PARTNERZY PORTALU

PLM w konstrukcji maszyn – chmurowy sposób na największe wyzwania

PLM w konstrukcji maszyn – chmurowy sposób na największe wyzwania
mat.pras.
 • Autor: Artykuł promocyjny
 • Dodano: 15-06-2022 17:02

Wykorzystując możliwości opartej o chmurę cyfryzacji, konstruktorzy maszyn i urządzeń mogą oszczędzić zasoby, skrócić czas opracowywania nowych rozwiązań oraz obniżyć koszty.

 • Współczesny rynek maszyn przemysłowych jest sterowany zmiennymi potrzebami klienta. Aby za nimi nadążyć operatorzy maszyn wymagają coraz bardziej skomplikowanych urządzeń
 • Konstruktorzy urządzeń przemysłowych działają pod coraz większą presją zmiany kolejnych projektów i dostosowywania rozwiązań do zmiennych potrzeb
 • Powstaje konieczność wprowadzenia zmian w podejściu do aktualnych procesów i zarządzania cyklem życia produktu przez producentów maszyn
 • Wdrażając rozwiązania technologiczne oparte o chmurę obliczeniową firmy konstrukcyjne mogą śledzić i zarządzać złożonymi wymaganiami klientów oraz wykorzystywać dane z podobnych projektów, aby szybciej wprowadzać nowe maszyny na rynek.

Postęp technologiczny pozwala producentom dóbr konsumpcyjnych wytwarzać produkty o różnych rozmiarach, kolorach, materiałach i zastosowaniach, a tym samym na bieżąco zaspokajać stale zmieniające się potrzeby konsumentów. Jednocześnie zjawisko to stanowi ogromne obciążenie dla konstruktorów maszyn, od których wymaga się aby projektowali i wprowadzali na rynek coraz bardziej elastyczne i zwinne maszyny. Aby sprostać potrzebom, nie wypaść z rynku i pozostać konkurencyjnymi firmy tworzące maszyny i urządzenia przemysłowe powinny zmienić podejście do prowadzonej działalności i w większym niż do tej pory stopniu oprzeć ją o technologie cyfrowe.

Kultura zmian

W przypadku produkcji przemysłowej bardzo dużo mówi się dziś o idei Przemysłu 4.0. Łącząc już posiadane rozwiązania i technologie z narzędziami cyfrowymi, firmy produkcyjne mogą zwiększać efektywność i osiągać satysfakcjonujące wyniki biznesowe. Producenci coraz chętniej sięgają więc po urządzenia Przemysłowego Internetu Rzeczy oraz wspomagające je oprogramowanie. Wykorzystuje ono takie technologie, jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, narzędzia analityczne oraz automatyzujące procesy. Zastosowane w zakładach produkcyjnych, a nawet w całej organizacji, nowe rozwiązania pomagają podnieść wydajność produkcji, zmniejszyć liczbę błędów, zwiększyć wgląd w działalność, a także optymalizować procesy biznesowe.

W przypadku konstruktorów maszyn przemysłowych kultura zmiany, z którą mamy tu do czynienia, pomaga poskromić rosnącą złożoność produktów, sprostać wymaganiom klientów, wyprzedzić globalną konkurencję, zwiększyć rentowność czy zatrzymać najlepszych pracowników. Kultura zmiany zaczyna się, i jest napędzana, cyfryzacją. Wdrożenie odpowiedniego oprogramowania wspiera krytyczne z punktu widzenia konstruktorów procesy, w tym odpowiedzialne za ponowne wykorzystanie danych projektowych oraz z zakresu mechatroniki. Zyskują też takie obszary, jak zarządzanie zamówieniami w czasie rzeczywistym i wykorzystanie rozwiązań modułowych do natychmiastowej realizacji projektów.  

Chmura w produkcji przemysłowej

W przypadku konstrukcji maszyn i urządzeń przemysłowych początkiem drogi do transformacji cyfrowej i usprawnienia procesów biznesowych jest najczęściej wdrożenie narzędzi opartych na chmurze obliczeniowej. Dobrym przykładem jest tu oprogramowanie do zarządzania projektami, procesami i wymaganiami dostępne w modelu SaaS, czyli jako usługa. Umożliwia ono konstruktorom identyfikowanie informacji oraz monitorowanie i realizowanie w czasie rzeczywistym kolejnych etapów projektu za pomocą pulpitów nawigacyjnych. Integrując je z rozwiązaniami do konfiguracji i ponownego wykorzystania maszyn uzyskuje się znacznie większą spójność w posiadanym ekosystemie.

