Oto liderzy gospodarki cyfrowej w regionie. Wiele firm jest z Polski

Oto liderzy gospodarki cyfrowej w regionie. Wiele firm jest z Polski
Wartość cyfrowych liderów w Europie Środkowo-Wschodniej szybko rośnie Fot. Shutterstock, Inc.

Ponad 130 mld dolarów - tyle wartych jest 100 cyfrowych czempionów z Europy Środkowo-Wschodniej. Fundacja Digital Poland przygotowała właśnie ranking największych technologicznych spółek, które rozwijają cyfrową gospodarkę regionu i przyczyniają się do odbicia gospodarczego po pandemii. W zestawieniu znalazło się miejsce dla 45 przedsiębiorstw z Polski.

  • Autorzy rankingu wyliczają, że wartość cyfrowych czempionów w naszym regionie jest kilkanaście razy większa niż dekadę temu. Tym samym pod względem tempa rozwoju wyprzedzamy tu nawet Chiny.
  • Spośród 100 cyfrowych czempionów z regionu CEE, aż 36 to tzw. Cyfrowe Feniksy, czyli spółki o wycenach przekraczających 1 mld dolarów. Ich łączna wartość to ponad 88 proc. wyceny wszystkich spółek w rankingu.
  • Jeśli idzie o kraje, to liderami rankingu pod względem wartości spółek są: Polska, z której najwyżej wyceniani czempioni to Allegro, InPost i CD Projekt, Rumunia z UiPath, eMAG i Bitdefender, oraz Estonia, z której pochodzą Wise, Bolt, PlayTech.
Ranking Digital Champions CEE powstał na podstawie aktualnych i opartych na surowych kryteriach finansowych danych. O wyborze czempionów decyduje nie tylko EBITDA, ale przede wszystkim kapitalizacja, a większość przychodów czempiona musi pochodzić z produktów i usług cyfrowych lub sprzedawanych przez kanały cyfrowe.

Zestawienie obejmuje firmy z 17 państw. Są to: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja oraz Słowenia.

Zobacz także: Fundusze VC zainwestowały w Polsce prawie 600 mln zł w jeden kwartał

Dane do rankingu zapewniły specjalistyczne platformy Dealroom, Merger Market i Pitchbook, a także ponad 40 funduszy Private Equity i VC.

Partnerami Fundacji Digital Poland w projekcie są między innymi: Arthur D. Little (ADL), Daftcode, MCI Capital, PFR Ventures czy UPC (Liberty Global).

Ranking prezentuje cyfrowych czempionów w trzech kategoriach, w zależności od ich wartości:
  • Cyfrowe Feniksy – 36 spółek, których wyceny przekraczają 1 mld dolarów,
  • Cyfrowe Smoki – 25 spółek w wycenie od 250 mln do 1 mld dolarów,
  • Cyfrowe Wilki – 39 spółek o wycenie pomiędzy 100-250 mln dolarów.
- Korzystając z tak wielu wiarygodnych źródeł, przy tak szerokim wsparcie rynku private equity i VC, stworzyliśmy pierwszy tak kompleksowy, rzetelny i obiektywny ranking na rynku. Chcemy w ten sposób pokazać inwestorom nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na świecie, że nasz region jest pełen ciekawych i wartościowych spółek - tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland.

Ilościowo przoduje Polska

Liderem regionu pod względem zarówno liczby cyfrowych czempionów, jak i ich wartości jest Polska – z naszego kraju pochodzi 45 spółek o łącznej wycenie blisko 43 mld dolarów. Wśród nich są takie marki jak Allegro, InPost, CD Projekt, Techland czy Wirtualna Polska. Co więcej, pod względem liczby czempionów Polska zajmuje czołowe miejsce w każdej z sześciu kategorii rankingu: od e-commerce, przez media i rozrywkę, SaaS, fintech, oraz cyfrową infrastrukturę i cyberbezpieczeństwo.

Na drugiej pozycji jest Rumunia z sześcioma czempionami o wartości 31 mld dolarów, wśród których znajduje się najwyżej wyceniana spółka w całym rankingu – UiPath. Trzecie miejsce przypadło natomiast Estonii, której technologiczni liderzy wyceniani są na kwotę blisko 20 mld dolarów, na co w ponad połowie składa się wartość fintechu Wise i Bolt.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto liderzy gospodarki cyfrowej w regionie. Wiele firm jest z Polski

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.230.154
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!