PARTNERZY PORTALU

Otwarcie naborów w nowym przedsięwzięciu „MeduM”

Otwarcie naborów w nowym przedsięwzięciu „MeduM”
fot. NCBR
  • Autor: Artykuł dostarczony przez NCBR
  • Dodano: 15-04-2022 13:14

Od 11 kwietnia br. organizacje pozarządowe mogą aplikować w nowym konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem „MeduM” jest opracowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia uczniów w wieku 12-18 lat, które zostaną udostępnione na specjalnej platformie VoD. Przedsięwzięcie służy zwiększeniu udziału innowacyjnych metod edukacyjnych w procesie kształcenia w Polsce.

- Współczesna edukacja w naturalny sposób w coraz większym stopniu będzie wspierana przez nowoczesne rozwiązania technologiczne. To właśnie sięganie po materiały wideo, z którymi młodzież styka się na co dzień, może uatrakcyjnić proces zdobywania przez nią wiedzy w trakcie edukacji szkolnej. Nowa platforma streamingowa oraz zamieszczane na niej treści, które powstaną dzięki przedsięwzięciu „MeduM”, wzbogacą i unowocześnią ofertę polskich szkół – podkreślił Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

W efekcie przedsięwzięcia powstać mają rozwiązania technologiczne, które zwiększą atrakcyjność procesu edukacji w Polsce, pobudzą do działania i pogłębią wiedzę odbiorców. Krótkie materiały video, wzbogacone atrakcyjnymi rozwiązaniami graficznymi i animacją, które będą prezentowane na specjalnej platformie streamingowej VoD, będą łatwo dostępne w szczególności dla osób wymagających specjalnego wsparcia w procesie edukacji (w tym uchodźców).

- Chcemy, by efekty przedsięwzięcia „MeduM” wsparły nauczycieli w ich pracy dydaktycznej. Liczymy, że organizacje pozarządowe, które zrealizują platformę oraz potrzebne materiały multimedialne, wniosą nowe, świeże spojrzenie na dotychczas przekazywaną wiedzę, zainteresują nią młodzież i pomogą skupić ich uwagę na najistotniejszych zagadnieniach. To kolejne działanie, dzięki któremu NCBR wspiera rozwój nowoczesnych technologii w edukacji – zauważył dr Remigiusz Kopoczek, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kontent prezentowany na platformie zostanie dostosowany do potrzeb, zainteresowań i możliwości poznawczych i percepcyjnych młodzieży w wieku 12-18 lat. Dobór treści uwzględniał będzie podstawę programową obowiązującą na poszczególnych etapach edukacji szkolnej. Innowacyjne elementy tego przedsięwzięcia to wykorzystanie różnorodnych form przekazu i komunikacji (w tym choćby influencerów internetowych), krótka forma materiałów, położenie nacisku na stworzenie platformy prezentującej treści z dziedziny historii i szeroko rozumianej kultury. Platforma MeduM to także pierwsze przedsięwzięcie, które na taką skalę przedstawiać będzie młodzieży zagadnienia innowacyjności, realizowanych projektów i szeroko rozumianej nowoczesności. Wątek ten stanowi uzupełnienie prowadzonej już edukacji w obszarze przedsiębiorczości.

Wielkość dofinansowania, jakie można uzyskać na realizację przedsięwzięcia to łącznie 29 mln zł. Z tej kwoty 7 mln zł pozwoli na uruchomienie i utrzymanie platformy, a 22 mln zł zostanie przeznaczonych na tworzenie minimum 230 multimedialnych materiałów edukacyjnych, w trzech obszarach tematycznych.

Do otwartego konkursu ofert mogą przystąpić organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057). Przedsięwzięcie jest realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Nabór wniosków zostanie otwarty 11 kwietnia br. i potrawa do 6 maja br.

Szczegółowe informacje na temat konkursu: https://www.gov.pl/web/ncbr/multimedialna-edukacja-mlodziezy-medum

***

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową od ponad dekady łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Otwarcie naborów w nowym przedsięwzięciu „MeduM”

  • pseudo-innowacyjność 2022-04-15 18:55:56
    Już dzieci, młodzież - czyli uczniowie i ludzie młodzi - czyli studenci "przetestowali" jak wygląda "innowacyjne" zdalne kształcenie w okresie tzw. "pandemii". Więcej było głosów krytyki aniżeli pochwały i to zarówno w przypadku młodych pokoleń uczących się jak i nauczycieli akademickich i niższego szczebla edukacji. Jeśli cyfryzacja ma stać się "cyfrową kurtyną" odgradzającą rówieśników od siebie nawzajem oraz od nauczycieli(i na odwrót) to walić taki postęp, który odczłowiecza, dehumanizuje, alienuje. Jesteśmy ludźmi a nie cyborgami, normalnym społeczeństwem a nie cyfrowym jak się to chce wmawiać.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!