Wstępnie skonfigurowane oprogramowanie maszyn zapewnia możliwość ponownego wykorzystania i zmiany informacji projektowych w ramach wielu zamówień, a narzędzia do zarządzania projektami ułatwiają współpracę zdalną, zwiększają też przejrzystość wymagań, harmonogramów i budżetów niezbędnych do osiągnięcia celów. Co istotne, konfiguracja i ponowne wykorzystanie maszyn pozwalają konstruktorom korzystać również z szablonowego, opartego na chmurze systemu oprogramowania. System pozwala im szybko i łatwo reagować na zmieniające się wymagania klientów, ponieważ mogą pozyskiwać, klonować i zarządzać strukturą maszyn oraz dokumentami CAD jako zsynchronizowanymi obiektami biznesowymi. 

Skupienie na kluczowych obszarach

Adaptując do swojej działalności technologie chmurowe konstruktorzy maszyn mogą z łatwością śledzić złożone wymagania klientów i zarządzać nimi, realizować kolejne żądania zmian i ponownie wykorzystywać dane z analogicznych projektów. Wszystko to pozwala im uzyskać większą oszczędność czasu, kosztów i zasobów, a przede wszystkim szybciej wprowadzać maszyny na rynek. Niezbędne funkcjonalności dostarcza tu oprogramowanie PLM, które pozwala konstruktorom maszyn w pełni wykorzystać posiadane możliwości zarządzania projektami, procesami i wymaganiami, konfiguracją oraz ponownym wykorzystaniem maszyn.

Co więcej, oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktu pomagają firmom przezwyciężać silosowe procesy, zapewniając dzięki temu zintegrowane podejście do zarządzania projektami, konfiguracją i ponownym wykorzystaniem zestawień materiałowych. Rozwiązania tego typu oferuje m.in. firma Siemens. Korzystając z przygotowanego przez nią software’u konstruktorzy maszyn mogą, m.in., zarządzać projektami, procesami i wymaganiami w oparciu o najlepsze praktyki branżowe. Narzędzie obejmuje też takie obszary, jak konfiguracja i ponowne wykorzystanie maszyn dzięki możliwości szybkiego pobierania i klonowania konstrukcji maszyn/dokumentów CAD. Co ważne, poszczególne działy firmy mogą uzgadniać projekty w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, korzystając z opartej na chmurze platformy Siemens.

Możliwości nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań chmurowych przeznaczonych dla konstruktorów maszyn i urządzeń przemysłowych są dużo większe. Powyższy artykuł opisuje wyłącznie mały wycinek ich funkcjonalności i realnej mocy. To właśnie dzięki niej transformacja cyfrowa jest inwestycją, która stanowi relatywnie mały krok finansowy, a zapewnia ogromny skok technologiczny firmom, które się jej podejmą.

Jeśli interesuje Cię tematyka transformacji cyfrowej i zarządzania cyklem życia produktu w obszarze konstrukcji maszyn i urządzeń przemysłowych, zapraszamy do pobrania i lektury specjalnie opracowanych materiałów z tego zakresu:

Z materiałów: „Zarządzanie cyklem życia produktu dla konstruktorów maszyn”, przygotowanych przez firmę Siemens, dowiesz się jak:

 • Przezwyciężyć globalną presję i zapewnić zadowolenie pracowników dzięki narzędziom do zarządzania projektami
 • Zaspokoić wymagania klientów poprzez konfigurację i ponowne wykorzystanie maszyn
 • Zwiększyć rentowność i przyspieszyć realizację zamówień dzięki połączonym funkcjom ETO/CTO

Nie zwlekaj. Pobierz krótki opis rozwiązania.

 

E-book:  „Zintegrowane podejście do projektowania maszyn, zarządzania projektami i konfiguracji” poświęcono, między innymi, najbardziej istotnym dla konstruktorów maszyn obszarom PLM, w tym:

 • Zarządzaniu projektami, procesami i wymaganiami
 • Konfiguracji i ponownemu wykorzystaniu maszyn
 • Łączeniu funkcji ETO/CTO

Nie zwlekaj. Pobierz bezpłatny ebook.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PLM w konstrukcji maszyn – chmurowy sposób na największe wyzwania

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.145.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!