzedawcą energii elektrycznej w Polsce. Spółka powstała w 2017 r. i jest jedynym podmiotem w Grupie Orange odpowiedzialnym za działalność w obszarze sprzedaży energii elektrycznej
Emisje gazów cieplarnianych - trzy zakresy
W 2019 roku GK Orange Polska przyczyniła się do łącznej emisji 426 tys. ton CO2. W porównaniu z 2018 r. była ona mniejsza o 5,5 proc. a w porównaniu do 2017 r. - o 9,2 proc.