Polska ma nowe produkty przyszłości

Polska ma nowe produkty przyszłości
Wnętrze Kapsuły Badań i Zmysłów opracowanej przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu Fot. IFPS

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęły w połowie czerwca XXIII edycję konkursu Polski Produkt Przyszłości. Za najlepsze uznano nowatorskie projekty: Urządzenie AngioExpert do nieinwazyjnej oceny krążenia naczyniowego, FRANKD – szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2 oraz VENTIL – urządzenie do niezależnej wentylacji płuc. Nagród i wyróżnień było jednak więcej. W przypadku niektórych z nich sprawdziliśmy, jak dokładnie powstały, co przesądza o ich innowacyjności i może być kluczowe dla budowy pozycji rynkowej.

Prezentujemy pierwszą część materiału poświęconego projektom wyróżnionym w konkursie Polski Produkt Przyszłości.

Szybki test na miarę XXI wieku

Jednym z projektów uznanych za najlepsze w konkursie Polski Produkt Przyszłości jest FRANKD, czyli szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2. To przełomowe, bezpośrednie i nie wymagające izolacji materiału genetycznego rozwiązanie jest efektem współpracy firmy GeneMe z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej.
Głównymi zaletami FRANKD są szybkość i niskie koszty zastosowania. - Testy realizowane metodą RT-LAMP są szybkie i tanie, co pozwala na przebadanie wielu osób w relatywnie krótkim czasie przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztu jednego oznaczenia - twierdzi Kasjan Szemiako, dyrektor ds. technologii (CTO) GeneMe.

- Testy FRANKD nie odbiegają jakością od testów RT-PCR i pozwalają na uzyskiwanie pełnowartościowych wyników. Jednak to co moim zdaniem głównie wyróżnia testy FRANKD to fakt, że jest to rozwiązanie opracowane przez polskich naukowców i w całości produkowane w Polsce. W przypadku tego typu rozwiązań jest to na rynku dużą rzadkością, ponieważ większość testów na obecność COVID-19 sprowadzana jest z zagranicy - dodaje dyrektor Szemiako.
Prace nad projektem rozpoczęte w marcu 2020 roku postępowały one bardzo szybko. W efekcie FRANKD dostępny w sprzedaży jest od końca maja 2020 roku, a jako usługa w placówkach prywatnego Centrum Medycznego Damiana od czerwca. Firma nie ogranicza jednak swojej działalności jedynie do Polski, choć to w naszym kraju dysponuje najbardziej kompleksową ofertą.

- W Polsce oferujemy produkt jako usługę, głównie z uwagi na to, że posiadając własne laboratorium diagnostyczne jesteśmy w stanie sami realizować testy. Za granicą skupiamy się na sprzedaży odczynników do takich krajów, jak chociażby Wielka Brytania, Brazylia czy Filipiny. Pandemia oraz wprowadzenie na rynek testów FRANKD dało nam ogromną możliwość rozwoju i aktualnie ciągle pracujemy nad nowymi testami i wprowadzamy kolejne produkty, które cieszą się sporym zainteresowaniem - tłumaczy Kasjan Szemiako.

Geolokalizacja dla bezpiecznej pracy

Podczas uroczystej gali Polskiego Produktu Przyszłości przyznano też m.in. nagrody specjalne. Nagroda specjalna za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) trafiła do firmy InnerWeb za system InnerWeb – wirtualny strażnik, który chroni miejsce pracy i alarmuje, gdy dochodzi do sytuacji niebezpiecznych.

W ramach systemu autonomiczna sieć iBeacon współpracuje z aplikacją mobilną do e-pozwoleń w zakładzie przemysłowym, monitorując firmy zewnętrzne i pracowników w prowadzonych pracach naprawczych, serwisowych i modernizacyjnych.

