PARTNERZY PORTALU

Polacy nie zdają sobie sprawy, jak zarabia się na start-upach

Polacy nie zdają sobie sprawy, jak zarabia się na start-upach
Rynek funduszy VC w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat mocno urósł (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PTWP

- Jest jeszcze wiele pracy edukacyjnej do wykonania, aby Polacy zrozumieli, jak inwestowanie w technologie pozwala zwiększać prywatny majątek - twierdzi w rozmowie z WNP.PL Dariusz Lewandowski, prezes Aria Fund, funduszu typu venture capital.

 • Zdaniem Dariusza Lewandowskiego, najważniejszymi wydarzeniami 2021 roku bez wątpienia były duży napływ kapitału na rynek giełdowy, VC oraz ogromna liczba transakcji zawartych zarówno na rynku prywatnym, jak i publicznym.
 • - Polski rynek venture capital rozwinął się ogromnie w ostatnich 2 latach. Liczba oraz wartość transakcji mocno wzrosły, do tego powstaje coraz więcej nowych podmiotów zainteresowanych tą klasą aktywów - podsumowuje prezes Aria Fund.
 • - W 2022 roku możemy spodziewać się utrzymania tempa rozwoju naszych lokalnych start-upów, co będzie skutkowało zwiększeniem liczby polskich unicornów. Dodatkowo widać już, że coraz większe zainteresowanie inwestycjami w naszym regionie wyrażają znane europejskie fundusze - ocenia Lewandowski.

Jak można podsumować 2021 rok w branży technologicznej? Które zjawiska i wydarzenia wydawały się najważniejsze? Jakie były dokonania Aria Fund w tej sferze?


- Rok 2021 był niezwykle udany w branży technologicznej. Trend ten zaczął się w połowie 2020 roku, po wybuchu pandemii, która w naszej ocenie już na stałe zmieniła paradygmaty w wielu branżach i sektorach oraz była triggerem do zrozumienia przez większość, jak istotne znaczenie w dzisiejszym ekosystemie gospodarczym mają nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Najważniejszymi wydarzeniami bez wątpienia były duży napływ kapitału na rynek giełdowy, VC oraz ogromna liczba transakcji zarówno na rynku prywatnym jak i publicznym. Wiele opracowań pokazuje, iż w na przekroju 2020-2021 mieliśmy do czynienia z boomem inwestycyjnym porównywalnym do przełomu 2000 roku.

Zobacz także: Małe fundusze, duże pieniądze. Oto polski rynek VC

Dodatkowo do tej pory nie mieliśmy do czynienia z tak szerokim zjawiskiem znanym jako „helicopter money” oraz tak ogromnej „huśtawki” związanej z podejściem banków centralnych do kwestii luzowania ilościowego oraz monetarnego.

Ponadto, po niezwykle uciążliwym okresie lockdownów, większość społeczeństwa po wyjściu z domu skupiła się na konsumpcji, przez co wskaźniki konsumenckie biły rekordy. Z tego też powodu tak wiele gospodarek boryka się obecnie z nadmierną inflacją, który została napędzona przez wiele czynników.

Aria jako fundusz bardzo się rozwinęła przez ostatni rok. Udało się nam zainwestować w bardzo obiecujące projekty, takie jak Sundose oraz Nethone, pozyskać wielu partnerów biznesowych oraz znacząco powiększyć network wśród funduszy.

Niebawem ogłosimy kolejną inwestycję, która będzie przypieczętowaniem tego bardzo dobrego dla nas roku, jednocześnie pokazując, że ciężka praca, statystyka oraz analityczne podejście do weryfikowanych projektów inwestycyjnych pozwalają oczekiwać, iż nasi inwestorzy w długim terminie powinni być zadowoleni z osiąganych przez nasze spółki wyników.

Czy niedobory na rynku półprzewodników dotknęły w jakiś sposób działalność Aria Fund? Co pan sądzi o tej całej sytuacji? Jak może wyglądać sprawa dostępności półprzewodników w 2022 roku?

- Żadne z naszych spółek nie odczuły problemów związanych z niedoborem półprzewodników, co nas niezmiernie cieszy i pokazuje, że nasze spółki są przygotowane nawet na najmniej spodziewane scenariusze oraz mają zabezpieczone dostawy odpowiednich półprzewodników do rozwoju swoich produktów.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Polacy nie zdają sobie sprawy, jak zarabia się na start-upach

 • Dej mnie 2021-12-29 11:09:38
  To takie "deje" są tylko, że business class
 • BEM 2021-12-28 08:20:15
  Czy ktoś słyszał, że te "jednorożce" coś wyprodukowały ? Czy to aby po prostu ie jest nowa piramida finansowa? Nic dziwnego że nie cierpią z powodu braku dostaw ...
 • Verus 2021-12-28 04:02:52
  Po polski mówimy „katalizator zmian”, a nie żaden „trigger”, ćwierćinteligenci biznesowi.
 • piotrek 2021-12-28 02:02:45
  Przede wszystkim to środowisko startupowe w Polsce moim zdaniem to nie są ludzie, którzy wiedzą , co to jest ryzyko biznesowe. To są złote dzieci dobrze ustawione przez rodziców, trochę promowanych pracowników uczelni (Często też dzieci odpowiednich rodziców) . Jeżeli mielibyśmy jako kraj zrobić skok w kwestii innowacji to w jakiś sposób trzeba by brutalnie od strumienia wsparcia odciąć ludzi nieproduktywnych i poszukiwać wynalazców i wdrożeniowców oraz skracać łańcuchy decyzyjne i łańcuchy finansowania. Ale zbyt wielu pasożytów by na tym straciło...
 • Furmanka 2021-12-27 20:40:56
  Subtelny nagon?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!