PARTNERZY PORTALU

Polski sektor kosmiczny bez wsparcia państwa

Polskie firmy działające w przemyśle kosmicznym w wielu przypadkach z powodzeniem konkurują z największymi światowymi gigantami. Zdaniem uczestników debaty „Przemysł kosmiczny”, podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego największą barierą rozwojową jest jednak brak wsparcia ze strony państwa.

 • Brak regulacji, pieniędzy i wsparcia ze strony państwa to główne bariery rozwojowe polskiego przemysłu kosmicznego.
 • - Polskie firmy są gotowe, natomiast wsparcie dla nich jest niewielkie - oceniła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, która pracowała w Komisji Europejskiej w Brukseli jako specjalista do spraw informacji i komunikacji w obszarze polityki obronnej i kosmicznej Unii Europejskiej.
 • Debata "Przemysł kosmiczny" odbyła się w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Zapraszamy do obejrzenia debaty „Przemysł kosmiczny". 


Uczestnicy debaty „Przemysł kosmiczny” próbowali odpowiedzieć na pytanie, jakich dróg rozwojowych powinny szukać polskie firmy z sektora kosmicznego:czy powinno to być raczej wyszukiwanie niszy, która nie jest jeszcze "eksplorowana" w sferze globalnej, szukanie drogi pomiędzy czy raczej próba wypracowania pozycji prime’a, czyli głównego wykonawcy integrującego całe systemy kosmiczne, który może nawiązać walkę z kluczowymi graczami na całym świecie...

- Powinniśmy szeroko rozwijać przemysł kosmiczny. W tej chwili nasze firmy nie mają jednak wyboru i - chcąc pojawawić się na rynku - muszą wynajdywać innowacje i wchodzić bardzo głęboko w specyficzne tematy - po to, by móc konkurować z najlepszymi. W Polsce są obecnie dość kiepskie warunki, żeby rozwijać się dość szeroko... Nie ma faktycznie programu, jest też bardzo mała świadomość inwestorów dotycząca tego biznesu. Nie ma też co marzyć o robieniu wszystkiego samemu – powinniśmy wybrać pewne obszary, w których chcemy się rozwijać. Nie ma co marzyć o budowaniu własnych rakiet orbitalnych... – ocenił Tomasz Palacz, prezes Progresji Space.

Na dużą rolę współpracy i budowania relacji z klientami wskazał Łukasz Piekarski, członek zarządu Vigo System.

- Nasza historia wskazuje, że trzeba być w czymś najlepszym na świecie i potem już jest z górki. Tam, gdzie nie ma się możliwości, trzeba nawiązywać współpracę. To nawiązywanie relacji jest bardzo istotne. W tej chwili rozwój technologii stał się tak szybki, że trzeba się komunikować z klientami - nawet, gdy nie ma się jeszcze produktu ani technologii, bo oni już w tej chwili monitorują zmiany, które wejdą do produkcji za kolejne pięć czy dziesięć lat – argumentował Piekarski.

Witold Witkowicz przekonywał, że obydwie role, czyli firmy działającej w niszy oraz w formule prime’a, można z sukcesem połączyć.

- My już taką niszę mamy, czyli radar z syntetyczną aperturą - i to, co robimy, to ewenement na skalę światową. Ale również jesteśmy polskim primem... Oczywiście nie staliśmy się kosmicznym gigantem - mamy dopiero 400 osób zatrudnionych, z czego ok. 100 w Warszawie - już wygraliśmy natomiast  z gigantami dwa przetargi dla rządu Brazylii – powiedział Witkowicz.

 

×

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Polski sektor kosmiczny bez wsparcia państwa

 • Tomasz 2021-10-11 09:47:05
  Prywatnym "przedsiębiorcom" idzie wspaniale, dlatego dajta publiczną kasę... Jeszcze rozumiem ułatwienia prawne, ale dofinansowania? Jak już będą zyski to podzielicie się nimi ze społeczeństwem lub budżetem czy raczej będziecie występować w TVN w tańcu z gwiazdami, gardzić resztą społeczeństwa i chodzić na marsze w obronie Konsty.... wróć! ... Prawa Unijnego?
  • Krystyna z Jaworzna 2021-10-11 11:04:22
   Dlaczego tak nie piszsesz o 500+?- "Jeszcze rozumiem ułatwienia prawne, ale dofinansowania?" Inwestowanie w innowacje i high-tech to rozwoj, zwiekszanie kompetencji gospodarki, a rozdawanie 500+ to pompowanie konsummpcji. A od zysku placi sie podatek. Wolisz byc jak Korea pld, Japonia, Finlandia, czy jak Grecja?
 • ciemnogrod 2021-10-10 19:58:57
  po co wspierac przemysl kosmiczny, innowacje i nauke? lepiej dawac na kosciol i kler, oni nas poprowadza ku przyszlosci w wyscigu technologicznym. A poza tym glupimi latwiej rzadzic, latwiej im ciemnote wciskac
 • Inżynier 2021-10-08 15:41:27
  To jest nasz Miś, którym chcieliśmy otwierać oczy niedowiarkom i co... padło? :-)
 • ramzes 2021-10-08 15:01:54
  A tego nie rozumiem.Przecież dzięki Twardowskiemu byliśmy w kosmosie pionierami.Dlatego dzisiaj tym bardziej powinniśmy wspierać nasz przemysł kosmiczny.
 • Proste 2021-10-08 14:46:11
  Skoro doskonale konkurują, to wsparcie im nie potrzebne.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!