- Usługa InnerWeb dostarcza aplikację mobilną stworzoną dla przemysłu i jest najnowocześniejszym na świecie systemem IT, opartym całkowicie o geolokalizację. W geolokalizacji chodzi o monitorowanie pracy pracowników i firm zewnętrznych na terenie wnętrza zakładu oraz obszarów przyległych w oparciu o technologię bluetooth - tłumaczy Marcin Worecki, prezes InnerWeb.- Tym co nas wyróżnia jest możliwość raportowania i zaspokajania potrzeb pracowników na hali produkcyjnej z urządzenia mobilnego w kilka sekund. Otwieranie e-pozwoleń na pracę w mniej niż minutę, a nie jak dotąd, w mniej niż 30 minut. InnerWeb otwiera erę szybkiego dostępu do informacji, zawstydzając obecne globalne systemy informatyczne swoim czasem reakcji. Czas jaki poświęcają pracownicy w procesie raportowania czy zgłoszeń awarii jest w InnerWeb pomijalny. Nowoczesność nie tylko przynosi postęp ale również znaczne korzyści finansowe. Dziś można stać się smart factory w zaledwie 3 tygodnie - zapewnia.
Innowacyjnym aspektem rozwiązania jest system ochrony PRZED-pożarowej. To system działający jeszcze przed powstaniem pożaru i nie odnosi się do ochrony przeciwpożarowej, która ma zadanie zwalczać ogień i alarmować o jego istnieniu. Firma złożyła już wniosek patentowy do Europejskiego Urzędu Patentowego na system i metodę ochrony miejsca pracy z użyciem elektronicznych pozwoleń. Z początkiem 2021 roku powstał też elektroniczny moduł oceny ryzyka miejsca prowadzonych prac metodą „Risc Score” dla elektronicznych pozwoleń na prace, w tym prace szczególnie niebezpiecznych, opracowany przy współudziale firmy Alstom Konstal z Chorzowa.

- Pomysł na InnerWeb powstał w 2015 roku w odpowiedzi na potrzebę uporządkowania pozwoleń na pracę dla firm zewnętrznych w zakładach przemysłowych. Nad komercjalizacją projektu pracujemy aktywnie od 2018 roku. Spółka docelowa InnerWeb powstała w 2020 roku - opowiada Marcin Worecki.

Obecnie firma realizuje pierwsze wdrożenia produkcyjne swojego systemu. - Nasz początkowy budżet 25 tyś. zł na ten projekt obecnie wynosi 100-krotnie więcej (w ciągu 30 miesięcy). Przeprowadziliśmy dziesiątki prezentacji w zakładach branży automotive, przetwórstwa tworzyw sztucznych, spożywczej, energetycznej, kolejowej i wiemy, że posiadamy uniwersalne rozwiązane odpowiadające na bieżące potrzeby zakładów w Polsce, Europie i na świecie - mówi prezes InnerWeb.

- Poszukujemy Partnerów aby skalować InnerWeb i docierać do globalnych stref przemysłowych. Do końca 2023 roku planujemy ogłosić ofertę publiczną - zapowiada Marcin Worecki.

Kapsuła dla zmysłów

Jedno z wyróżnień w kategorii „Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki” zdobył Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, który zaprezentował Kapsułę Badań i Zmysłów, czyli zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, równowagi, powonienia, smaku) oraz narządu mowy.

- Główną cechą, która wyróżnia Kapsułę Badań Zmysłów od innych podobnych urządzeń jest to, że pozwala ona na przeprowadzenie badań przesiewowych narządów zmysłów oraz narządu mowy samodzielnie, w jednym miejscu, co powoduje skrócenie czasu oczekiwania na wizyty u kilku specjalistów, a także obniżenie kosztów ogólnych diagnostyki i rehabilitacji schorzeń narządów zmysłów, a zwłaszcza powszechnych badań przesiewowych. Urządzenie posiada duży potencjał w dobie trwającej obecnie pandemii COVID-19, ponieważ pozwala na przeprowadzenie badań przesiewowych zmysłu smaku i węchu, co jest niezwykle istotnym elementem, zarówno w profilaktyce jak i diagnostyce SARS-CoV-2 - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński z IFPS, pomysłodawca i kierownik projektu.

