Pierwsza na świecie platforma robotów - DBR77.com - dopięła rundę finansowania na kwotę 3,5 mln zł. Umowa inwestycyjna zostanie podpisana 1 lipca 2021 r. w siedzibie funduszu EEC Ventures.
- Platforma jest innowacyjnym rozwiązaniem na skalę światową, która podobnie jak Amazon w jednym miejscu łączy dwie strony transakcji – inwestorów, będących klientami oraz dostawców rozwiązań zrobotyzowanych.
- System pozwala firmom zbudować model linii produkcyjnej w formacie 3D z wykorzystaniem technologii rodem z gier komputerowych, wybrać najlepsze rozwiązanie z pomocą sztucznej inteligencji i oszacować koszt wdrożenia.
- Według zapewnień DBR77.com Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym przedsiębiorcy mogą skorzystać z wirtualnej platformy robotów przemysłowych.
Platforma robotów DBR77.com to połączenie dwóch innowacyjnych modeli biznesowych - formuły marketplace oraz SaaS. Platforma zapewnia szeroki i powszechny dostęp do informacji na temat robotyzacji.
Zobacz także: Polska zyskała Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Pozycję spółki dodatkowo wzmacniają partnerstwa z globalnymi dostawcami i producentami robotów, które zespołowi DBR77.com w ciągu kilkunastu miesięcy udało się nawiązać. Na platformie dostępne są rozwiązania gigantów rynku, tj.: Fanuc, KUKA, Yaskawa, ABB, UR, Mitsubishi Electric, TFM Robotics.
Jak informuje spółka, jej koncepcja wpisuje się w nowy paradygmat wiodących modeli biznesowych zyskujących uznanie na rynku w ostatnich latach. Dzięki Uberowi nie trzeba być już właścicielem floty taksówek, aby świadczyć usługi transportowe. Podobnie dzięki platformie DBR77.com można, całkowicie zdalnie, stworzyć koncepcję zrobotyzowania swojego zakładu produkcyjnego.
W ocenie start-upu głównym problemem dla małych i średnich przedsiębiorstw w planowaniu robotyzacji jest brak wiedzy, wysoka bariera wejścia i brak łatwych w użyciu narzędzi. Raporty wskazują, że w zakresie automatyzacji produkcji Polska osiąga wyniki poniżej średniej.
Innowacyjność, polegająca na zastępowaniu pracy ludzi procesami technologicznymi – czyli robotami, oceniano na podstawie użycia infrastruktury informatycznej, wydatków przeznaczonych na badania i rozwój czy cyfryzację prowadzonego modelu biznesowego. Polska stoi daleko w tyle za większością krajów europejskich. Dla porównania, w Czechach na jednego pracownika przypada 3 razy więcej robotów niż w Polsce.
Czytaj również: Amazon otwiera Europejskie Laboratorium Innowacji
Rozwiązanie DBR77.com oferuje inwestorom poszukującym robotów możliwość zaprojektowania oraz licytacji optymalnego pod kątem technologicznym oraz ekonomicznym rozwiązania opartego na technologii robotycznej. Integratorzy oraz dostawcy technologii będą mieli szeroki dostęp do zapytań ofertowych z całego kraju, opisanych w sposób pozwalający na szybką możliwość pozyskania dopasowanych zleceń. Całość kontaktu odbywa się w środowisku 3D, które idealnie odwzorowuje realia zakładów produkcyjnych.
Platforma już działa
Jak twierdzi DRB77.com, platforma jest innowacyjnym rozwiązaniem na skalę światową – nigdzie indziej nie istnieje wirtualna przestrzeń, która umożliwia firmom produkcyjnym zaprojektowanie stanowiska pracy wykorzystując narzędzia 3D i dobór robota zgodnie z ich potrzebami. Innowacyjność potwierdzają też badania przeprowadzone w bazach patentowych Spacenet, Patentscope i Google Patents.- Platforma daje możliwość podzielenia się stworzonymi rozwiązaniami technologicznymi oraz udostępniania ich wszystkim użytkownikom. Dzięki dostępności tych rozwiązań, użytkownicy platformy mogą zaprojektować własne rozwiązanie, w oparciu o analizę już istniejących pomysłów. Tym samym współpraca, a nie konkurowanie, jest wyróżnikiem i kluczem do sukcesu platformy - mówi dr Piotr Wiśniewski, założyciel i prezes start-upu.
Na platformie zostały zrealizowane już pierwsze transakcje. W oparciu o projekty stworzone w zdalnym środowisku powstały realne stanowiska zrobotyzowane.
Założycielem DRB77.com jest dr Piotr Wiśniewski, absolwent Harvard Business School, doktor nauk o zarządzaniu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, posiadający 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwami międzynarodowymi. To specjalista w zakresie digitalizacji i transformacji cyfrowej przedsiębiorstw oraz twórca modelu zarządzania wg. koncepcji Hyperreality.
Przez 5 lat pełnił rolę szefa Maflow – globalnej firmy z branży motoryzacyjnej z oddziałami w Europie, Azji i obu Amerykach, zatrudniającej ponad 4,5 tys. pracowników. Za przeprowadzoną z sukcesem restrukturyzację Piotr Wiśniewski został laureatem nagrody TOP Manager przemysłu automotive, a w 2015 roku otrzymał nagrodę najlepszego globalnego dostawcy Grupy VW.
- W zaledwie kilka miesięcy udało nam się przekonać do siebie poważnych inwestorów. Współpraca ta otwiera możliwości realizacji naszej wizji. To wielki krok w historii firmy, który pozwoli na rozwój unikatowej platformy zmieniającej funkcjonujący dotychczas model współpracy pomiędzy Inwestorami i Integratorami. Jako zespół jesteśmy podekscytowani dalszym, dynamicznym rozwojem firmy jaki się przed nami otwiera - podsumowuje Piotr Wiśniewski.