Potencjał w chmurze. Zapraszamy na debatę o cloud computingu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Potencjał w chmurze. Zapraszamy na debatę o cloud computingu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
W chmurze obliczeniowej działają m.in. programy do wideokonferencji Fot. Shutterstock, Inc.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Paweł Szygulski
    Paweł Szygulski
  • Dodano: 15-09-2021 15:55

W czasach zdominowanych przez pandemię COVID-19 w dziedzinie technologii cyfrowych szczególnego znaczenia nabrała chmura obliczeniowa. W warunkach domowej izolacji, zdalnej pracy i zdalnej edukacji nagle o wiele bardziej jasne stało się, że zarządzanie danymi w chmurze pozwala działać szybciej i bardziej elastycznie.

  • Chmura obliczeniowa szybko zyskuje na popularności w czasach pandemii.
  • Małe i średnie przedsiębiorstwa wdrożenia chmurowe mają jednak wciąż w większości przed sobą.
  • Technologii cloud computingu poświęcona będzie sesja "Czas chmury" na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (20-22 września). Trwa rejestracja na Kongres.
Firmy, które już wcześniej działały w środowisku chmurowym, z dużą łatwością przechodziły na model pracy zdalnej. W ich przypadku praktycznie nie pojawiały się problemy tego typu, że jakaś ważna dla funkcjonowania firmy rzecz została na dysku komputera, do którego nie ma chwilowo dostępu. Praktycznie każdy pracownik w każdej chwili był w stanie skorzystać z dowolnego zasobu danych a także mocy obliczeniowych dostawców chmury.

- Przede wszystkim uświadomiliśmy sobie, jak ważne są rozwiązania chmurowe - ocenił już podczas ubiegłorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Tomasz Wolanowski, prezes firmy ABB w Polsce.

Ta diagnoza przez rok nie straciła nic na aktualności, co potwierdzają coraz to nowe komunikaty firm i instytucji, które w coraz większym zakresie wykorzystują chmurę.

Nawracanie na chmurę

Jednym z najnowszych przykładów jest Bank Ochrony Środowiska, który we współpracy z Chmurą Krajową opracował koncepcję transformacji swoich rozwiązań IT do modelu chmurowego. Technologia chmurowa ma stać się jednym z kluczowych narzędzi wsparcia realizacji strategii biznesowej banku. BOŚ spodziewa się, że chmura pomoże w budowaniu przewag konkurencyjnych, wesprze komunikację i współpracę w organizacji oraz istotnie przyspieszy prace nad wdrażaniem nowych rozwiązań.

Z pomocą Chmury Krajowej w stronę środowiska cloud zmierza też choćby PKP Intercity. W maju przewoźnik podpisał z Chmura Krajową list intencyjny, którego celem jest opracowanie i wdrożenie narzędzia informatycznego w chmurze publicznej, które ma służyć do tworzenia harmonogramów technicznej obsługi floty oraz wizualizacji jej dostępności.

Rozwiązanie ma zoptymalizować wykorzystanie taboru PKP Intercity oraz określić potrzeby w zakresie okresowych przeglądów technicznych od trzeciego do piątego poziomu utrzymania. Pozwoli to na precyzyjniejsze zarządzanie okresami wyłączania pojazdów i cykliczne przeglądy techniczne.
Choć nowych wdrożeń nie brakuje, to wciąż nie można mówić już o całkowitym upowszechnieniu się chmury. Wręcz przeciwnie, ten rynek spore perspektywy rozwojowe ma dopiero przed sobą. O ile bowiem duże firmy i instytucje coraz śmielej wkraczają w chmurę, to dla małych i średnich przedsiębiorstw jest to często wciąż obszar słabo rozpoznany. Co prawda proste, ogólnodostępne narzędzia chmurowe są już często stosowane w ich biurach, to jednak o powszechnej migracji ich zasadniczej działalności do chmury wciąż nie można mówić. Być może jednak doświadczenia pandemii okażą się być tutaj katalizatorem dla szybkich zmian.

- Potencjał ulokowany jest głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Tam najszybciej, najbardziej efektywnie można uzyskać z perspektywy klienta, z perspektywy przedsiębiorcy wartość dodaną. To wymaga jednak dużego procesu edukacyjnego - ocenił w rozmowie z WNP.PL Włodzimierz Miśta, Infor Segment Director w firmie S&T, która jest jednym z największych integratorów IT w Europie Środkowo-Wschodniej.

W opinii Włodzimierza Miśty pomocne może być tu korzystanie z usług firm doradczych, które pomogą firmom odpowiedzieć na wiele pytań i wątpliwości.

Włodzimierz Miśta weźmie udział w dyskusji poświęconej chmurze na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. W sesji „Czas chmury” oprócz niego wysłuchać będzie można także Tomasza Garbowskiego, członka zarządu ds. IT i projektów w grupie Lux Med, Justynę Orłowską, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, szefowej Centrum GovTech, Krzysztofa Radziwona, partner zajmującego się sektorem digital transformation w firmie doradczej KPMG oraz Sławomira Soszyńskiego, wiceprezesa ING Banku Śląskiego.

Sesja „Czas chmury” zostanie zorganizowana 20 września o godzinie 16.30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest prowadzona na jego stronie internetowej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Potencjał w chmurze. Zapraszamy na debatę o cloud computingu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!