Urządzenie umożliwia także wykrycie pierwszych symptomów chorób rozwijających się na podłożu neurodegeneracyjnym, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Dodatkowo testy zastosowane w Kapsule są uniwersalne, gdyż umożliwiają wykonanie badań osobom w różnym wieku, począwszy od dzieci w wieku 7 lat aż po seniorów. Cechą, która wyróżnia Kapsułę na tle innych produktów jest również mobilność, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzanie badań w każdym wybranym miejscu. Tym samym wzrasta dostępność do badań przesiewowych zmysłów.
- Wersje mobilne kapsuły wyprodukowaliśmy dla potrzeb realizacji bezpośrednich badań narządów zmysłów podczas różnych wydarzeń okolicznościowych, jak i zaplanowanej akcji edukacyjnej, związanej z objazdem wielu miejscowości i realizacją programu „Nauka dla Społeczeństwa”. To co również jest ważne z praktycznego punku to możliwość dalszej produkcji w wersjach modułowych, wykorzystujących badanie głosu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, jaki i rehabilitację zaburzeń zmysłów równowagi, smaku i węchu – dodaje prof. Skarżyński.

Kapsuła powstała w wyniku realizacji projektu pt. „Zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia, smaku), akronim INNOSENSE”, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu strategicznego „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED. Produkt opracowało i wykonało wielospecjalistyczne konsorcjum – jego liderem był Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

- Formalnie projekt był realizowany 42 miesiące. Pomysł powstał znacznie wcześniej jako rozwinięcie platformy, na podstawie której były przeprowadzane badania przesiewowe słuchu i wzroku na szeroką skalę w całej Polsce i wielu krajach świata: Azji, Afryki, Ameryki Pd i Europy. Kapsuła to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie związane z potrzebą rozszerzenia profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, będących epidemią XXI wieku, a także brakiem podobnego systemu urządzeń medycznych, pozwalającego na wykonanie badań najważniejszych narządów zmysłów oraz mowy, w jednym miejscu i krótkim czasie - opowiada prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński.

Kapsuła Badań Zmysłów została zaprezentowana na wielu targach i konferencjach. Była lub jest wykorzystywana do badań we współpracy Instytutu z ośrodkami w Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku i Olsztynie. W trakcie różnych wydarzeń odwiedzający mieli możliwość wykonania przesiewowych badań zmysłów: słuchu, wzroku, równowagi, smaku i węchu. Oprócz tegorocznego wyróżnienia w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”, Kapsuła zdobyła także złoty medal oraz główną nagrodę w kategorii Best International Design Award na targach Japan Design, Idea & Invention Expo, które odbyły się w 2018 roku w Tokio.

Produkt został już wdrożony we własnej działalności Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz jego konsorcjanta - firmy Centrum Słuchu i Mowy. Po zakończeniu procesu certyfikacji Kapsuły, zaprojektowano i wykonano jej wersję mobilną.

Konkurs dla biznesu i nauki

W konkursie Polski Produkt Przyszłości, organizowanym przez PARP i NCBR, mogą uczestniczyć uczelnie, instytuty naukowe i badawcze oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski. Organizacje te mogą zgłaszać się indywidualnie lub w zespołach składających się z instytucji i firmy. Do edycji z 2021 roku zgłoszono rekordową liczbę 219 projektów. Ich autorzy walczyli o nagrody główne w wysokości 100 tys. zł każda oraz o nagrody za wyróżnienia opiewające na 25 tys. zł każda. Ponadto zwycięzcy otrzymali prawo do posługiwania się tytułem i znakiem Polski Produkt Przyszłości.

Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach: „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”, „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” oraz „Wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy”.

Ponadto rozdano także nagrody specjalne: „Produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę” (funkcjonującego na rynku nie dłużej niż 3 lata), Produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz „Produkt w obszarze ekoinnowacji”.

W dotychczasowej historii „Polskiego Produktu Przyszłości” zgłoszono ponad 1200 projektów, spośród których nagrodzono 59, a 137 wyróżniono.

Wyboru najlepszych projektów dokonują niezależni eksperci branżowi oraz Kapituła Konkursu, w której zasiadają przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju , "Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych" Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, dziennika „Rzeczpospolita” a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konkurs został objęty patronatem: Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Więcej informacji o konkursie oraz laureatach na stronie: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/polski-produkt-przyszlosci

Relacja z Gali ogłoszenia laureatów XXIII edycji konkursu: https://www.youtube.com/watch?v=D4PUPDVBax8

Zobacz drugą część materiału przybliżającego projekty laureatów XXIII edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości, organizowanego przez PARP i NCBR.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska ma nowe produkty przyszłości

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!